Z serca Polski nr 5/17
Po Mazowszu z telefonem lub książką
2017.05.24 14:50 , aktualizacja: 2017.05.24 15:51
Autor: na podst. mat. z Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki oprac. Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk
Sezon turystyczny na Mazowszu rozpoczęty! Można zatem ruszyć na podbój regionu. Proponujemy zrobić to z telefonem, tabletem w dłoni lub tradycyjnie – z papierowym przewodnikiem.
Interaktywnie
Samorząd Mazowsza przygotował aplikację mobilną Play Mazovia!, która w ciekawy i jednocześnie prosty sposób pomaga odkrywać region. To zbiór pomysłów na aktywne zwiedzanie – tradycyjnych muzeów z niezwykłymi eksponatami, nowoczesnych galerii, sielankowych gospodarstw agroturystycznych, eleganckich kompleksów hotelowych, malowniczych zamków i pałaców oraz urokliwych parków. Miejsc, w których zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą coś dla siebie. Play Mazovia! to kopalnia informacji o obiektach i szlakach turystycznych, ale też aktualnych wydarzeniach na Mazowszu. Aplikacja jest bezpłatna i dostępna w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej, dla wszystkich systemów operacyjnych.
Mazowsze. Ile znaczeń ma to słowo? Chyba tyle, ile każdy turysta sam chce (...)
Najciekawszy w Mazowszu jest tak naprawdę ten mix, to wszystko razem. Ja nazywam to różnorodnością w 10 punktach. Europejski Manhattan. Warszawski folklor. Dworek Chopina. Najdłuższe koszary. Len. Audioriver. Mazowiecka Wenecja. Szkoci. Radomska wieś. Bursztyn
– pisze Pavel Trojan.
Jakie korzyści?
Play Mazovia! to zarówno przewodnik turystyczny (tryb „Zwiedzam”), jak i gra turystyczna (tryb „Gram i Zwiedzam”). Gdy korzystamy jedynie z przewodnika, nie trzeba rejestrować konta ani się logować. W każdej chwili można jednak dołączyć do gry turystycznej.
Od tej pory mamy szansę zdobywania punktów za odwiedzenie konkretnego miejsca, którym może być zamek, pałac czy muzeum lub uczestniczenie w proponowanym wydarzeniu. Punkty zdobywa się za wykonanie różnych typów zadań.
Żeby podkręcić rywalizację, aplikacja oferuje porównywanie swoich postępów w trzech rankingach: indywidualnym, prywatnym – gdy dodamy do listy swoich znajomych oraz w rankingu szkolnym – gdy podczas rejestracji uzupełnimy swoją przynależność do placówki.
Mobilna aplikacja jest też doskonałą pomocą dydaktyczną dla nauczycieli. Pomoże zaplanować ciekawą szkolną wycieczkę po Mazowszu. Z powodzeniem spełni też rolę elektronicznego informatora o regionalnych wydarzeniach kulturalnych, wystawach, festiwalach, koncertach czy imprezach plenerowych.
Jak działa?
By móc skorzystać z Play Mazovia! niezbędne jest aktywne połączenie internetowe oraz GPS. Z ikony „Menu”, umieszczonej w lewym górnym rogu przechodzimy do funkcjonalności aplikacji, np.: mapy, na której możemy wybierać kategorie i typy obiektów, miejsca, które chcemy zwiedzać bądź skarby Mazowsza czy wydarzenia. Jest też opcja stworzenia kolejnej własnej zakładki – „Ulubione”. Dzięki „Koleją do Kultury” zaplanujemy podróż pociągiem przez Mazowsze. Znajdziemy w niej wszystkie informacje o wspólnej akcji Kolei Mazowieckich – KM i instytucji kultury podległych samorządowi województwa. Mając bilet KM, przysługuje nam zniżka na wstęp do placówki lub udział w organizowanym wydarzeniu.
Tradycyjnie
Właśnie ukazał się kolejny z serii „dla podróżnika” przewodnik „Mazowsze w 24h”, wydany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. To propozycja dla osób, które preferują tradycyjne narzędzia ułatwiające podróżowanie. Publikacja zawiera opis 10 tras, które można przebyć w ciągu 24 godzin, korzystając z jednego noclegu. To doskonała propozycja weekendowego wypoczynku połączonego ze zwiedzaniem regionu.
Przewodnik autorstwa rodowitego Czecha – Pavla Trojana, daje możliwość spojrzenia na nasz region z perspektywy obcokrajowca, zwracającego uwagę na rzeczy ciekawe, oryginalne, które wywarły na nim największe wrażenie. Mamy nadzieję, że właśnie takie ujęcie tematu zachęci do zwiedzania całego województwa.
Co tu znajdziemy?
Początkiem wszystkich podróży jest Warszawa, ze względu na jej centralne położenie i łatwy dojazd do każdego miejsca na Mazowszu. Zwiedzanie zaczynamy od społeczności Kurpiów z ich wielowiekowymi tradycjami, potem ruszamy do Modlina, by zobaczyć najdłuższy budynek w Europie. Zajeżdżamy też do Pułtuska, Płocka, Radomia, Węgrowa, Żelazowej Woli oraz Żyrardowa. Nie omijamy także stolicy.
Przewodnik zawiera również namiary na miejscowe punkty informacji turystycznej, dane dotyczące odległości od Warszawy oraz możliwości dojazdu publicznymi środkami transportu (z szacunkowym czasem podróży).
Niektóre trasy wzbogaca część „Po drodze i w okolicach”, gdzie dodatkowo sugerujemy, co jeszcze warto zobaczyć, wybierając dany kierunek, np. sierpecki skansen, zamki w Czersku i Liwie, Kampinoski Park Narodowy czy Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.
Ciekawym rozwiązaniem jest część „TOP”, czyli informacja o miejscu, wydarzeniu lub obiekcie, które wyróżnia daną trasę.
Skąd wziąć?
Przewodnik w formie książkowej można otrzymać na stoiskach Mazowsza podczas turystycznych imprez targowych. Dla niecierpliwych podróżników mamy rozwiązanie natychmiastowe – wersję elektroniczną (w formacie PDF) można pobrać ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie www.mazovia.pl . Wystarczy wejść w zakładkę Wydawnictwa/Publikacje o Mazowszu. Do zobaczenia na szlakach Mazowsza!
Liczba wyświetleń: 158
powrót