Ludwik Rakowski wicemarszałek

 

Szanowni Państwo!

 

Mazowsze to region o niezwykle bogatej historii i kulturze. Splot wydarzeń historycznych, ale przede wszystkim funkcja, jaką pełniła i pełni stolica, sprawiły że to właśnie z tą częścią kraju związanych było wiele wybitnych postaci polskiej kultury. Współczesna rola Warszawy, olbrzymia oferta kulturalna – teatralna, muzealna czy wystawiennicza, to atuty naszego regionu.

 

Duża część z prężnie działających placówek kulturalnych – tych warszawskich, ale też regionalnych, funkcjonuje pod opieką samorządu województwa. Ostatnie cztery lata były dla wielu z nich okresem sporych zmian, modernizacji, remontów lub rozbudowy. Aby móc te inwestycje realizować, korzystaliśmy z własnych środków, ale też szukaliśmy zewnętrznego dofinansowania. Dobrym przykładem może być tu budowa siedziby zespołu Mazowsze. Po wielu latach zespół, który jest niepisanym ambasadorem Polski poza granicami kraju, doczekał się własnej siedziby z nowoczesnymi salami koncertowymi. W tym wypadku pomocą były środki unijne – w sumie 64,8 mln zł.

 

W tym czasie powołaliśmy także do życia zupełnie nowe muzeum – Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, pałacyku należącym do rodziny Gombrowiczów, w którym pisarz wielokrotnie spędzał wakacje.

 

W zeszłym roku, po 8-letniej przerwie, Scena Kameralna Teatru Polskiego rozpoczęła działalność w nowym budynku. Na rozbudowę Teatru Polskiego, w tym budowę Sceny Kameralnej, Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył ponad 25 mln zł.

 

W 2008 roku zakończyła się także gruntowna przebudowa Teatru Dramatycznego w Płocku. Trzy nowoczesne sceny, znakomita akustyka i warunki dla widzów oraz aktorów, sprawiły, że teatr mógł w ostatnich latach rozwinąć skrzydła.

 

Kultura Mazowsza to także tradycja ludowa. Prawdziwą perełką na mapie instytucji kulturalnych kraju jest Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Dwa lata temu otworzyliśmy dla zwiedzających nowo wybudowany kompleks muzealno-wystawienniczy. Co najważniejsze, skansen jest miejscem tętniącym życiem, w którym nowoczesność uzupełnia tradycję.

 

Ostatnie cztery lata to także czas owocny dla zabytków. Przez te lata przekazaliśmy na renowację 156 zabytków sakralnych i świeckich ponad 17 mln zł. Pozwoliło to uratować przed zniszczeniem nie tylko same budynki, ale także znajdujące się w nich obrazy, freski, rzeźby czy polichromie.

 

Samorząd województwa jest także mecenasem sztuki. W przeciągu ostatnich czterech lat wsparliśmy szereg inicjatyw – koncertów, wystaw, festiwali, plenerów, konferencji czy seminariów. W sumie aż 1420 organizacji pozarządowych otrzymało na różnego typu działania ponad 11,8 mln zł.

 

Ludwik Rakowski

Wicemarszałek

 

 

Podsumowanie czterech lat pracy samorządu województwa

(fragm. konferencji prasowej)

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.