Mazowiecka Rada do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Mazowiecka Rada do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

2010.11.25 14:40 , aktualizacja: 2016.03.23 15:51

Autor: Zbigniew Czaplicki, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

 

 

W celu uspołecznienia procesu podejmowania decyzji w sprawach dotyczących kombatantów i osób represjonowanych 11 grudnia 2009 r. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik powołał Mazowiecką Radę Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, jako organ opiniodawczo-doradczy Marszałka Województwa Mazowieckiego.

 

 


Dotychczasowe doświadczenia organów administracji państwowej, jak również samorządów terytorialnych wskazywały na dużą potrzebę udziału środowisk kombatanckich w pracach tego typu ciał.

 

Jako przykłady dobrych praktyk funkcjonowania rad kombatantów i osób represjonowanych wskazać należy:
 

  1. Radę do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, działającą przy Kierowniku Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,
  2. Powiatowe Rady do Spraw Kombatantów działające w wielu powiatach województwa mazowieckiego i innych województw oraz w dzielnicach miasta st. Warszawy,
  3. Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych funkcjonujące do 2009 roku przy wojewodach, w tym przy Wojewodzie Mazowieckim.
     

Działanie rad sprawdziło się w realizacji zadania integracji środowisk kombatantów i zwiększyło poziom akceptacji działań instytucji, przy których funkcjonują, wśród kombatantów i osób represjonowanych.

 

Inauguracyjne posiedzenie Mazowieckiej Rady ds. Kombatantów i osób Represjonowanych odbyło się 14 grudnia 2009 r. Dotychczas Rada spotkała się na dwóch posiedzeniach plenarnych (grudzień 2009 r. i maj 2010 r.) oraz 3 posiedzeniach prezydium (styczeń, kwiecień i sierpień 2010 r.).

Pliki do pobrania

Rozmiar: 32 kB, Liczba pobrań: 1333, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 1281

powrót