Z serca Polski nr 3/17

Energia? Naturalnie!

2017.03.14 13:50 , aktualizacja: 2017.03.14 14:23
Autor: Jolanta Nalewajkm, Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
Kolektory na dachach Szpitala Dziecięcego przy ul. Niekłańskiej w Warszawie fot. arch. UMWM
robot solarny fot. arch. UMWM

Nawet o jedną czwartą rocznie mniej będą wydawać na podgrzewanie wody mazowieckie szpitale – beneficjenci projektu budowy instalacji solarnych. Skorzysta również środowisko naturalne, bo wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oznacza mniej szkodliwych substancji w atmosferze.

 

To był bardzo pracowity rok dla szpitali biorących udział w projekcie budowy instalacji solarnych. Na tę inwestycję, realizowaną przez samorząd Mazowsza, zdecydowało się 12 placówek zdrowotnych z terenu całego województwa. Do realizacji przystąpiło pięć warszawskich i podwarszawskich szpitali – Międzyleski Szpital Specjalistyczny, Szpital Dziecięcy przy ul. Niekłańskiej, Mazowiecki Szpital Chirurgii Urazowej św. Anny Sp. z o.o. przy ul. Barskiej (Mazowieckie Centrum Rehabilitacji STOCER), a także SZPZOZ im. „Dzieci Warszawy” w Dziekanowie Leśnym i Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o.o. w Zagórzu koło Warszawy. Udział w projekcie wzięły też radomski SWPZZPOZ im. Barbary Borzym, Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach i Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie. Na kolektory postawiły także obie podległe samorządowi ostrołęckie placówki – Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. J. Psarskiego i SPZOZ „Meditrans Ostrołęka” Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego, a także dwa szpitale z subregionu płockiego – Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku i WSZPZOZ im. prof. Eugeniusza Wilczkowskiego w Gostyninie. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy jednocześnie w dziewięciu miejscowościach toczyły się prace budowlane. Ponad 2 tys. paneli słonecznych na 5 tys. m2 – to najważniejszy rezultat projektu. Realizacja tak dużej inwestycji, której wartość przekroczyła ponad 42 mln zł, była możliwa dzięki wsparciu z Funduszu Szwajcarskiego. O sukcesie przedsięwzięcia zdecydowała także współpraca między samorządem województwa a szpitalami.

 

Przede wszystkim oszczędności

Szpitale, które zdecydowały się na montaż kolektorów słonecznych, mogą liczyć przede wszystkim na znaczne oszczędności. Zgodnie ze wstępnymi szacunkami projektantów instalacji solarnych, potwierdzonymi już pierwszymi wynikami, w budżetach szpitali zostanie nawet do 20–30 proc. środków do tej pory wydawanych rocznie na podgrzewanie ciepłej wody. To wysokie kwoty, które szpitale mogą przeznaczać teraz na inne działania, w tym inwestycje. Kolektory pojawiły się na dachach placówek (głównie w przypadku szpitali warszawskich i okołowarszawskich) lub na specjalnie utworzonych farmach solarnych na terenach przyszpitalnych. Gdyby wszystkie panele zamontowane w 12 szpitalach położyć obok siebie, zajęłyby one powierzchnię ponad 32 boisk do piłki siatkowej! Innowacyjne rozwiązanie zastosowano w projekcie realizowanym w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku, gdzie panele słoneczne zainstalowano na pergoli nad szpitalnym parkingiem. Węzły solarne umieszczono w przystosowanych do tego wyremontowanych kotłowniach. W radomskim szpitalu przy ul. Krychnowickiej powstał zupełnie nowy budynek. Dodatkowo w 9 z 12 szpitali – w ramach projektu – równolegle prowadzono prace termomodernizacyjne. Prawie 12 mln zł kosztowały m.in. modernizacje sieci ciepłej wody i centralnego ogrzewania. Wszystko po to, aby wzmocnić rezultaty budowy instalacji solarnych, a co za tym idzie – zwiększyć oszczędności.

 

Nie mamy wątpliwości, że decyzja o montażu kolektorów słonecznych była słuszna. Chociażby ze względu na znaczne oszczędności, na które mają szanse szpitale. Równie ważny jest efekt ekologiczny. Krótko mówiąc, dzięki temu projektowi skorzystają i pacjenci, i środowisko naturalne –

– podsumowuje marszałek Adam Struzik.

 

Eko-efekt

Montaż kolektorów to, oprócz oszczędności, szansa na osiągnięcie efektu ekologicznego. Nowo powstałe instalacje solarne doskonale wpisują się w politykę ekologiczną od lat prowadzoną przez samorząd Mazowsza, w tym m.in. działania na rzecz ochrony powietrza. Za sprawą inwestycji szpitale mogą stać się jeszcze bardziej przyjazne środowisku. Kolektory w połączeniu z działaniami termomodernizacyjnymi to mniejsze zużycie konwencjonalnych źródeł energii, takich jak gaz czy węgiel spalany w ciepłowniach i elektrociepłowniach miejskich. Wykorzystanie energii słonecznej oznacza także mniejszą emisję dwutlenku węgla czy innych szkodliwych substancji do atmosfery.

 

Z energią od najmłodszych lat

Projektowi budowy instalacji solarnych towarzyszyła szeroka kampania edukacyjna poświęcona zaletom korzystania z odnawialnych źródeł energii. W ciągu kilku miesięcy specjalne stoisko kolektorowe gościło w największych miastach w regionie. Można było zdobyć informacje o inwestycjach, a także poszerzyć wiedzę na temat OZE. Odwiedzający biały namiot projektu próbowali sił w konkursach z solarnymi nagrodami, a udział w wydarzeniu upamiętniali na zdjęciach z solarnej fotobudki. Wyzwaniem dla najmłodszych okazało się rysowanie „zielonej energii” czy budowa robota solarnego. W kampanię włączyły się również szpitale biorące udział w projekcie, które przygotowały stoiska z ofertą placówek. Energia odnawialna to także temat przewodni przyrodniczych warsztatów edukacyjnych przygotowanych dla małych pacjentów przez edukatorów z Niezależnej Grupy Popularyzatorów Nauki EKSPERYMENTATORZY. Dzieci nie tylko dowiedziały się, czym są i jakie mogą być źródła niekonwencjonalnej energii, ale też samodzielnie przeprowadzały prawdziwe naukowe doświadczenia z energią wody, wiatru i słońca. O zainteresowaniu tematem świadczy także liczba prac nadesłanych przez mazowieckie przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja w ramach konkursu „Energia dla słońca”. Zgłoszono ponad 500 projektów plastycznych i multimedialnych.

 

Chociaż Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej, bezpieczny i stabilny rozwój Europy jest dla nas bardzo ważny. Nasi obywatele w referendum zdecydowali o stworzeniu specjalnego mechanizmu wsparcia dla niwelowania różnic społeczno-gospodarczych w Unii, w tym również w Polsce. Kolektory w szpitalach to ważny projekt. Liczymy, że pozwoli zmniejszyć emisję substancji szkodliwych dla zdrowia i środowiska –

– podkreśla dyrektor Biura Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy Guido Beltrani.

 

O energii jeszcze raz

Za nami konferencja podsumowująca realizację projektu. To świetny moment na omówienie działań podejmowanych przez ostatnie miesiące (dobre praktyki, doświadczenia), ale też okazja, by rozwiązywać napotkane problemy i definiować nowe wyzwania. Każde takie spotkanie to szansa na poszerzanie wiedzy na temat wdrażania rozwiązań niskoemisyjnych w szpitalach, zwłaszcza gdy zagadnienie przybliża pionier budownictwa ekologicznego w Polsce – dr Ludomir Duda. Nikt też lepiej nie przedstawi kwestii efektywności energetycznej niż Marcin Popkiewicz, autor książki „Rewolucja energetyczna. Ale po co?”.

Więcej informacji na temat inwestycji, w tym materiały pokonferenycjne, można znaleźć na stronie projektu.

Liczba wyświetleń: 119

powrót