Programy w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Stan wdrażania programów transnarodowych i międzyregionalnych w ramach perspektywy 2014–2020

2015.10.09 07:50

Autor: Agnieszka Mync (KM), Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

W perspektywie 2014–2020 realizowane są dwa programy transnarodowe oraz dwa – międzyregionalne. Pierwsze to: Interreg Region Morza Bałtyckiego i Interreg Europa Środkowa, drugie – Interreg EUROPA i URBACT III.

 

Programami międzyregionalnymi objęte są wszystkie kraje Unii Europejskiej oraz Szwajcaria i Norwegia, z możliwością udziału w programie URBACT III partnerów z innych krajów. Programy transnarodowe dotyczą określonych obszarów kontynentu europejskiego, w tym Interreg RMB – 8 krajów członkowskich położonych w regionie Morza Bałtyckiego, ale także 3 spoza Unii, tj. Białorusi, Norwegii i Rosji. Program Interreg EŚ skupia w całości lub w części 9 krajów unijnych, zajmujących geograficznie środkową część kontynentu.

 

Wszystkie programy dysponują dofinansowaniem z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Ich budżety z EFRR zamykają się w kwotach od 74,3 mln euro (URBACT III) poprzez 246 mln euro (Interreg EŚ) i 264 mln euro (Interreg RMB) do 359 mln euro (Interreg EUROPA). Dofinansowanie partnerów z Polski biorących udział w projektach jest możliwe w wysokości do 85 proc. kosztów kwalifikowalnych, przy czym w programie Interreg EUROPA dla podmiotów prywatnych non profit granica ta wynosi 75 proc.

 

Programy biorą udział w realizacji strategii „Europa 2020”, ukierunkowanej na działania na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu. Priorytety i cele szczegółowe programów skoncentrowane są m.in. na takich obszarach, jak: innowacje, badania i rozwój, działania zasobooszczędne i przyjazne środowisku, zrównoważony transport czy ochrona dziedzictwa kulturowego. Program URBACT III skupia się na promowaniu zintegrowanego i zrównoważonego rozwoju miast, także i w tym programie realizowane projekty mogą dotyczyć wymienionych dziedzin.

 

Projekty realizowane są w międzynarodowych partnerstwach, w programie URBACT III – zwanych sieciami. Każde partnerstwo musi mieć lidera (partnera wiodącego), który pełni kluczową rolę jako podmiot odpowiadający za realizację i finansowanie projektu. Partnerstwa w programach Interreg muszą być tworzone przez co najmniej trzy podmioty. Nie jest to jednak na ogół, przy dużej konkurencji, wystarczająca wielkość partnerstwa do zakwalifikowania się do dofinansowania.
W programie URBACT III sieć powinna mieć stosunkowo dużą skalę. Programy adresowane są przede wszystkim do władz i instytucji publicznych, ale warto zwrócić uwagę na możliwość udziału w projektach podmiotów prywatnych (w Interreg EUROPA – jedynie non profit). Poszukiwanie partnerów możliwe jest m.in. za pośrednictwem stron internetowych programów.

 

Instytucje Zarządzające oraz Wspólne Sekretariaty programów usytuowane są poza Polską, w tym dla RMB – w Niemczech (z oddziałem sekretariatu na Łotwie), dla EŚ – w Austrii, a dla Interreg EUROPA i URBACT III – we Francji. W Polsce informacji nt. programów Interreg udzielają Krajowe Punkty Kontaktowe usytuowane w Departamencie Współpracy Terytorialnej Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Dla programu URBACT III MIiR pełni funkcję Instytucji Koordynującej, a Krajowy Punkt Kontaktowy będzie wkrótce wybrany w wyniku rozstrzygnięcia otwartego naboru.

 

We wszystkich programach odbyły się pierwsze nabory wniosków. W programie RMB trwa etap oceny pełnych aplikacji złożonych w II. etapie. Decyzje o dofinansowaniu zapadną w listopadzie br. W Europie Środkowej do 27 listopada br. trwa II. etap naboru. Decyzje o dofinansowaniu spodziewane są w kwietniu 2016 r. W programie Interreg EUROPA trwa etap oceny wniosków. Decyzje o dofinansowaniu powinny zapaść na posiedzeniu Komitetu Monitorującego na początku grudnia br. W URBACT III pierwszy nabór objął jeden rodzaj sieci – Sieci Planowania Działań. Sieci wybrane do dofinansowania uczestniczą obecnie w II. etapie (rozszerzania partnerstw), który potrwa do końca br. Kolejne nabory wniosków spodziewane są w 2016 r.

 

Obszerne informacje o programach wraz z aktualnym stanem realizacji znajdują się w załączniku.

 

 

Pliki do pobrania

Liczba wyświetleń: 289

powrót