Bezpieczeństwo publiczne

Dbając o bezpieczeństwo...

2013.12.23 12:35 , aktualizacja: 2014.09.15 09:39

Autor: Agnieszka Bogucka, Wprowadzenie: Agnieszka Bogucka

Pomimo, że mijający rok był trudnym okresem pod względem finansowym, samorząd województwa kontynuował zadanie z zakresu bezpieczeństwa publicznego – „Bezpieczną drogę do szkoły” – oraz współorganizował akcję przestrzegającą przed kąpielami w miejscach niebezpiecznych.

 

Bezpiecznie nad wodą…

 

W 2013 r. Samorząd Województwa Mazowieckiego (wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu oraz Komendą Stołeczną Policji) wznowił akcję oznakowania miejsc uznawanych za szczególnie niebezpieczne dla kąpiących się. Wskazano kolejnych 21 punktów, w których zamontowano specjalne tablice ostrzegawcze „Czarny punkt wodny”. Wymieniono również te, które uległy zniszczeniu lub uszkodzeniu. W subregionie warszawskim oznakowano 7 niebezpiecznych miejsc: na plaży po prawej, praskiej stronie Wisły, przy Jeziorku Czerniakowskim, w Parku Hosera w Pruszkowie, nad zbiornikami w miejscowościach Puchały i Moszna oraz w Plecewicach przy wyrobisku gliny (pow. sochaczewski). 4 punkty stanęły w regionie radomskim: nad Wisłą – w Zajezierzu, Kępeczkach (pow. kozienicki), Kłudziu (pow. lipski) oraz przy zbiorniku retencyjnym w Pionkach (pow. radomski). W regionie siedleckim „czarnych punktów wodnych” postawiono 7: w Korczówce nad zalewem, Mężninie nad Bugiem (pow. łosicki), Albinowie i Mogielnicy przy kopalni piachu, w Kownaciskach przy wyrobisku żwirowym (pow. siedlecki) oraz w Budach Kupientyńskich i Hilarowie przy kopalniach piachu (pow. sokołowski). W regionie ostrołęckim znaki pojawiły się w Prosienicy (pow. ostrowski) i Zazdrości przy wyrobiskach żwirowych oraz w Udrzynie nad Bugiem (pow. wyszkowski).

 

… i w drodze do szkoły.

 

We współpracy z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego oraz komendantem stołecznym i wojewódzkim policji, samorząd Mazowsza kontynuował zadanie „Bezpieczna droga do szkoły”. Jego celem jest poprawa bezpieczeństwa dzieci dojeżdżających do szkół na rowerach oraz poruszających się pieszo po drogach publicznych. Samorządowe zadanie polega na wspieraniu działań edukacyjnych w zakresie wychowania komunikacyjnego w szkołach podstawowych i gimnazjach poprzez popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym.

Konkurs „Bezpieczna droga do szkoły” ma charakter dwuetapowy. Pierwszy – eliminacje gminne, polegają na przeprowadzeniu dodatkowych zajęć z zakresu wychowania komunikacyjnego w klasach IV–VI szkół podstawowych i klasach I–II gimnazjów. Każde dziecko otrzymuje materiały dydaktyczne w postaci podręcznika pt. „Moje pierwsze prawo jazdy – karta rowerowa”. Drugi etap to finał powiatowy, składający się z dwóch części: teoretycznej – w formie testu sprawdzającego wiedzę uczestników konkursu z zakresu przepisów ruchu drogowego oraz praktycznej – sprawdzającej umiejętności bezpiecznego kierowania rowerem na specjalnym torze przeszkód.

W zorganizowanych w tym roku konkursach wzięło udział w sumie 71 437 dzieci z województwa mazowieckiego. Do finałów powiatowych zakwalifikowało się 6870 uczniów. Wszyscy finaliści otrzymali zestawy zawierające wyposażenie rowerzysty – kaski rowerowe, kamizelki odblaskowe, oświetlenie do rowerów (lampka przednia i tylna), opaski odblaskowe, smycze z elementami odblaskowymi. Dodatkowo laureaci I, II i III miejsca otrzymali nagrody w postaci: rowerów, tabletów, aparatów fotograficznych czy odtwarzaczy mp4. Na potrzeby realizacji tego zadania zostało zakupionych około 8646 zestawów rowerzysty oraz po 500 elementów luzem (kamizelki, lampki rowerowe, lusterka, smycze, opaski odblaskowe, opaski z elementem pluszowym).

Dzieci uczestniczące w finałach powiatowych miały okazję skorzystać z symulatora jazdy jednośladem zainstalowanym w samochodzie specjalistycznym typu Furgon Max. Daje on dzieciom możliwość praktycznego zweryfikowania wiedzy w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale przede wszystkim uczy poprzez zabawę. Furgon Max oprócz symulatora jazdy wyposażony jest również w miniwarsztat. Dzięki temu uczniowie mogli skorzystać z możliwości uzupełnienia wyposażenia roweru w elementy bezpieczeństwa, które dostali w ramach programu (np. oświetlenie roweru).

Liczba wyświetleń: 793

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.