Przedsiębiorczość

Aktywny rok dla przedsiębiorczości

2015.12.22 11:00 , aktualizacja: 2015.12.29 15:16

Autor: Na pods. mat. KM, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Powiększenie Konferencja dotycząca V edycji Raportu o sytuacji mikro i małych firm w 2014 r.  - spotkanie w Ostrołęce fot. archiwum UMWM
  • Powiększenie Uczestnicy holenderskiej misji gospodarczej fot. archiwum UMWM
  • Powiększenie Projekt fot. archiwum UMWM
  • Powiększenie Członek zarządu Elżbieta Lanc występuje w Płocku podczas konferencji dotyczącej V edycji Raportu o sytuacji mikro i małych firm w 2014 r. fot. archiwum UMWM

Sukces mazowieckich firm

Do  XIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zgłoszono trzech mazowieckich przedsiębiorców w trzech kategoriach: „Ład korporacyjny i Społeczna Odpowiedzialność Biznesu”, „Zielona Gospodarka”, „Trwały Sukces”. Do finału konkursu nominowano dwa przedsiębiorstwa: ALTIX Sp. z o.o. oraz PRUSZYŃSKI Sp. z o.o.

W krajowym etapie konkursu Europejskiej Nagrody Promocji Przedsiębiorczości 2015 wyróżnienie otrzymał projekt pn. „Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Mazowsza Płockiego”, którego beneficjentem jest Stowarzyszenie Innowacji Społeczeństwa Informacyjnego.  Projekt ten otrzymał wyróżnienie w krajowym etapie konkursu.

 

Coraz lepsze nastroje

Bank Pekao S.A. we współpracy z województwem mazowieckim zorganizował cykl konferencji dotyczących V edycji Raportu o sytuacji mikro i małych firm w 2014 r. Z raportu wynika, że wyraźnie poprawiły się nastroje polskich przedsiębiorców. Był to szczególnie dobry rok dla eksporterów – ich liczba zwiększyła się do 13 proc. Cykl konferencji zorganizowano w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie i we wszystkich delegaturach urzędu (Radom, Płock, Ostrołęka, Ciechanów, Siedlce).

 

Stawiamy na eksport

Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera w Warszawie, funkcjonujące w strukturach Agencji Rozwoju Mazowsza S.A., zorganizowało w Radomiu i Płocku spotkania informacyjne pn. „Tworzenie oferty eksportowej i jej skuteczna promocja”. W przedsięwzięcie włączyły się urzędy miast. Uczestnicy zjazdów nauczyli się przygotowywać profesjonalną ofertę eksportową, omówiono wybór  kanałów sprzedaży i formy rozliczeń w handlu zagranicznym. Istotnym elementem szkoleń było zapoznanie przedsiębiorców z nową formą wsparcia inwestycji zagranicznych polskich przedsiębiorstw, tj. Funduszem Ekspansji Zagranicznej TFI BGK S.A.

Mazowieccy przedsiębiorcy uczestniczyli również w organizowanym przez Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera spotkaniu informacyjnym pt. „Jak zdobyć rynek brytyjski?”. Mogli rozmawiać  z ekspertami na co dzień zajmującymi się rynkiem brytyjskim. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. jak kształtuje się współpraca gospodarcza pomiędzy Polską a Wielką Brytanią, w jaki sposób założyć i prowadzić działalność w UK oraz jak sprawdzić wiarygodność płatniczą partnera handlowego.

 

Uczymy się od innych

Na Mazowszu zorganizowano przyjazdową misję gospodarczą z Holandii. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele innowacyjnych firm koncentrujących się na zintensyfikowaniu produkcji rolnej przy użyciu jak najmniejszych zasobów wodnych: MORE CROP PER DROP. Myślą przewodnią przedsięwzięcia było nawiązanie kontaktów między polskimi i holenderskimi partnerami publicznymi oraz prywatnymi, a także wymiana doświadczeń w obszarze gospodarki wodnej i rolnictwa.

 

ZUS dla przedsiębiorców

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie po raz kolejny zorganizował dni poradnictwa pod hasłem „ZUS dla Biznesu”, nawiązującym do programów i udogodnień, skierowanych  do przedsiębiorców. Województwo mazowieckie we współpracy z ZUS zorganizowało w UMWM spotkania informacyjne dla przedsiębiorców z udziałem ekspertów z ZUS.

Liczba wyświetleń: 363

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.