Z serca Polski nr 8/17

W skrócie

2017.07.10 13:30 , aktualizacja: 2017.07.11 10:01

Autor: mat. delegatur UMWM, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

Ciechanów

9 lipca przed publicznością Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zaprezentowali się Laura Łącz (recytacja, konferansjerka), Milena Lange (sopran) oraz Paweł Sommer (fortepian). Podczas koncertu usłyszeliśmy utwory Karola Szymanowskiego „Pieśni Kurpiowskie na głos i fortepian op. 58”. Interpretacje muzyczne przeplatane piękną recytacją zbudowały wyjątkowy klimat.

 

3–7 lipca najmłodsi mieszkańcy Mazowsza skorzystali z letnich warsztatów w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Dzieci poznały ciekawostki dotyczące pracy dziennikarza, stroju szlacheckiego czy archeologii. Obejrzały też fragment filmu „Pan Tadeusz” i uczyły się poloneza. Pod okiem edukatorów powstawały różnorodne prace plastyczne. Uczestnicy wykazali się niezwykłą kreatywnością i wiedzą. W pierwszym turnusie uczestniczyło 25 osób w wieku od 6 do 10 lat. Kolejny zaplanowano na sierpień.

 

Ostrołęka

4–9 lipca miłośnicy Kurpi uczestniczyli w wielu warsztatach zorganizowanych w ramach Tygodnia Kultury Kurpiowskiej (m.in. rękodzielniczych i kulinarnych). Imprezą kończącą wydarzenie było Święto Folkloru Kurpiowskiego. Uroczystości rozpoczęła msza w kościele św. Michała Archanioła w Brodowych Łąkach, po której – na scenie plenerowej w Zawadach – odbyły się m.in. występy zespołów folklorystycznych, koncerty, pokaz iluzji scenicznej. Towarzyszyła im wystawa twórców ludowych.

 

6 lipca mieszkańcy Ostrołęki wysłuchali pierwszego koncertu w ramach Art-Czwartku. Imprezę plenerową na scenie przy DH Kupiec, podczas której prezentują się lokalni artyści oraz zaproszeni goście, zainaugurowała wokalistka, kompozytorka i dyrygentka chóralna Aga Kiepuszewska. Wystąpiła z Nikolą Kołodziejczyk (chórki, instrumenty klawiszowe, syntezator Mooga), Maciejem Szczycińskim (gitara basowa) oraz Sebastianem Frankiewiczem (perkusja).

 

Płock

9 lipca w gminie Brudzeń Duży chętni podziwiali wyroby rzemieślników podczas VII Festiwalu Ginących Zawodów. Powodzeniem cieszyła się m.in. wystawa Muzeum Mazowieckiego w Płocku „Zachować przeszłość. Wielka i mała historia XX wieku w gminie Brudzeń Duży”, a także bezpłatne badania przygotowane przez Mazowiecki Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Płocku. Marszałek Adam Struzik objął wydarzenie patronatem honorowym.

 

6 lipca w Muzeum Mazowieckim amatorzy sztuki uczestniczyli w wernisażu wystawy prac Janusza Lewandowskiego pt. „Widnokręgi”. Zwiedzający zapoznali się z twórczością artysty sprzed 20 lat oraz jego starszymi obrazami (z lat 70. i 80. XX w.). Zamierzeniem takiego zestawienia dzieł jest ukazanie drogi, jaką przebył artysta, który zawsze jest wierny obranej formie i tematyce.

 

Radom

8–9 lipca  na stadionie miejskim w Skaryszewie świętowano Dni Skaryszewa. Był to czas integracji, której sprzyjały liczne atrakcje – gry i zabawy rekreacyjno-sportowe dzieci i młodzieży, a także rozgrywki piłkarskie. Przed gośćmi wystąpili m.in. zespoły Power Play, MIG oraz wokalistka Justyna Dobroć, czyli „Hej J”. Koncertom towarzyszyła „Skaryszewska Wystawa Przedsiębiorczości”, a imprezę zakończyła zabawa taneczna pod gwiazdami.

 

2–8 lipca trwały 10. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato. Wydarzenie sprzyja m.in. promocji młodego polskiego kina oraz profilaktyce społecznej. To jedyny festiwal filmowy w kraju organizowany w ścisłym porozumieniu ze służbami mundurowymi, głównie z Komendą Wojewódzką Policji w Radomiu. Włączają się w niego również liczne instytucje, organizacje kulturalne, filmowe czy firmy (m.in. Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej), a finansowo wspiera również Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

Siedlce

2 lipca jubileusz 100-lecia działalności obchodziła Ochotnicza Straż Pożarna w Wiśniewie. Ceremonię rozpoczęła uroczysta msza w kościele parafialnym pw. Serca Jezusowego, po której uczestnicy przenieśli się na plac urzędu gminy na zbiórkę pododdziałów OSP. Świętująca jednostka otrzymała Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”, a zasłużeni strażacy i działacze – odznaczenia.

 

1 lipca w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach zorganizowano uroczysty koncert z okazji jubileuszu 15-lecia podpisania porozumienia o współpracy powiatu siedleckiego z powiatem Oberhavel (Niemcy) i miastem Nevers (Francja). Dzięki niej rozwijają się partnerskie relacje na wielu płaszczyznach funkcjonowania lokalnych społeczności, m.in. dzieci i młodzież uczestniczą w międzynarodowych warsztatach artystycznych, strażacy ochotniczych straży pożarnych wyjeżdżają na obozy treningowe, pozyskują sprzęt ratowniczy i wymieniają się doświadczeniami, a podczas oficjalnych delegacji regionów poruszane są zagadnienia związane z turystyką czy rozwojem przedsiębiorczości. To także uczestnictwo w targach i wystawach, organizowanych przez partnerów, które ożywiają współpracę gospodarczą.

 

Informacje przesłali przedstawiciele delegatur UMWM: Elżbieta Kownacka (Ciechanów), Marta Dębek (Ostrołęka), Oliwia Nowacka (Płock), Adolf Krzemiński (Radom), Agnieszka Tchórznicka (Siedlce).

Liczba wyświetleń: 143

powrót