Bezpieczeństwo publiczne
W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców
2014.12.16 12:55 , aktualizacja: 2014.12.18 10:35
Autor: na podst. mat. Biura Bezpieczeństwa Publicznego oprac. Monika Guzowska, Wprowadzenie: Monika Guzowska
W mijającym 2014 r. samorząd województwa kontynuował zadania z zakresu bezpieczeństwa publicznego – „Bezpieczną drogę do szkoły”, współorganizował akcję przestrzegającą przed kąpielami w miejscach niebezpiecznych. Przeprowadził też kampanię społeczną „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” i sfinansował zakup niezbędnego sprzętu dla mazowieckich policjantów.
Czarne punkty przestrogą
W 2014 r. Samorząd Województwa Mazowieckiego (wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu oraz Komendą Stołeczną Policji) wznowił akcję oznakowania miejsc uznawanych za szczególnie niebezpieczne dla kąpiących się. Wskazano kolejnych 13 punktów, w których zamontowano specjalne tablice ostrzegawcze „Czarny punkt wodny”. Te, które uległy zniszczeniu lub uszkodzeniu – wymieniono.
W subregionie warszawskim oznakowano 4 niebezpieczne miejsca: w Wawrze – kąpielisko przy ul. Ks. Szulczyka/ul. Napoleona Bonaparte (osiedle Aleksandrów), w Błoniach – glinki przy ul. Lesznowolskiej, w Markach – staw „Kruczek” oraz w Boryszewie (gmina Sochaczew) – odcinek na Bzurze.
W regionie ciechanowskim oznakowano 3 niebezpieczne miejsca: w Ciechanowie – przy wyrobisku pożwirowym, w miejscowości Dalnia (gmina Strzegowo, pow. mławski) – wyrobisko pożwirowe i w miejscowości Szydłówek – wyrobisko pogliniane.
W regionie radomskim oznakowano 2 takie miejsca: w miejscowości Kuźmy (gmina Kozienice) – odcinek na rzece Wiśle i w miejscowości Goryń (gmina Jastrzębia, pow. radomski) – odcinek na rzece Radomce przy tamie.
W regionie siedleckim wytypowano 4 miejsca: w Starej Kornicy (powiat łosicki) – glinianka, w miejscowościach Mierzwice Stare i Serpelice (gmina Sarnaki, powiat łosicki) – 2 odcinki rzeki Bug oraz w miejscowości Brzuze (gmina Krasnosielc, powiat makowski) – odcinek na rzece Orzyc.
Bezpieczeństwo najmłodszych
We współpracy z wojewódzkimi ośrodkami ruchu drogowego oraz komendantem stołecznym i wojewódzkim policji, samorząd Mazowsza kontynuował zadanie „Bezpieczna droga do szkoły”. Służy ono poprawie bezpieczeństwa dzieci dojeżdżających do szkół na rowerach oraz poruszających się pieszo po drogach publicznych. Realizacja projektu polega na wspieraniu działań edukacyjnych w zakresie wychowania komunikacyjnego w szkołach podstawowych i gimnazjach poprzez popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym.
Konkurs ma charakter dwuetapowy. Pierwszy – eliminacje gminne; polega na przeprowadzeniu dodatkowych zajęć z zakresu wychowania komunikacyjnego w klasach IV–VI szkół podstawowych i klasach I–II gimnazjów. Każde dziecko ma dostęp za pośrednictwem Internetu do materiału dydaktycznego w postaci podręcznika pt. „Moje pierwsze prawo jazdy – karta rowerowa”. Drugi etap to finał powiatowy, składający się z dwóch części: teoretycznej – w formie testu sprawdzającego wiedzę uczestników konkursu z zakresu przepisów ruchu drogowego oraz praktycznej – sprawdzającej umiejętności bezpiecznego kierowania rowerem na specjalnym torze przeszkód.
W zorganizowanych w tym roku konkursach do finałów powiatowych zakwalifikowało się 8345 uczniów. Finaliści otrzymali zestawy zawierające wyposażenie rowerzysty – kaski rowerowe, kamizelki odblaskowe, oświetlenie do rowerów (lampka przednia i tylna), opaski odblaskowe, smycze z elementami odblaskowymi. Dodatkowo laureaci I, II i III miejsca zostali nagrodzeni rowerami, tabletami, aparatami fotograficznymi, grami planszowymi, kierownicami czy odtwarzaczami mp4. Na potrzeby realizacji tego zadania zostało zakupionych ponad 7,5 tys. zestawów rowerzysty oraz po 4 tys. elementów poprawiających widoczność i bezpieczeństwo (pasy naramienne, lampki rowerowe, smycze, opaski odblaskowe, opaski z elementem pluszowym).
Dzieci biorące udział w finałach powiatowych miały okazję skorzystania z symulatora jazdy jednośladem zainstalowanym w samochodzie specjalistycznym typu Furgon Max. Mogły tym samym, poprzez dobrą zabawę, zweryfikować swoją wiedzę w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Obecność ratowników medycznych była dla nich szansą na pogłębienie wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy medycznej.
W tym roku dodatkową atrakcją były spotkania z kierowcami rajdowymi w ramach współpracy z Automobilklubem Polski. Goście, przy okazji udostępnienia swoich pojazdów, przekazywali informacje dotyczące zasad bezpiecznego zachowania się w różnych miejscach i sytuacjach, zwracali też uwagę na czyhające na drodze zagrożenia.
Bezpieczeństwo małych i dużych
Od 1 października 2014 r. ruszyła dodatkowo kampania społeczna „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Związana była ze zmianą przepisów ruchu drogowego, które od 31 sierpnia br. wprowadziły konieczność noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym. Policjanci i eksperci zgodnie podkreślają, że po zmroku pieszego z odblaskiem kierowca zauważy nawet pięć razy szybciej niż nieoznaczonego. Osobę bez odblasków kierowca widzi dopiero z odległości około 40 m. Jeśli przyjmiemy, że dopuszczalna prędkość poza obszarem zabudowanym to 90 km/h, a minimalna droga hamowania przy tej prędkości to 90 m – pieszy nie ma żadnych szans. Element odblaskowy zwiększa widoczność do 150 m, jest więc czas, by kierowca zwolnił, wyhamował i bezpiecznie ominął pieszego.
W ramach tej kampanii do mieszkańców Mazowsza trafiło blisko 28,5 tys. szt. mini BRD (2 opaski odblaskowe zapinane na rękę, 2 zawieszki odblaskowe) zakupionych przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie oraz mazowieckie WORD-y. Zestawy przeznaczone są dla dorosłych i dzieci. Na terenie Mazowsza pojawiło się także 90 banerów informujących o konieczności noszenia odblasków, liczne audycje i spot radiowy. Organizatorami akcji byli: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Mazowiecka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Meditrans, Automobilklub Polski, mazowieckie WORD-y oraz Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin.
Sprzęt policyjny
W ramach podpisanego porozumienia w sprawie współdziałania województwa mazowieckiego i wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego w Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu, Siedlcach i Warszawie przy realizacji i finansowaniu zadań z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego udało się zakupić 41 testerów do badania trzeźwości Alcoblow – 30 szt. otrzymał garnizon mazowiecki, a 11 szt. stołeczny.
Liczba wyświetleń: 629
Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.