Linie kolejowe

Infrastruktura kolejowa na terenie województwa mazowieckiego

Na terenie województwa mazowieckiego w eksploatacji znajduje się 1712 km linii kolejowych normalnotorowych, z czego 1418 km (83 proc.) stanowią linie zelektryfikowane, a 1013 km (59 proc.) – kolejowe dwu- i więcej torowe. W roku 2012 gęstość sieci kolejowej wynosiła 4,8 km/100km2,co plasowało Mazowsze na 14 miejscu wśród wszystkich województw w Polsce. W przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców długość linii kolejowych wynosiła 3,2 km. Stanowi to najniższą wartość wskaźnika wśród regionów.

 

Głównym węzłem kolejowym na terenie województwa i zarazem największym w Polsce jest Warszawa. Na jej terenie krzyżują się linie o znaczeniu międzynarodowym (na kierunkach północ-południe i wschód-zachód). W węźle warszawskim zbiega się 7 linii kolejowych magistralnych i pierwszorzędnych oraz Warszawska Kolej Dojazdowa, stanowiąca niezależny element systemu kolei metropolitalnej.

 

Na terenie województwa mazowieckiego mamy dwóch zarządców infrastruktury kolejowej. Ponad 99 proc. torów zarządzanych jest przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., pozostały niewielki odsetek przez spółkę Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o.

 

Schemat linii kolejowych w województwie mazowieckim:

 

Schemat linii kolejowych w województwie mazowieckim

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.