Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Przesiadaj się i jedź - polska kampania ETZT

2018.04.11 16:05 , aktualizacja: 2018.04.25 12:41

Autor: Magdalena Prządka-Głodek (NI), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Na zdjęciu widać przedstawicielkę resortu infrastruktury, koordynatora krajowego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu podczas spotkania informacyjnego dla koordynatorów regionalnych Koordynator krajowy...
informacje dotyczące prowadzenia kampanii Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu logo kampanii informacyjnej

Czym jest zrównoważony transport?

To promocja form mobilności, które dają najlepsze efekty przy jak najmniejszych kosztach. Gdy mówimy o miastach, będzie to przede wszystkim transport publiczny, ze szczególnym naciskiem na szynowy, ruch pieszy i rowerowy.

System transportowy ukształtowany w zrównoważony sposób oznacza przede wszystkim poprawę jakości powietrza w miastach i gminach, ograniczenie hałasu oraz zwiększenie atrakcyjności przestrzeni publicznej poprzez zmniejszanie dominacji indywidualnego transportu samochodowego. Stanowi także szansę na rozwój lokalnej przedsiębiorczości oraz poprawę jakości życia, również w małych ośrodkach miejskich i na terenach wiejskich.

 

Idea

ETZT to ogólnoeuropejska kampania, promująca zrównoważony transport. Jest to największe wydarzenie poświęcone ekologicznemu transportowi miejskiemu. Kampania organizowana jest od 2002 roku i rozwija się zarówno w UE, jak i w innych krajach świata.

Ideą ETZT, odbywającego się co roku w dniach 16 – 22 września jest zachęcenie europejskich władz lokalnych oraz organizacji pozarządowych do wprowadzania i promowania zrównoważonych środków transportu. W tym czasie odbywa się wiele imprez związanych z ideą zrównoważonego rozwoju transportu: rajdy piesze, rowerowe, wystawy i konferencje. Zwieńczeniem tygodnia jest przypadający 22 września – Dzień bez Samochodu.

 

ETZT 2018

Tematem przewodnim tegorocznej kampanii jest „Multimodalność” czyli łączenie różnych środków i form transportu, zaś hasło towarzyszące – „Przesiadaj się i jedź”.

 

Informacja przede wszystkim

W ramach działań związanych z przygotowaniem polskiej kampanii ETZT 2018 w urzędzie marszałkowskim zorganizowano spotkanie, skierowane do lokalnych koordynatorów kampanii Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT). Jego głównym zamierzeniem było zainteresowanie inicjatywą i zachęcenie władz samorządowych (gmin oraz miast) do włączenie się w promocję zrównoważonego transportu. W wydarzeniu, które zostało zorganizowane z udziałem resortów – infrastruktury i środowiska (koordynatorzy kampanii ETZT na poziomie krajowym) wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych miast i gmin z województwa mazowieckiego, zainteresowani organizacją ETZT. Omówiono główne założenia kampanii oraz podstawowe informacje dotyczące kwestii technicznychm, w tym m.in. rejestracji na stronie www.mobilityweek.eu.

 

Liczba wyświetleń: 736

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.