Z serca Polski nr 9/17
W skrócie
2017.09.12 13:35 , aktualizacja: 2017.09.13 13:50
Autor: mat. delegatur UMWM, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska
Ciechanów
10 września Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zaprosiło na koncert „Muzyki wiedeńskiej czar” w wykonaniu zespołu Altra Volta. Przed publicznością zgromadzoną w Oranżerii zaprezentowali się: Andrzej Rudny (skrzypce), Aleksandra Marko-Lech (altówka) i Adam Markwica (wiolonczela). Goście wysłuchali muzyki Straussów, Mozarta, Lehara, Brahmsa i Kalmana.
2 września – już po raz 13. (w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa) – Muzeum Szlachty Mazowieckiej przy współpracy z urzędem miasta zorganizowało „Spotkania z historią”, które odbyły się na Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie pod hasłem „Najazd Litwinów na Mazowsze”. Turnieje konne, pokazy sokolnicze i łucznictwa konnego – to tylko niektóre z zaproponowanych rozrywek. Chętni zapoznali się z warsztatem wikliniarza, kołodzieja i kowala oraz uczestniczyli m.in. w grach historycznych. Odczytali też fragment „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w ramach Narodowego Czytania.
Ostrołęka
3 września kultywowano tradycję dożynek w Kadzidle i Nowym Krasnosielcu. Był to dobry moment, by podziękować rolnikom za ich całoroczny trud, dzięki któremu na stołach nie brakuje chleba. W ramach dożynek powiatu makowskiego odbyły się Dni Krasnosielca. Podczas imprezy – poza obrzędem dożynkowym w wykonaniu Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Karniewiacy”, ceremonii wręczenia i dzielenia chlebem – można było też obejrzeć występy artystyczne. Pokazali się orkiestra OSP z Pienic i mażoretki oraz chór KGW z Grabowa. W Kadzidle dożynki parafialno-gminne połączono z Niedzielą Kadzidlańską. Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji rolników, po której korowód dożynkowy, prowadzony przez orkiestrę strażacką z Kadzidła, przeszedł do Zagrody Kurpiowskiej. Program obfitował w różnego rodzaju wydarzenia, m.in. turniej wsi, koncerty muzyczne, kiermasz sztuki ludowej.
2 września w Muzeum Kultury Kurpiowskiej spotkali się uczestnicy imprezy rodzinnej w ramach Narodowego Czytania. Czekało na nich wiele atrakcji – wspólna lektura „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, plenerowa pracownia „U mistrza Wyspiańskiego” – warsztaty ceramiczne, a także konkursy wiedzy.
Płock
10 września w ośrodku wypoczynkowym Zacisze Bis w Koszelówce mieszkańcy mieli okazję obejrzeć przedostatnie przedstawienie z cyklu „Na Wiśle śpiewają oryle. Szlakiem nadwiślańskich gmin Północnego Mazowsza”. Przedsięwzięcie wyreżyserował dyrektor Teatru Dramatycznego w Płocku Marek Mokrowiecki. Spektakl poświęcony tradycji wiślanej i codziennemu życiu mieszkańców terenów nadwiślańskich wystawiany był zwykle nad brzegiem Wisły. Do tej pory artyści zaprezentowali go w czternastu miejscowościach.
3 września Drobin był gospodarzem dożynek powiatu płockiego pod honorowym patronatem m.in. Marszałka Województwa Mazowieckiego. Uczestnicy barwnego korowodu dziękowali za obfite plony, podziwiając tradycyjne pokazy obrzędów dożynkowych i kolorowe wieńce wykonane przez mieszkańców powiatu. Skosztowali też, wypieczonych specjalnie na tę uroczystość, pachnących bochnów chleba.
Radom
8 września Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu otworzyło wystawę „Ludowe stradivariusy”, podczas której zaprezentowano bogatą kolekcję amatorskich skrzypiec (głównie ze zbiorów instytucji). Przedsięwzięciu towarzyszył m.in. „Turniej skrzypków”. Odbyły się też wykłady i prelekcje poświęcone wybitnym wiejskim skrzypkom z regionu szydłowieckiego i radomskiego.
3 września w Muzeum Wsi Radomskiej obchodziliśmy XIX Radomskie Święto Chleba. Uroczystość rozpoczęły msza święta za piekarzy i rolników oraz korowód wieńców dożynkowych. Przed uczestnikami zaprezentowali się m.in. Akademicki Zespół Tańca Politechniki Śląskiej „Dąbrowiacy” oraz kapele ludowe, a spragnieni zabawy integrowali się w czasie potańcówki „Pod Dębem”. Chętni obejrzeli wystawę „Obiekty sakralne i cmentarze Puszczy Kozienickiej” oraz przyglądali się pokazom prac polowych i kunsztu piekarskiego. Była też okazja, by zaopatrzyć się w różne rodzaje pieczywa i rękodzieło.
Siedlce
10 września mszą świętą z oprawą muzyczną Zespołu instrumentalno-wokalnego muzyki sakralnej i dawnej rozpoczęły się tegoroczne „Dokopiny Ziemniaka 2017 w Przesmykach”. Koncertował m.in. Jaster, pokazał się zespół folklorystyczny „Przesmyczanki”, a grupa Ambitus zaprezentowała program artystyczny. Rozstrzygnięto też konkursy: „Najciekawsza i najsmaczniejsza regionalna potrawa ziemniaczana” oraz „Największy i najcięższy ziemniak”.
2–3 września – pod hasłem „Z tradycją do nowoczesności” – trwały XXIV Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym. Równolegle odbyła się XIII Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Wydarzenie połączono z Dniami Siedlec i jubileuszem 470-lecia nadania praw miejskich. Poza wieloma koncertami, chętni wzięli udział m.in. w akcji „Skrzynka poetycka, czyli… mój wiersz Siedlcom na urodziny…”, w ramach której każdy mieszkaniec mógł pochwalić się swoją twórczością.
Informacje przesłali przedstawiciele delegatur UMWM: Elżbieta Kownacka (Ciechanów), Marta Dębek (Ostrołęka), Anna Dobies-Maszeńda (Płock), Adolf Krzemiński (Radom), Ewa Janoszka (Siedlce).
Liczba wyświetleń: 123
powrót