Z serca Polski nr 3/17
W skrócie
2017.03.14 12:20 , aktualizacja: 2017.06.13 12:26
Autor: mat. delegatur UMWM, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska
CIECHANÓW
12 marca w muzealnej Oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze – podczas 558. koncertu niedzielnego – spotkali się miłośnicy muzyki, którzy wysłuchali duetu fortepianowego Jekateriny i Stanisława Drzewieckich. Oboje mają imponujący dorobek artystyczny. Występowali na wielu prestiżowych krajowych i zagranicznych festiwalach z solowymi i symfonicznymi programami. Ich koncerty cieszą się zainteresowaniem publiczności z uwagi na ciekawy, zróżnicowany, często mało znany repertuar.
1 marca – w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – oddano hołd bohaterom podziemia niepodległościowego. W kinie „Łydynia” uczestnicy obchodów obejrzeli pokaz przedpremierowy filmu „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego i spotkali się z odtwórcą głównej roli Marcinem Kwaśnym. Złożyli też kwiaty i wysłuchali Apelu Poległych i Pomordowanych przed dawną siedzibą PUBP. W ramach świętowania (28 lutego–2 marca) w Małym Kinie „Łydynia” mieszkańcy uczestniczyli też w Retrospektywie VIII Festiwalu Filmowego w Gdyni „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci 1939–1989 – Przywracamy Pamięć”, podczas którego obejrzeli wiele historycznych produkcji.
OSTROŁĘKA
10 marca Muzeum Kultury Kurpiowskiej zaprosiło na rodzinne warsztaty tworzenia latawców „Szybuj z nami nad Fortami”. To pierwsze z cyklu spotkanie, podczas którego powstały latawce ozdobione motywami patriotycznymi. Wszystkie będą oceniane w konkursie w czasie imprezy „Biało-czerwona. Obowiązkowo!”, która odbędzie się 3 maja.
9 marca w hali sportowo-widowiskowej im. A. Gołasia spotkali się uczestnicy XV Prezentacji Edukacyjnych – Ostrołęka 2017. Impreza była świetną okazją, by zapoznać się z ofertami kierunków kształcenia, pracy tymczasowej, a także zbadać swoje predyspozycje zawodowe.
PŁOCK
8 marca Wojewódzki Urząd Pracy Filia w Płocku zaprosił panie z okazji ich święta na bezpłatne warsztaty „Być kobietą… Nie tylko w pracy”. Specjaliści podzielili się swoją wiedzą dotyczącą komunikacji bez barier. Wskazali też zasady stosowania dress codu i udzielili porad w kwestii zdrowego żywienia, profesjonalnego makijażu, fantazyjnego uczesania włosów oraz technik skutecznej samoobrony.
3–5 marca Klub Jeździecki „Łąck” przy Stadzie Ogierów w Łącku zorganizował Halowy Puchar Warszawy i Mazowsza w skokach przez przeszkody. To jedna z najważniejszych imprez jeździeckich w regionie. Ten piękny i głęboko zakorzeniony w polskiej tradycji sport ma wielu amatorów, którzy licznie przybyli na zawody, by podziwiać zmagania uczestników. W wydarzeniu pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego wzięli udział czołowi jeźdźcy z Mazowsza.
RADOM
12 marca uczniowie klas IV–VI z Radomia i regionu uczestniczyli w finale XVII Powiatowego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego pn. „Zimowy rower”. Zawodnicy rozwiązali test ze znajomości przepisów ruchu drogowego, musieli też wykazać się umiejętnościami praktycznymi. Organizacja takich spotkań to najlepszy sposób, by dzieci nauczyły się odpowiedzialnego zachowania na drodze (tu dodatkowo eksponowano ograniczoną widoczność po zmroku). Konkurs jest kontynuacją kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”.
5 marca zakończyły się „Kaziki” święto patrona miasta królewicza Kazimierza Jagiellończyka. Obchody rozpoczęły – gra miejska „Szyfr świętego Kazimierza” oraz wykład o edukacji Jagiellonów. Po mszy odpustowej na uczestników imprezy czekało wiele atrakcji, m.in. wernisaż wystawy „Projekt Intimus”, koncert finałowy Muzycznych Kazików, IV Wielki Test Wiedzy o Radomiu, Bieg Kazików na 10 km. Wręczono też Nagrodę im. św. Kazimierza za wybitne zasługi na rzecz popularyzacji Radomia, którą otrzymał ks. Edward Poniewierski.
SIEDLCE
9 marca do sali Miejskiego Ośrodka Kultury na wieczór kobiecej lirycznej poezji „Malujemy świat... wersami” zaprosiła Siedlecka Grupa Literacka „Witraż”. Tym razem spotkanie było dwugłosem poetyckim Barbary Maksymiuk i Wiktorii Świerczewskiej. Interpretacji wierszy – oprócz autorek – podjęli się: Edyta Burska, Anna Wściślak, Mariusz Maciejewicz i Krzysztof Tomaszewski. Oprawę muzyczną dobrała Edyta Wójcik z Zespołem Wokalnym Sweet Angels.
1 marca siedlczanie oddali hołd Żołnierzom Wyklętym, którzy w latach 1944–1963 walczyli przeciwko komunistycznemu i sowieckiemu zniewoleniu. Obchody rozpoczęła msza święta w ich intencji, a zakończył wykład w Muzeum Regionalnym „Dziewczyny »Wyklęte« Podlasia i Mazowsza represjonowane przez komunistów w latach 1944–1956”. Udział w wydarzeniu był świetną lekcją historii.
Informacje przesłali przedstawiciele delegatur UMWM: Elżbieta Kownacka (Ciechanów), Marta Dębek (Ostrołęka), Anna Dobies-Maszeńda (Płock), Marek Ślufarski (Radom), Ewa Janoszka (Siedlce).
Liczba wyświetleń: 112
powrót