RUMOBIL

Robocza wizyta delegacji Kolei Chorwackich

2018.05.22 10:55 , aktualizacja: 2018.05.22 13:11

Autor: Magdalena Prządka-Głodek (NI), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • w rzędzie stoją uczestnicy chorwackiej delegacji, dworzec w Płocku Na dworcu kolejowym w...
  • w czerwonych ubraniach ochronnych stoją goście z Zagrzebia, w tle stoi pociąg Goście z Zagrzebia na...
  • kilka osób - uczestników delegacji stoi obok torów kolejowych, za nimi pociąg Kolei Mazowieckich Chorwacka delegacja poznała...
  • na plakacie widoczne jest logo aplikacji tropKM Plakat promujący aplikację...

Samorząd Województwa Mazowieckiego we współpracy z Kolejami Mazowieckimi wdraża pilotażowy systemem śledzenia ruchu pociągów w postaci aplikacji „tropKM”, stworzonej w ramach międzynarodowego projektu RUMOBIL. Partnerzy z Chorwacji – Koleje Chorwackie (HZPP) przyjechali na Mazowsze, by poznać w praktyce zastosowanie tych innowacji.

 

Północno–zachodnia część Mazowsza

Pierwszego dnia wizyty w Warszawie delegacja Kolei Chorwackich wraz z przedstawicielami Departamentu Nieruchomości i Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Kolei Mazowieckich odwiedziła Płock. Na zmodernizowanym dworcu kolejowym partnerzy z Chorwacji zapoznali się z funkcjami infokiosku (zakupionym w ramach projektu RUMOBIL) oraz możliwościami jego wykorzystania w planowaniu podróży pociągami Kolei Mazowieckich. Goście z Zagrzebia spotkali się też z władzami powiatu sierpeckiego – starostą Janem Laskowskim, wicestarostą Wojciechem Rychterem oraz przewodniczącym Rady Powiatu Janem Rzeszotarskim. Rozmawiano głównie o potrzebach komunikacyjnych i możliwościach transportowych ludności. Członkowie chorwackiej delegacji zwiedzili też Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, poznając historię i tradycję Mazowsza.

 

„tropKM” – jak to działa?

Przejazd pociągiem nr 95862 relacji Sierpc–Nasielsk pozwolił chorwackim gościom na praktyczne zapoznanie się z aplikacją „tropKM”. Każdy z uczestników wyjazdu studyjnego miał możliwość darmowego pobrania aplikacji i sprawdzenia jej działania w praktyce. Delegacja HZPP miała możliwość zapoznania się z aspektami technicznymi oraz użytkowymi nowoczesnego pojazdu szynowego obsługującego połączenia kolejowe na linii nr 27 typu SA135, którego właścicielem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

Koleje Mazowieckie od kuchni

Delegacja Kolei Chorwackich spotkała się również z przedstawicielami Kolei Mazowieckich – strategicznego interesariusza Samorządu Województwa Mazowieckiego w projekcie RUMOBIL. Członek zarządu spółki Dariusz Grajda przedstawił prezentację dotyczącą funkcjonowania prawnego, organizacyjnego oraz finansowego przewoźnika. Goście z Zagrzebia odwiedzili też Sekcję Napraw i Eksploatacji Taboru Kolei Mazowieckich – Warszawa Grochów. Dyrektor Techniczno–Eksploatacyjny wraz z Naczelnikiem Sekcji zaprezentowali tabor będący własnością spółki Koleje Mazowieckie. Opowiedzieli też o sposobie obsługi pociągów, obszarze wykonywanych przeglądów oraz napraw, wpływających na optymalizację procesów właściwej eksploatacji pojazdów szynowych.

Liczba wyświetleń: 192

powrót