Marcin Kierwiński wicemarszałek

Szanowni Państwo,

 

Ostatnie lata w dużej mierze upłynęły pod znakiem wykorzystania środków unijnych. Mazowsze jako największy region w kraju otrzymało rekordowo wysokie wsparcie z UE, aż dziesięciokrotnie większe niż w poprzedniej agendzie. W sumie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego i Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki przyznano nam aż 2,7 mld euro.

 

Ponieważ organizacja sprawnego podziału tych środków wymagała utworzenia osobnej jednostki – Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, nasz region rozpoczął wyścig z opóźnieniem. Dziś jednak Mazowsze nabrało rozpędu i nadrabia zaległości. W samym wrześniu br. wydaliśmy tyle pieniędzy, ile w przeciągu całego zeszłego roku.

 

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych była wręcz zasypywana wnioskami. W sumie do tej pory złożono ich ponad 4445. Zatwierdzono do realizacji 1056 z nich o łącznej wartości 4,8 mld zł. Tylko w tym roku do mazowieckich beneficjentów w ramach RPO WM przekazaliśmy już ponad 1,1 mld zł. To bardzo ważne wsparcie, najefektywniej niwelujące skutki kryzysu gospodarczego.

 

Co jednak najważniejsze, pieniądze te już od dawna przekuwane są w konkretne inwestycje. Dzięki nim mieszkańcy Mazowsza jeżdżą po coraz lepszych drogach, mogą korzystać z najnowszego sprzętu medycznego, nowych oddziałów szpitalnych, nowoczesnych szkół czy przedszkoli. W ramach zawartych już umów zostanie wybudowanych i przebudowanych ponad 670 km dróg gminnych i powiatowych. Mazowsze pięknieje. Łącznie zrewitalizowanych zostanie 150 ha obszarów w całym województwie. Europejskie fundusze wspierają również ochronę zdrowia. Dotychczas te działania pochłonęły blisko 232 mln zł. Liczby te mówią same za siebie.

 

Duże wsparcie trafiło także na tzw. miękkie projekty, które z pozoru są może mniej spektakularne i efektowne, natomiast bardzo ważne dla beneficjentów. Myślę o środkach w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Mamy tu do rozdysponowania ok. 3,6 mld zł. W tym wypadku beneficjenci również wykazali się dużą aktywnością. Fundusz te pomogą tysiącom osób w podnoszeniu kwalifikacji czy rozwoju ich firm. Umożliwią organizację zajęć pozalekcyjnych w mazowieckich gimnazjach. To także stypendia dla najzdolniejszej młodzieży, nowe programy w mazowieckich przedszkolach oraz dodatkowe zajęcia w klasach I-III na całym Mazowszu. Do tej pory podpisaliśmy z beneficjentami 2012 umów o łącznej wartości dofinansowania – 1,1 mld zł.

 

Ostatnie lata to również okres wielu działań podejmowanych przez Agencję Rozwoju Mazowsza. Pozyskiwanie inwestorów, promocja potencjału gospodarczego Mazowsza poza granicami kraju – to tylko niektóre z nich. Oferty mazowieckich nieruchomości inwestycyjnych prezentowane były w Polskim Pawilonie Światowej Wystawy EXPO w Szanghaju oraz podczas międzynarodowych targów inwestycyjnych EXPO REAL w Monachium. Współpracując z PAIiIZ, ARM S.A. zorganizowała na terenie Mazowsza IV edycję Ogólnopolskiego Konkursu „Grunt na Medal” 2010.

 

Marcin Kiewiński

Wicemarszałek

 

 

Podsumowanie czterech lat pracy samorządu województwa

(fragm. konferencji prasowej)

 

 

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.