Waldemar Roszkiewicz członek Zarządu Województwa Mazowieckiego

Szanowni Państwo!

 

Służba zdrowia wymaga przede wszystkim inwestycji. Lepszy sprzęt, nowoczesna diagnostyka, ale także remonty, remonty i jeszcze raz remonty. O skali realizowanych przez nas działań najlepiej mówią same liczby. W przeciągu ostatnich czterech lat udało się wyremontować 92 oddziały szpitalne, dofinansowaliśmy także zakup ponad 850 sztuk specjalistycznego sprzętu dla szpitali i przychodni, a każdy taki zakup to szansa na szybszą i precyzyjniejszą diagnozę. Dla przykładu sprzęt przekazany do stacji pogotowia ratunkowego i transportu sanitarnego pomógł już podczas 200 tys. wezwań.

 

Zrealizowane inwestycje można by wymieniać długo. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku wybudowano nowy, 93-łóżkowy pawilon szpitalny, w Rasztowie nowy budynek szpitalny z przeznaczeniem na Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, który jest częścią Samodzielnego Wojewódzkiego Zespołu Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Warszawie. Otwarta została także nowa część Krajowego Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku. W Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej św. Anny w Warszawie utworzono nowy, 46-łóżkowy Oddział Rehabilitacji, a w Szpitalu Tworkowskim w Pruszkowie został otwarty innowacyjny Oddział Psychiatrii o charakterze konsultacyjnym. Niezwykle ważne było również sfinansowanie nowoczesnego systemu nawigacji satelitarnej dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” w Warszawie. W przeciągu ostatnich lat udało się także zakończyć na Mazowszu budowę dwóch nowych szpitali – w Ostrołęce i Pułtusku.

 

Jest jeszcze coś, co mnie lekarza bardzo cieszy – podczas organizowanych przez Urząd Marszałkowski tzw. białych sobót i niedziel przebadało się aż 70 tys. mieszkańców województwa.

 

Jeśli chodzi o edukację – ostatnie cztery lata to przede wszystkim czas inwestycji sportowych. Dzięki naszej pomocy wybudowano 303 obiekty na Mazowszu (182 hale sportowe i sale gimnastyczne, 11 krytych pływalni, 110 boisk sportowych i stadionów), doposażono i polepszono 500 baz sportowych na terenach wiejskich. Samorząd województwa dofinansował budowę 119 orlików. Dzięki naszemu wsparciu odbyło się także 12 tys. imprez sportowych.

 

Był to również czas wielu unijnych programów stypendialnych, które zarówno dla dzieci i młodzieży, ale też dla doktorantów stały się szansą na rozwój. Dzięki programowi samorządu województwa 920 uczniów otrzymało stypendia unijne, a we wrześniu 2010 r. przyznano kolejne 500 stypendiów na rok szkolny 2010/2011. Aż 1062 doktorantów otrzymało unijne granty. Kolejnych 10 tys. dzieci będzie mogło wziąć udział w zajęciach pozaszkolnych w ramach programu Zagrajmy o sukces.

 

Waldemar Roszkiewicz

Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego

 

 

 

Podsumowanie czterech lat pracy samorządu województwa

(fragm. konferencji prasowej)

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.