Realizacja zadań samorządu województwa na rok 2013

Mijający rok nie należał do najłatwiejszych. Obfitował w wiele wyzwań związanych z trudną sytuacją gospodarczą

2013.12.31 09:35 , aktualizacja: 2014.09.15 09:30

Autor: Wydział Komunikacji Zewnętrznej, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

„Janosikowe” wciąż gra pierwsze skrzypce. W bieżącym roku obciążenie „janosikowym” poszczególnych szczebli samorządu odpowiednio wyniosło w skali kraju: gminy – 572 mln zł, powiaty – około 1,07 mld zł oraz województwa – 661 mln zł. Przy czym jedynym płatnikiem netto wśród województw jest mazowieckie. System naliczania subwencji regionalnej wielu mazowieckim samorządom nie pozwolił na normalne funkcjonowanie. Następstwem było niedofinansowanie infrastruktury drogowej, wstrzymanie wielu znaczących inwestycji. Trudno jest mówić o zrównoważonym rozwoju, kiedy za sukces ponosi się karę.

 

I choć na Mazowszu najdotkliwiej odczuwamy skutki wadliwego systemu, nie rezygnujemy z pracy na rzecz regionu. Zwolniliśmy tempo, ale wciąż działamy – dla ludzi, dla Mazowszan, którzy codziennym zaangażowaniem w sprawy regionu udowadniają, że zasługują nie tylko na wysiłek zmierzający do podnoszenia ich komfortu życia, ale przede wszystkim na głęboki szacunek dla ich ciężkiej pracy. Razem tworzymy silną grupę ludzi kreatywnych i zdecydowanych, którzy, mimo kryzysowego budżetu, chcą działać i faktycznie mają realny wpływ na kształtowanie tego, co ich otacza.

 

Z myślą o Mazowszanach nadal wykorzystujemy fundusze unijne. Przed nami kolejna perspektywa finansowa. Przygotowując regionalne programy, wnikliwie analizujemy unijne i krajowe wytyczne, aby ustalić priorytety w zakresie kierunków aplikowania o środki z UE.

Liczba wyświetleń: 4060

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.