Udostępnianie informacji publicznej
Udostępnianie informacji publicznej
2005.10.18 00:00 , aktualizacja: 2018.07.11 13:44
Autor: Anna Kowalska, OR, Wprowadzenie: Administrator
Udostępnianie informacji publicznych następuje zgodnie z ustawą z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2015 r. poz. 2058, z późn. zm.), zwanej dalej „Ustawą”.
Każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną i podlega udostępnieniu na zasadach i w trybie określonych w „Ustawie”. Informacja publiczna, która nie została udostępniona w BIP jest udostępniana na wniosek.
Wniosek może być złożony osobiście w siedzibie urzędu w godzinach 8:00–16:00 albo za pośrednictwem:
-
poczty elektronicznej pod adresem: albo adres poczty elektronicznej kancelarii/departamentu/delagatury,
-
operatora pocztowego (poczty tradycyjnej) na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. Jagiellońska 26, 03-719 Warszawa.
Udostępnianie informacji publicznej oraz udostępnianie i przekazywanie informacji sektora publicznego w celu ponownego wykorzystywania w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie następuje wyłącznie na nośnikach znajdujących się w posiadaniu urzędu.
Co do zasady dostęp do informacji publicznej jest bezpłatny. Jeżeli urząd realizując wniosek ma ponieść dodatkowe koszty związane z udostępnieniem informacji publicznej w sposób wskazany we wniosku lub z koniecznością przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku, może od wnioskodawcy pobrać opłatę odpowiadającą wysokości tych kosztów.
Opłata ta ustalana jest indywidualnie, przy czym na jej wysokość składa się:
-
składnik materialny, rozumiany jako materiał lub nośnik, na którym zostaje informacja udzielona,
-
składnik osobowy, rozumiany jako praca osoby, która specjalnie dla zadośćuczynienia prośbie wnioskodawcy została oddelegowana do załatwienia tej konkretnej sprawy.
O zasadności pobrania opłaty decyduje dyrektor departamentu/kancelarii/delegatury, mając na względzie okoliczności danej sprawy, przy czym nie pobiera się opłaty, jeżeli jej wysokość nie przekracza 5 zł.
Koszty składników materiałowych wynoszą:
- jednostronna kopia czarno-biała - 0,08 zł/szt.,
- dwustronna kopia czarno-biała - 0,14 zł/szt.,
- płyta CD 700 MB– 1,34 zł/szt.,
- płyta DVD 4,7 GB – 1,78 zł/szt.
W przypadku konieczności wykonania dodatkowej pracy przez pracownika urzędu, w związku ze wskazanym we wniosku sposobem udostępnienia lub koniecznością przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku, koszty pracy pracownika oblicza się według jako iloczyn liczby godzin poświęconych na przygotowanie informacji publicznej i kosztu 1 godziny pracy brutto wynagrodzenia pracownika przygotowującego informację. Nakładając opłatę uwzględnia się także koszty przekazania informacji publicznej w określony sposób i w określonej formie oraz inne czynniki, jakie będą brane pod uwagę przy nietypowych wnioskach, które mogą mieć wpływ w szczególności na koszt lub czas przygotowania i przekazania informacji. Łączna wysokość opłaty nie może przekroczyć sumy kosztów poniesionych bezpośrednio w celu przygotowania i przekazania informacji publicznej w celu ponownego wykorzystywania w określony sposób i w określonej formie.
Opłatę uiszcza się przelewem lub przekazem na konto urzędu, nr PKO BP IX O/Warszawa 93 1020 1097 0000 7802 0007 5622.
Informację publiczną udostępniają komórki organizacyjne (kancelaria/departament/delegatura) Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie właściwe w obszarze rzeczowym sprawy, której informacja dotyczy.
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 15937
Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.