Bezpieczeństwo publiczne

Z bezpieczeństwa nie rezygnujemy!

2013.01.07 12:25 , aktualizacja: 2013.01.09 10:15

Autor: na podstawie materiałów z Departamentu Organizacji, Wprowadzenie: Monika Guzowska

Troska o bezpieczeństwo mieszkańców Mazowsza to priorytetowy cel, jaki stawia przed sobą Samorząd Województwa Mazowieckiego. Różnego rodzaje zdarzenia m.in. pożary, wypadki samochodowe, podtopienia gospodarstw, które miały miejsce na terenie Mazowsza w 2012 r. potwierdzają, jak ważne jest dysponowanie specjalistycznym sprzętem służącym ratowaniu życia i mienia ludzi, ale także chroniącym nasze środowisko przed skażeniem.

 

Pomimo iż mijający rok był trudnym okresem pod względem finansowym, zadania realizowane w zakresie poprawy bezpieczeństwa otrzymały wsparcie. Samorząd województwa uruchomił program pomocowy dla gmin z przeznaczeniem na zakup sprzętu specjalistycznego dla OSP, wznowił wsparcie finansowe dla policji i PSP, kontynuował „Bezpieczną drogę do szkoły”, jak również współorganizował akcję przestrzegającą przed kąpielami w miejscach niebezpiecznych.

                                             

Państwowa Straż Pożarna

W bieżącym roku Samorząd Województwa Mazowieckiego dofinansował Państwową Straż Pożarną kwotą 285 tys. zł. Dzięki tym środkom zostały zakupione nowe samochody pożarnicze oraz sprzęt ratowniczy dla:

                                          

 1. KW PSP w Warszawie - kontener kwatermistrzowski oraz lekki samochód specjalno-kwatermistrzowski do przewozu środka pianotwórczego, sorbentów i neutralizatorów;;
 2. KP PSP w Wołominie - średni samochód ratowniczo – gaśniczy;
 3. KM P SP w Płocku - średni samochód ratowniczo-gaśniczy.

 

Ochotnicza Straż Pożarna

Samorząd województwa od lat konsekwentnie pomaga strażakom w zakupie nowoczesnego sprzętu. W tym roku udało się wygospodarować 4 664 921 zł. Dzięki tym środkom udało się doposażyć aż 265 jednostek OSP z terenu województwa mazowieckiego w niezbędny sprzęt m.in. samochody pożarnicze lekkie i średnie, zestawy hydraulicznych narzędzi ratowniczych, zestawy oświetleniowe, motopompy, piły do stali i betonu, pneumatyczne namioty wraz z osprzętem, różnego typu drabiny, turbowentylatory, wentylatory oddymiające, urządzenia napełniające worki piaskiem, itp. Posiadanie dodatkowego sprzętu z pewnością przyczyni się do skuteczniejszego prowadzenia działań ratowniczych zarówno podczas zdarzeń lokalnych, jak i tych o charakterze klęsk żywiołowych np. powodzi. Zakupiony w latach ubiegłych sprzęt sprawił, że wiele jednostek zostało wpisanych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

 

                                             

W bieżącym roku z budżetu województwa wyasygnowano 300 tys. zł na zakup 9 nowych radiowozów dla komend z garnizonu mazowieckiego:

                                                     

 1. KMP w Radomiu;
 2. KMP w Siedlcach;
 3. KPP w Garwolinie;
 4. KPP w Ostrowi Mazowieckiej;
 5. KMP w Płocku;
 6. KPP w Płońsku;
 7. KPP w Mławie;
 8. KPP w Sochaczewie;
 9. KPP w Wyszkowie.

Czarne punkty

W 2012 r. Samorząd Województwa Mazowieckiego (wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji z/s w Radomiu oraz Komendą Stołeczną Policji) wznowił akcję oznakowania miejsc, uznawanych za szczególnie niebezpieczne dla kąpiących się, specjalnymi tablicami „Czarny punkt wodny”. W ramach akcji wybrano kolejnych 10 punktów, w których zamontowano tablice ostrzegawcze. Ponadto te, które wcześniej uległy zniszczeniu lub uszkodzeniu – wymieniono.

 

„Bezpieczna droga do szkoły”

We współpracy z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego oraz komendantem stołecznym i wojewódzkim policji, samorząd Mazowsza kontynuował zadanie „Bezpieczna droga do szkoły”. Jego celem jest poprawa bezpieczeństwa dzieci dojeżdżających do szkół na rowerach oraz poruszających się pieszo po drogach publicznych. Samorządowe zadanie polega na wspieraniu działań edukacyjnych w zakresie wychowania komunikacyjnego w szkołach podstawowych i gimnazjach poprzez popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym.

 

Akcja ma charakter dwuetapowego konkursu. Pierwszy – eliminacje gminne, polegają na przeprowadzeniu dodatkowych zajęć z zakresu wychowania komunikacyjnego w klasach IV-VI szkół podstawowych i klasach I-II gimnazjów. Każde dziecko otrzymuje od Samorządu Województwa Mazowieckiego materiały dydaktyczne – podręcznik „Moje pierwsze prawo jazdy – karta rowerowa”. Drugi etap to finał powiatowy, składający się z dwóch części: teoretycznej – w formie testu sprawdzającego wiedzę uczestników konkursu z zakresu przepisów ruchu drogowego oraz praktycznej – sprawdzającej umiejętności bezpiecznego kierowania rowerem na specjalnym torze przeszkód.

 

W zorganizowanych w tym roku konkursach wzięło udział w sumie ok. 63 tys. dzieci z województwa mazowieckiego. Do finałów powiatowych zakwalifikowało się 3411 uczniów. Wszyscyuczestnicy finałów powiatowych otrzymali zestawy zawierające wyposażenie rowerzysty – kaski rowerowe, kamizelki odblaskowe, oświetlenie do rowerów (lampka przednia i tylna), opaski odblaskowe, smycze z elementami odblaskowymi. Dodatkowo zwycięzcy za zajęcie I, II i III miejsca otrzymali nagrody w postaci: rowerów, tabletów, aparatów fotograficznych czy też odtwarzaczy mp4. Na potrzeby realizacji tego zadania, zostało zakupionych około 15 389 zestawów rowerzysty.

 

Dbając o bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego, samorząd województwa zakupił także specjalny samochód – Volkswagen Crafter – wyposażony m.in. w symulator jazdy jednośladem „Riding Trainer” orazminiwarsztat rowerowy z niezbędnymi narzędziami. Oprócz tego auto posiada agregat prądotwórczy i kompresor.

 

Z samochodu korzystają uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z całego Mazowsza, biorący udział w akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. Oprócz tego jest on wykorzystywany przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego podczas akcji edukacyjnych, organizowanych w mazowieckich szkołach.

 • arch. UMWM Dzięki pomocy samorządu...
 • arch. UMWM W ramach "Bezpiecznej drogi...
 • arch. UMWM W 2012 roku mazowiecka...
 • arch. UMWM Dzięki pomocy samorządu...
 • arch. UMWM Dzięki dotacji z budżetu...
 • arch. UMWM Dzięki pomocy samorządu...
 • arch. UMWM Udział w akcji "Bezpieczna...
 • arch. UMWM Udział w akcji "Bezpieczna...
 • arch. UMWM Udział w akcji "Bezpieczna...
 • arch. UMWM Udział w akcji "Bezpieczna...
 • arch. UMWM Udział w akcji "Bezpieczna...
 • arch. UMWM Udział w akcji "Bezpieczna...
 • arch. UMWM W ramach "Bezpiecznej drogi...
 • arch. UMWM Zachętą do udziału w...
 • arch. UMWM ... oraz wyposażenie...
 • arch. UMWM Wirtualna podróż rowerem...
 • arch. UMWM Jazda na symulatorze nie...
 • arch. UMWM W ramach "Bezpiecznej drogi...
 • arch. UMWM W ramach "Bezpiecznej drogi...
 • arch. UMWM W 2012 r. na Mazowszu tak...

Liczba wyświetleń: 1102

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.