Z serca Polski nr 4/17

W skrócie

2017.04.11 12:20 , aktualizacja: 2017.06.13 12:11

Autor: mat. delegatur UMWM, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

Ciechanów

Do 11 kwietnia trwały warsztaty wielkanocne dla dzieci zorganizowane przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej. Składały się z pogadanki tematycznej i zajęć praktycznych. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. o tradycji przygotowywania święconki czy dzielenia się jajkiem podczas wielkanocnego śniadania. Pod okiem instruktorów własnoręcznie wykonali kolorowe pisanki zdobione na różne sposoby, palmy oraz kartki świąteczne. Zajęcia (do 7 kwietnia) odbyły się również w oddziale muzeum w Gołotczyźnie.

 

5 kwietnia w hali sportowej MOSiR przedstawiciele obszarów polityki i biznesu z Ciechanowa oraz okolic rozegrali „Mecz z Jajem”. Był on zwieńczeniem zbiórki żywności przed świętami wielkanocnymi. Działalności charytatywnej na rzecz potrzebujących podejmuje się społeczność Zespołu Placówek w Dziarnie (dawniej w Gołotczyźnie), która kontynuuje akcję rozpoczętą przed kilku laty przez słuchaczy nieistniejącego już Kolegium Nauczycielskiego w Ciechanowie. Honorowy patronat nad imprezą objął m.in. marszałek Adam Struzik.

 

Ostrołęka

9 kwietnia Łyse zaprosiły na Niedzielę Palmową oraz konkurs na najpiękniejszą palmę kurpiowską. Imprezę rozpoczęły prezentacje artystyczne, podczas których wystąpiły kapela Jana Kani oraz zespoły folklorystyczne „Łysoziańskie Nuty” i „Smyki ze wsi Lipniki”. Podczas wydarzenia odbyły się m.in. wystawa i kiermasze sztuki ludowej. Odprawiono też mszę świętą, po której uczestnicy przeszli w barwnej procesji z palmami.

 

8 kwietnia Muzeum Kultury Kurpiowskiej przygotowało wernisaż wystawy „Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia”. W programie znalazły się prelekcja „200 nieznanych prac Janusza Christy” oraz prezentacja makiety Mirmiłowa z klocków Lego. Goście obejrzeli też cenne zabytki archeologiczne. Wystawie towarzyszyły lekcje dla uczniów „Komiks górą! Niech żyje” oraz „Komiks – sztuka czy kicz”.

 

Płock

9 kwietnia skansen w Sierpcu zaprosił na Niedzielę Palmową, która – jak co roku – przyciągnęła mnóstwo osób. Najważniejszym momentem uroczystości była msza święta odprawiona w XVIII-wiecznym kościele. Prawdziwe emocje wzbudził konkurs na „Tradycyjną palmę wielkanocną”. Nie zabrakło też miłośników jazdy konnej, na których czekały pięknie przystrojone bryczki, jak i amatorów niebanalnych świątecznych akcesoriów, którzy przypomnieli sobie wielkanocne obyczaje i tradycje.

 

6 kwietnia w Muzeum Mazowieckim uroczyście otwarto wystawę fotografii Czesława Czaplińskiego „Via Dolorosa. Ze śmierci do życia”. Zdjęcia światowej sławy polskiego fotografika ukazują miejsca związane z Drogą Krzyżową w Jerozolimie oraz stacje namalowane przez Franciszka Maśluszczaka. Komentarze do zdjęć napisał ks. Wiesław Niewęgłowski. Oprawę artystyczną spotkania zapewnił chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses pod dyrekcją Anny Bramskiej.

 

Radom

9 kwietnia mieszkańcy spotkali się podczas XV Szydłowieckiego Kiermaszu Wielkanocnego. Z poświęconymi palmami w procesji z figurą Jezusa na osiołku przeszli do kościoła św. Zygmunta, gdzie uczestniczyli we mszy świętej. W rynku z występami czekały na nich zespoły i kapele ludowe, a także liczne stoiska twórców ludowych czy rzemieślników. Chętni zaopatrzyli się w przepiękne rękodzieła, wielkanocne dekoracje i palmy. Na straganach nie zabrakło też tradycyjnych świątecznych smakołyków. Imprezę zakończył konkurs na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną.

 

6 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej miłośnicy wojaży uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Jarosławem Kretem – dziennikarzem, podróżnikiem, prezenterem pogody, który pisze też książki (np. „Ziemia Święta”, „Planeta według Kreta”). Z wykształcenia jest egiptologiem, studiował również archeologię śródziemnomorską, afrykanistykę oraz kulturoznawstwo.

 

Siedlce

10 kwietnia przy pomniku w Nowych Iganiach podczas 186. rocznicy bitwy pod Iganiami uczczono zwycięski bój armii Królestwa Polskiego, jaki w 1831 r. stoczyła z korpusem rosyjskim. Montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Oświatowego w Nowych Iganiach przypomniał sytuację i okoliczności starcia, przeplatając narrację patriotycznymi pieśniami. Na zakończenie uczestnicy złożyli kwiaty, zapalili znicze i wysłuchali okolicznościowych wystąpień.

 

7 kwietnia – z okazji Światowego Dnia ZdrowiaMedyczne Szkoły Policealne im. prof. Zbigniewa Religi zorganizowały dzień otwarty oraz konferencję „Depresja – porozmawiajmy o niej”. Podczas imprezy eksperci wygłosili wykłady dotyczące m.in. wsparcia psychologicznego osób z depresją. Zaprezentowano też ofertę kształcenia w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

 

Informacje przesłali przedstawiciele delegatur UMWM: Elżbieta Kownacka (Ciechanów), Marta Dębek (Ostrołęka), Anna Dobies-Maszeńda (Płock), Marek Ślufarski (Radom), Ewa Janoszka (Siedlce).

Liczba wyświetleń: 105

powrót