Transport kolejowy

Regionalne kolejowe przewozy pasażerskie

 

Województwo mazowieckie realizuje obowiązek organizowania regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich na terenie Mazowsza za pomocą dwóch spółek: „Koleje Mazowieckie-KM” sp. z o.o. oraz Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o.

 

Spółka „Koleje Mazowieckie-KM” sp. z o.o.

Została powołana w 2004 r. przez Samorząd Województwa Mazowieckiego (51 proc. udziałów) i ówczesną spółkę PKP Przewozy Regionalne sp. z o.o. (49 proc. udziałów). W roku 2008 Samorząd Województwa Mazowieckiego stał się jedynym właścicielem spółki.

„Koleje Mazowieckie-KM” obsługują 17 linii, o łącznej długości 1145 km.

 

Schemat linii obsługiwanej przez Spółkę “Koleje Mazowieckie-KM”

 

 

Od początku działalności przewozy spółki Koleje Mazowieckie charakteryzują się corocznym wzrostem liczby obsługiwanych pasażerów. W roku 2005 ogólna liczba pasażerów wyniosła ponad 40 mln.  W roku 2013 z usług spółki skorzystało ponad 62 mln podróżnych.

Więcej informacji o operatorze, ofertach oraz taryfach na stronie internetowej www.mazowieckie.com.pl .

 

Spółka Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o.

Została utworzona w 2000 r. jako spółka ze 100 proc. udziałem PKP S.A. Pięć lat późnij zakończono proces prywatyzacji. W jego wyniku WKD stała się pierwszym pasażerskim przewoźnikiem kolejowym, który opuścił holding i zmienił w 100 proc. właściciela. Aktualnie największym udziałowcem spółki jest Samorząd Województwa Mazowieckiego (95,24  proc.). Pozostałe udziały należą do sześciu gmin leżących na trasie przebiegu WKD.

 

Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest organizowanie przewozów pasażerskich na linii Warszawa Śródmieście WKD – Grodzisk Mazowiecki Radońska z odgałęzieniem w Podkowie Leśnej do Milanówka.

 

Warszawska Kolej Dojazdowa świadczy usługi aglomeracyjnych przewozów pasażerskich dla osób zamieszkujących obszary sześciu gmin: Michałowice, Pruszków, Brwinów, Podkowa Leśna, Grodzisk Mazowiecki i Milanówek oraz trzech dzielnic Warszawy: Włochy, Ochota i Śródmieście.

Spółka Warszawska Kolej Dojazdowa zarządza 2 liniami kolejowymi: linią 47 Warszawa Śródmieście WKD – Grodzisk Mazowiecki Radońska oraz linią 48 Podkowa Leśna Główna – Milanówek Grudów. Łączna długość linii wynosi 36 km.

W 2013 r. z usług WKD skorzystało blisko 7,4 mln pasażerów.

 

Schemat linii obsługiwanej przez Spółkę Warszawska Kolej Dojazdowa

 

Więcej informacji o operatorze, ofertach oraz taryfach na stronie internetowej www.wkd.com.pl .

 

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.