Bezpieczeństwo publiczne

W trosce o życie i mienie Mazowszan

2010.11.04 15:05 , aktualizacja: 2011.11.28 12:50

Autor: Monika Guzowska, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Trudno zupełnie wyeliminować wypadki drogowe, pożary czy klęski żywiołowe; możemy je tylko ograniczać. Jeśli jednak dojdzie do nieszczęścia, warto zawczasu zadbać o to, aby służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne dysponowały odpowiednią liczbą samochodów i najlepszym osprzętem technicznym. To ma bowiem bezcenne przełożenie na ludzkie życie i mienie. Mając powyższe na uwadze Samorząd Województwa Mazowieckiego podjął zdecydowane kroki zmierzające do poprawy szeroko rozumianego bezpieczeństwa w regionie.

 

Troska Samorządu Województwa Mazowieckiego o bezpieczeństwo to zarówno programy edukacyjne skierowane do najmłodszych, jaki programy pomocowe dla policji oraz państwowej i ochotniczej straży pożarnej.

 

Dofinansowanie zakupu niezbędnego sprzętu

Od 2006 r. samorząd województwa realizuje Samorządowy Program Wsparcia Ochotniczych Straży Pożarnych. Środki z budżetu województwa stanowią dofinansowanie, dzięki któremu możliwe jest doposażanie Ochotniczej Straży Pożarnej w niezbędny sprzęt przeciwpożarowy, sprzęt do ratownictwa drogowego i medycznego oraz specjalistyczną odzież ochronną. W latach 2006-2009 w ramach Programu OSP z budżetu województwa przekazano kwotę ponad 54,6 mln zł. Dzięki tym pieniądzom udało się zakupić m.in. 436 samochodów dla jednostek OSP oraz ogromną ilość sprzętu gaśniczego.

 

Na zakup sprzętu dla Państwowej Straży Pożarnej samorząd województwa przeznaczył w ostatnich czterech latach ponad 9,5 mln zł. Ze środków tych zakupiono 65 samochodów pożarniczych ( lekkich, średnich, ciężkich, specjalistycznych) oraz sprzęt pożarniczy i łodzie motorowe.

Na zakup pojazdów dla Policji z budżetu województwa przeznaczono w latach 2005-2009 7,5 mln zł. Dzięki tym środkom udało się zakupić dla komend powiatowych i miejskich policji z Mazowsza 365 samochodów policyjnych (oznakowanych, nieoznakowanych, furgony), 8 motocykli oraz 8 łodzi motorowych, a także sprzęt specjalistyczny (m.in. multimedialny, informatyczny).

 

 

Programy edukacyjne

Samorząd województwa realizuje szereg programów edukacyjnych zakresie bezpieczeństwa publicznego. We współpracy z wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego z Mazowsza realizowany jest program „Bezpieczna droga do szkoły”. Adresowany jest przede wszystkim do dzieci z małych miasteczek i wsi, które samodzielnie dojeżdżają do szkoły rowerami lub dochodzą pieszo.

 

W ramach programu wspierana jest edukacja i wychowanie komunikacyjne, realizowane w mazowieckich szkołach. Na specjalnie organizowanych spotkaniach dzieciaki słuchają prelekcji oficerów policji i straży pożarnej na temat bezpiecznego zachowania się na jezdni, w domu i szkole. Mają również możliwość uczestniczenia w ćwiczeniach praktycznych m.in. jazda rowerem po torze czy rozwiązywanie testu o ruchu drogowym. W takiej formie nauki przez zabawę wzięło udział prawie 120 tys. uczniów z Mazowsza.

                

Program ten przynosi realne efekty. Oprócz wzrostu świadomości oraz umiejętności dzieci i młodzieży, odnotowuje się mniejszą liczbę rannych rowerzystów w wypadkach drogowych, zmniejszyła się także liczba wypadków z winy dzieci-pieszych. Wymierny skutek w tej kwestii przyniósł zakup elementów odblaskowych w postaci opasek, breloczków, diod, smyczy, kamizelek oraz kompletów oświetleniowych do rowerów, kasków rowerowych i plecaków z elementami odblaskowymi. W ciągu ostatnich czterech lat na zakup ww. sprzętu wyasygnowano z budżetu województwa prawie 3 mln zł. Trafił on do ponad10 tys. dzieci z całego województwa. Przy współudziale samorządu województwa powstał specjalny portal internetowy – „Wychowanie komunikacyjne”, na którym w prosty i przystępny sposób przedstawiane są podstawowe zasady dotyczące ruchu drogowego.

 

Ponadto wyprodukowano 128 tys. płyt z filmem instruktażowym dotyczącym zasad i technik udzielania pierwszej pomocy za 67,6 tys. zł oraz opracowano i wydrukowano książkę Moje pierwsze prawo jazdy – karta rowerowa w nakładzie 132,7 tys. egz. na kwotę 300 tys. zł.

 

Samorząd zaprosił również dzieci i młodzież do udziału w konkursach plastycznych, dzięki którym poznawały zasady bezpieczeństwa na drodze. Autorskie prace zostały wykorzystane do realizacji filmu Tak chcę być bezpieczny. Materiał ten jest pomocą dydaktyczną w trakcie lekcji wychowawczych w podstawówkach i gimnazjach. Stanowi punkt wyjścia do szerszej dyskusji na tematy przedstawione w filmie. Są nimi droga, obcy, pies, fajerwerki, narkotyki. W każdym z nich przedstawiona jest krótka fabularyzowana historia, opisująca konkretną sytuację, w której znaleźli się kilku i kilkunastoletni bohaterowie. Widzowie mogą zobaczyć dwie hipotetyczne wersje wydarzeń, których finał zależy od właściwej bądź niewłaściwej decyzji bohatera. Decyzje są na bieżąco komentowane przez narratora oraz wzbogacone wypowiedziami ekspertów.

 

Kolejny program służący poprawie bezpieczeństwa nosi nazwę „Już pływam”. Jego celem jest propagowanie bezpiecznych zachowań w wodzie i nad wodą. Uczestnicy programu otrzymują deski i rękawki do nauki pływania oraz broszurę Na plaży i na basenie. Program daje możliwośćdoskonalenia umiejętności pływackich pod okiem instruktorów, jak również zdobycia karty pływackiej.

 

W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych zakupiono 44 foteliki samochodowe dla dzieci przewożonych w samochodach policyjnych do pogotowia opiekuńczego za kwotę 11 tys. zł.

 

W ubiegłym roku samorząd sfinansował 40 tablic „Czarne punkty” nad wodą. Dzięki nim oznaczone zostały miejsca nad jeziorami i rzekami, w których trzeba zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo swoje i najmłodszych. Wyprodukowanie tablic kosztowało 9 tys. zł. Środki na ten cel przeznaczył samorząd województwa, a miejsca, w których stanęły znaki, wytypowały Komendy Wojewódzka i Stołeczna Policji. Dodatkowo samorząd województwa przygotował specjalny spot ostrzegający młodych ludzi przed konsekwencjami zbytniej brawury nad wodą.

 • OSP Baboszewo, pow. płoński
 • OSP Proboszczewice, pow....
 • Komenda Stołeczna Policji
 • OSP Proboszczewice, pow....
 • OSP Proboszczewice, pow....
 • OSP Proboszczewice, pow....
 • OSP Baboszewo, pow. płoński
 • OSP Gąsiorowo, pow....
 • KMP w Ostrołęce
 • Radiowozy z fotelikami - 44...
 • Radiowozy z fotelikami - 44...
 • Radiowozy z fotelikami - 44...

Pliki do pobrania

Rozmiar: 3138 kB, Liczba pobrań: 674, Adobe Acrobat Document

Liczba wyświetleń: 2827

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.