Marek Miesztalski Skarbnik Województwa

 

Szanowni Państwo!

 

Można śmiało powiedzieć, że cztery ostatnie lata pod względem budżetowym były okresem dobrym dla województwa. Przez pierwsze trzy lata – do 2009 r. dochody województwa pozwalały nie tylko na realizację najpilniejszych zadań, ale i na inwestycje długofalowe, strategiczne. W 2007 r. budżet województwa wynosił 2,7 mld zł, w 2008 roku – 3,1 mld zł, w 2009 – 3,2 mld zł, a w 2010 roku – 2,7 mld zł.

 

Niestety, koniec kadencji to czas trudniejszy, kiedy Mazowsze odczuło na własnej skórze skutki kryzysu gospodarczego, na co nałożyła się wyjątkowo wysoka subwencja wyrównawcza, potocznie nazywana janosikowym.

 

Zatem mijająca kadencja to także czas pracy nad zmianą ustawy o janosikowym. Batalii, w której – co bardzo ważne – obok samorządu województwa brały udział i samorządy lokalne, wójtowie, starostowie oraz bardzo aktywne organizacje pozarządowe. Wszystkie te grupy doskonale zdają sobie sprawę, że janosikowe zabiera Mazowszu pieniądze, które do tej pory bardzo mocno wspierały biedniejsze samorządy lokalne czy organizacje pozarządowe. Pierwsza część tej batalii zakończyła się sukcesem. Sejm rozpoczął prace nad zmianami w przepisach dotyczących „janosikowego”. Planowana jest doraźna zmiana algorytmu na 2011 r.

 

Optymizmem napawają większe wpływy z tytułu podatku CIT, jakie odnotowaliśmy w ostatnich miesiącach. Miejmy nadzieję, że ta tendencja się utrzyma i dochody województwa powrócą do wyższego poziomu.

 

Podsumowując, mijająca kadencja pozwoliła na realizację szeregu ważnych inwestycji, stanowiła także dobry zaczyn, aby w następnej kadencji zakończyć te realizowane i rozpocząć kolejne.

 

Marek Miesztalski

Skarbnik Województwa Mazowieckiego

 

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.