Piotr Szprendałowicz członek Zarządu Województwa Mazowieckiego

 

Szanowni Państwo!

Rozwój Mazowsza nie byłby możliwy bez rozwoju infrastruktury drogowej. Dlatego gro środków z budżetu województwa przekazywanych jest co roku właśnie na ten cel. Do tej pory udało nam się wyremontować i zmodernizować już w sumie 1500 km, z ponad 2800 km dróg wojewódzkich, z czego w ostatnich czterech latach ponad 600 km.

 

Kolejny priorytetem jest i był rozwój Kolei Mazowieckich, pierwszej samorządowej spółki kolejowej w kraju, a od tego roku drugiego co do wielkości przewoźnika w Polsce. Co bardzo ważne, Koleje Mazowieckie cieszą się coraz większym zaufaniem pasażerów. W 2004 r. było ich 40 mln, dziś – ponad 55 mln osób. Od 2008 r. samorząd województwa jest jedynym właścicielem spółki i stale podwyższa jej kapitał zakładowy – w sumie o 275,16 mln zł. Inwestujemy także w tobor Kolei Mazowieckich, kupując zarówno nowe, jak i używane składy. Do tej pory udało nam się kupić 47 nowych pociągów za ok. 475,8 mln zł – 10 nowych EZT-ów typu Flirt oraz 37 piętrowych wagonów pasażerskich typu push-pull. Nabyliśmy także 11 używanych autobusów szynowych od Deutsche Bahn za 575 tys. euro, 184 używane EZT-y od PKP Przewozy Regionalne za 175,5 mln zł oraz 2 zmodernizowane EZT-y typu EW60 za 1,85 mln zł.

 

Chcemy jednak ciągle podnosić poprzeczkę, dostosowywać jakość usług do oczekiwań podróżnych. Dlatego wiosną tego roku zleciliśmy przeprowadzenie badań w pociągach KM, którymi zajęło się Zielone Mazowsze. Przez trzy miesiące badane były potoki podróżnych na poszczególnych trasach, analizowało aktualny rozkład jazdy i przeprowadzało ankiety wśród pasażerów. Obecnie trwają prace nad opracowaniem nowego, odpowiadającego na potrzeby pasażerów rozkładu jazdy, który wejdzie w życie 12 grudnia br.

 

Na początku października udało nam się rozpocząć jedną z największych inwestycji na Mazowszu – budowę portu lotniczego w Modlinie. Mazowsze zdecydowanie potrzebuje drugiego lotniska, które będzie odciążeniem dla portu im. F. Chopina. Samorząd województwa jako jeden z właścicieli spółki Port Lotniczy Modlin zainwestował w to przedsięwzięcie ok. 100 mln zł. Chcielibyśmy także, aby do lotniska z Warszawy można było dojechać koleją. Na budowę takiego połączenia pozyskaliśmy już 102 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych.

 

Piotr Szprendałowicz

Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego

 

 

 

Podsumowanie czterech lat pracy samorządu województwa

(fragm. konferencji prasowej)

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.