Z serca Polski nr 5/17

W skrócie

2017.05.24 12:45 , aktualizacja: 2017.06.23 12:01

Autor: mat. delegatur UMWM, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

Ciechanów

21 maja na terenie kompleksu dworkowo-parkowego w Gołotczyźnie chętni uczestniczyli w imprezie plenerowej Kwiaty ogrodów, organizowanej przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Była to okazja, by zakupić kwiaty, krzewy, rzeźby czy obrazy o tematyce florystycznej. Oferowano też regionalne kulinaria, m.in. piwo kozicowe, wędliny i chleb pieczony na chrzanowych liściach. W czasie imprezy odbyło się także Mazowieckie Majowe Muzykowanie, które stawia na pokazywanie przemijającego folkloru muzycznego, zespołów i instrumentów muzycznych.

 

20 maja – w ramach Nocy Muzeów muzea: opinogórskie, ciechanowskie i w Gołotczyźnie przygotowały wiele atrakcji. Wśród nich m.in. promocja tomiku wierszy pisanych dla kobiet Zygmunta Krasińskiego połączona z pokazem mody XIX-wiecznej z pracowni Nomina Rosae, pokaz „Teatr ognia” i koncerty. Goście zwiedzili też dworek Aleksandry Bąkowskiej i Krzewnię dom Aleksandra Świętochowskiego oraz Dworek Drobnoszlachecki.

 

Ostrołęka

7 maja rozpoczęły się „Etnosakralia Kurpiowskie”. Festiwal nawiązuje do ludowych pieśni kurpiowskich w oryginalnym i klasycznym wymiarze. Jego uczestnicy wysłuchali m.in. koncertu inauguracyjnego „Gloria in excelsis Deo” w Bazylice Mniejszej pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu. Najmłodszych zaproszono na spotkania edukacyjne w formie krótkich organowych koncertów w Kadzidle, Myszyńcu i Ostrołęce. Festiwal potrwa do 18 czerwca. Zakończy go koncert organowy w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrołęce.

 

3 maja na Fortach Bema w Ostrołęce rodziny uczestniczyły w imprezie patriotycznej w ramach obchodów Dnia Flagi oraz Święta Konstytucji 3 Maja „Biało-czerwona. Obowiązkowo!”. Muzeum Kultury Kurpiowskiej przygotowało mnóstwo atrakcji dla gości, którzy własnoręcznie wykonywali biżuterię oraz ozdoby z motywami narodowymi. Uczestnicy wzięli też udział w warsztatach malowania ołowianych żołnierzyków. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa planszowa „Mundur żołnierza polskiego. Od Konstytucji 3 Maja do powstania listopadowego”.

 

Płock

10 maja w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu rozmawiano nt. realizacji przez Samorząd Województwa Mazowieckiego projektu RUMOBIL – Mobilność na obszarach wiejskich w europejskich regionach dotkniętych zmianami demograficznymi. Warsztaty pokazały korzyści wynikające z wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań w systemie informacji pasażerskiej oraz ewentualne problemy związane z realizacją usługi kolejowego, publicznego transportu pasażerskiego w obrębie linii kolejowych.

 

3 maja w Płocku uroczyście obchodzono Święto Konstytucji 3 Maja. Rozpoczęło się ono mszą świętą w katedrze oraz złożeniem kwiatów na Płycie Nieznanego Żołnierza. Licznie zgromadzeni płocczanie byli też świadkami odsłonięcia tablicy pamięci Pułku 4 Piechoty Księstwa Warszawskiego. Formacja ta należała do jednostek epoki napoleońskiej, które przebyły niemal całą drogę zmagań i nadziei, jaką podążali Polacy, zabiegając o niepodległość. Formowany w Płocku Pułk 4 Piechoty zasłużył na miano, jakie Napoleon Bonaparte wypowiedział o Polakach „Les derniers fidèles” – ostatni wierni.

 

Radom

18–20 maja świętowano XIV Radomskie Dni Godności. Po mszy w intencji osób niepełnosprawnych, uczestnicy uroczystości przemaszerowali w korowodzie integracyjnym z kościoła na plac przed urzędem miejskim, gdzie symbolicznie przekazano klucze do bram miasta środowisku niepełnosprawnych. W programie spotkania były też integracyjne występy artystyczne, którym towarzyszył kiermasz prac oraz festyn sportowo-rekreacyjny.

 

3 maja zakończyły się „Szydłowieckie Zygmunty”. To już 15. edycja imprezy, której towarzyszył barwny kiermasz rękodzieła i twórczości ludowej połączony z odpustem parafialnym. Po uroczystej sumie z procesją wokół kościoła i odegraniu hejnału z wieży ratuszowej tradycyjnie do wspólnego zdjęcia zaproszono panów o imieniu Zygmunt. W drugiej części uroczystości szydłowianie uczcili 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, składając kwiaty przy pomniku Tadeusza Kościuszki. Przeprowadzono także IX Szydłowiecki Turniej Piłki Nożnej oraz IV Bieg Zygmuntów.

 

Siedlce

17 maja odbyło się Święto Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego. Podczas uroczystości m.in. wręczono medale „Za zasługi dla siedleckiej uczelni” oraz medale i nagrody im. prof. L. Szczerby, a także promocje habilitacyjne i doktoranckie.

 

6 maja w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach obchodzono Powiatowy Dzień Strażaka 2017 r. Podziękowano tym, którzy poświęcają się, ratując ludzkie życie i mienie. Strażakom i sympatykom pożarnictwa wręczono też odznaczenia państwowe, korporacyjne oraz awanse na wyższe stopnie służbowe. Kolejnego dnia, w gminie Przesmyki, świętowano jubileusz 100-lecia powstania OSP, podczas którego doceniono jednostkę odznaczeniami oraz przekazano sztandary dla OSP w Łysowie, Dąbrowie, Pniewiskach, Przesmykach, Kamiankach Lackich, Kukawkach, a trzem ostatnim również samochody strażackie.

 

Informacje przesłali przedstawiciele delegatur UMWM: Elżbieta Kownacka (Ciechanów), Marta Dębek (Ostrołęka), Anna Dobies-Maszeńda (Płock), Marek Ślufarski (Radom), Agnieszka Tchórznicka (Siedlce).

Liczba wyświetleń: 131

powrót