Aktualności

Wsparcie samorządu dla kolejnych powiatów

2019.07.26 10:20 , aktualizacja: 2019.07.26 12:30

Autor: oprac. WKZ, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Członkinie zarządu stoją na tle czewonego banera z logiem Mazowsza. Między nimi stoi mężczyzna prezentujący teczkę z umową. Wszyscy patrzą przed siebie Jeden z beneficjentów z...
Członek zarządu Orzełowska stoi i trzyma w prawym ręku mikrofon. Obok niej po lewej stronie siedzi Elżbieta Lanc, po prawej radna Żelazowska Członek zarządu województwa...
Cztery osoby siedzą przy stole i przeglądają dokumenty. Od lewej strony siedzą członkinie zarządu, od prawej beneficjenci Podpisywanie umów (fot....

Umowy w tej sprawie podpisali członkowie zarządu województwa Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska oraz beneficjenci. W spotkaniu wzięła udział radna województwa mazowieckiego Bożena Żelazowska.

 

Zakup narzędzi oraz urządzeń do kontroli palenisk domowych w Wieliszewie, rewitalizacja stawów w ROD „Pestka” w Nowym Dworze Mazowieckim, monitoring i oświetlenie parkingu przy ogródkach działkowych „EDEN” w Przasnyszu – to inwestycje ze wsparciem samorządu Mazowsza.

 

Mazowiecki Instrument Wsparcia Infrastruktury Sportowej Mazowsze

W tym roku na remonty i tworzenie nowych obiektów sportowych, samorząd Mazowsza przeznaczył 10 ml zł. Złożonych zostało w sumie 208 wniosków, spośród których 116 zostało dofinansowanych. Wsparcie w wysokości ponad 95 tys. zł otrzymał powiat legionowski. Do powiatu nowodworskiego trafi ponad 130 tys. zł, do powiatu warszawskiego zachodniego254 tys. zł, a do powiatu pruszkowskiego (gmina Nadarzyn) ponad 63,5 tys. zł.

– To bardzo ważna inicjatywa. Ten program stworzyliśmy z myślą o wszystkich tych gminach i powiatach, w których brakuje miejsc na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Cieszę się, że mogliśmy wygospodarować z naszego budżetu środki na ten cel – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

– Wszyscy mieszkańcy powinni mieć dostęp do obiektów sportowych. Niestety, nie wszystkie samorządy lokalne mają fundusze na tego typu inwestycje. Dlatego nasze wsparcie jest tak ważne. Chcemy promować aktywne spędzania czasu wolnego i zachęcać Mazowszan do zdrowego trybu życia – podkreśla radna województwa mazowieckiego Bożena Żelazowska.

 

Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza

Wsparcie otrzymało 110 projektów. W sumie na ich realizację z budżetu Mazowsza przeznaczone zostaną 4,8 mln zł. Z powiatu legionowskiego pieniądze (ponad 153 tys. zł) trafią do Miasta Serock oraz gmin – Jabłonna i Wieliszew. Otrzymane środki gminy przeznaczą m.in. na zakup narzędzi oraz urządzeń do kontroli palenisk domowych. Z powiatu nowodworskiego wsparcie (ponad 148 tys. zł) otrzyma Miasto Nowy Dwór Mazowiecki oraz gminy – Nasielsk i Czosnów. Otrzymane środki gminy przeznaczą m.in. na zakup systemu służącego informowaniu o jakości powietrza w gminie Nasielsk. Z powiatu warszawsko zachodniego wsparcie (ponad 108 tys. zł) trafi do gmin – Leszno, Izabelin, Łomianki oraz Kampinos. Otrzymane środki gminy przeznaczą m.in. na zakup narzędzi oraz urządzeń do kontroli palenisk domowych. Z powiatów grodziskiego i pruszkowskiego wsparcie (ponad 690 tys. zł) dostaną miasta Pruszków i Piastów oraz gminy – Jaktorów, Raszyn, Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Michałowice i Nadarzyn. Otrzymane środki gminy przeznaczą m.in. na zakup czujników kontroli i oczyszczaczy powietrza, a także drona z czujnikiem jakości powietrza.

– Działania mające na celu dbałość o nasze środowisko są dla nas szczególnie ważne. Cały czas pracujemy nad poprawą powietrza na Mazowszu, a w tym roku postanowiliśmy to zrobić za pomocą programu wsparcia. Bardzo się cieszę, że możemy pomagać mazowieckim gminom w ochronie naszego wspólnego środowiska – mówi członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

 

Mazowiecki Instrument Aktywizacji Działkowców Mazowsze

W ramach programu wpłynęły 92 wnioski i wszystkie otrzymały dofinansowanie. W sumie na realizację 92 projektów w ramach MIAD Mazowsze 2019 samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył blisko 737 tys. zł. W powiecie nowodworskim dofinansowanie otrzymało miasto Nowy Dwór Mazowiecki. W powiecie przasnyskim – Miasto Przasnysz (28 tys. zł), w powiecie sokołowskim – Miasto Sokołów Podlaski (8 tys. zł), w powiecie warszawskim zachodnim – gmina Błonie (10 tys. zł). W powiatach grodziskim i pruszkowskim dofinansowanie otrzymały gminy Grodzisk Mazowiecki oraz Michałowice.

– Wsparcie dla działkowców to nasz pomysł na aktywizację przede wszystkim seniorów i rodzin z dziećmi, ale także sposób na promocję zdrowego stylu życia. Bardzo się cieszę, że nasz nowatorski program spotkał się z aż tak dużym zainteresowaniem, a jeszcze bardziej cieszy fakt, że udało nam się wygospodarować środki, aby dofinansować wszystkie wnioski – podkreśla radna województwa mazowieckiego Bożena Żelazowska.

– Dostrzegamy potrzeby działkowców, dlatego postanowiliśmy przekazać granty na pozornie drobne  inwestycje zmieniające infrastrukturę ogrodową. Niestety, rola rodzinnych ogródków działkowych wciąż jest niedoceniana, nawet w kontekście tak ważnej walki ze smogiem – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

– Ogródki działkowe to doskonałe miejsce do rekreacji, a uruchamiając ten program, zależało nam przede wszystkim na tym, aby zachęcić Mazowszan do aktywnego i zdrowego stylu życia. To dofinansowanie jest szansą dla działkowców nie tylko na modernizację infrastruktury ogrodniczej, ale też stworzenie atrakcyjnej przestrzeni do spotkań w gronie najbliższych – mówi członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

Pliki do pobrania

Rozmiar: 15 kB, Liczba pobrań: 221
Rozmiar: 14 kB, Liczba pobrań: 176
Rozmiar: 13 kB, Liczba pobrań: 157

Liczba wyświetleń: 626

powrót