Infrastruktura komunikacyjna

Remonty, modernizacje, budowy...

2014.01.09 09:20 , aktualizacja: 2014.09.15 09:42

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

 

 

Dobrze rozbudowana infrastruktura drogowa to jeden z głównych celów, jakie stawia przed sobą Samorząd Województwa Mazowieckiego. Z budżetu województwa przekazywane są środki na budowę, remonty i modernizację dróg o znaczeniu gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Część z nich posłużyło podczas aplikowania o fundusze unijne jako wkład własny samorządów lokalnych. Członkostwo w Unii Europejskiej daje możliwość pozyskania znacznych środków zewnętrznych z programów realizowanych przez Polskę. Dzięki nim
w istotny i zauważalny sposób wzrasta funkcjonalność rozwiązań komunikacyjnych w województwie mazowieckiem.

 

Transport kolejowy

 

W tym roku dotacja umożliwiająca organizowanie na Mazowszu przejazdów kolejowych wyniosła ponad 260 mln zł. Udało się też kupić nowoczesny dwuczłonowy autobus szynowy, który już jeździ na linii kolejowej Tłuszcz – Warszawa – Siedlce – Czeremcha. Mieści ok. 260 pasażerów – jest w nim 117 stałych miejsc siedzących oraz ok. 140 miejsc stojących, jest klimatyzowany, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, posiada także zamontowane przewijaki dla niemowląt oraz miejsce do przewożenia rowerów. Jego koszt to 12,6 mln zł, z czego 5,3 mln zł pochodziło z budżetu województwa (w ramach funduszu kolejowego).

 

Drogi wojewódzkie

 

Mimo ograniczonych środków udało się w tym roku ukończyć ważne inwestycje drogowe. W Żurominie powstała obwodnica miasta, wybudowana jako nowa droga, odciążająca Żuromin – koszt całej inwestycji wyniósł ponad 24,8 mln zł. Inwestycja była w całości realizowana ze środków własnych Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

Zakończyły się przebudowy dróg: na odcinku Leszno – Kampinos (droga nr 580) – wartość całej inwestycji to ponad 42,7 mln zł (środki własne Samorządu Województwa Mazowieckiego) i drogi nr 719 (przejście przez Żyrardów – prawie 10,3 mln zł, z czego środki samorządu województwa stanowiły prawie 8,3 mln zł).

 

Rozbudowana została także droga nr 637 relacji Warszawa – Węgrów – wartość całej inwestycji to ponad 132,4 mln zł (z budżetu województwa przeznaczono na ten cel ponad 3,8 mln zł, natomiast ponad 110 mln zł stanowiły środki unijne);

·         poza tym wyremontowany został wiadukt w Sochaczewie w ciągu drogi nr 705 – ponad 7,5 mln zł (środki własne Samorządu Województwa Mazowieckiego), a w Grodzisku Mazowieckim wybudowano wiadukt w ciągu drogi nr 579 – koszt 10,65 mln zł);

·         w tym roku również przebudowany został most na Skrwie w Biskupicach (w ciągu drogi nr 562) – koszt całej inwestycji to 5,8 mln zł, z czego z budżetu województwa – 3,2 mln zł.

 

Transport lotniczy

 

Od końca września, po kilkumiesięcznej przerwie, działa Lotnisko Warszawa/Modlin. Port wyposażony jest w ILS, czyli nowoczesny system nawigacyjny wspomagania lądowania przy ograniczonej widzialności. Posiada także bazę straży pożarnej oraz pojazdy i maszyny służące m.in. oczyszczaniu, odśnieżaniu pasa startowego i dróg kołowania.

 

Port Warszawa/Modlin obsługuje przewozy międzynarodowe na liniach krótkiego i średniego zasięgu oraz przewozy krajowe pomiędzy portami regionalnymi. Operacje lotnicze odbywają się 24h na dobę. Na Lotnisko Warszawa/Modlin można dojechać Kolejami Mazowieckimi i specjalnym autobusem przewożącym pasażerów pomiędzy stacją kolejową Modlin a terminalem lotniska.

 

5 listopada lotnisko świętowało obsługę milionowego pasażera.

  • fot. archiwum Kolei...
  • fot. archiwum Kolei...
  • fot. archiwum MZDW
  • fot. archiwum UMWM
  • fot. archiwum UMWM
  • fot. archiwum UMWM
  • fot. archiwum UMWM
  • fot. archiwum UMWM

Liczba wyświetleń: 845

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.