Z serca Polski nr 3/17

Bezpiecznie do stolicy

2017.03.14 13:45 , aktualizacja: 2017.03.14 14:24
Autor: Na podst. mat. WKD oprac. Urszula Sabak-Gąska, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
Odpowiednio zabezpieczone przejście dla pieszych na przejeździe w Regułach - widoczne barierki i sygnalizatory elektryczne Odpowiednio zabezpieczone...

Warszawska Kolej Dojazdowa właśnie oddała do użytku osiem odnowionych i unowocześnionych przejazdów kolejowych.

 

Gdzie?

Podróżni mogą się cieszyć zmodernizowanymi przejściami i przejazdami w Regułach (przy ul. Regulskiej), Pruszkowie (przy ul. Dolnej na osiedlu Malichy oraz ul. Sadowej na osiedlu Tworki), Nowej Wsi (przy ul. Głównej), Podkowie Leśnej (przy ul. Zachodniej), Owczarni (przy ul. Kazimierzowskiej) i Grodzisku Mazowieckim (przy ul. Okrężnej oraz ul. Nadarzyńskiej). W torach – w odpowiedniej odległości od przejazdu – zainstalowane zostały czujniki, które są aktywowane przez nadjeżdżające pociągi na 30 sekund przed ich wjazdem na przejazd kolejowy. Zaraz potem na elektronicznych tablicach informacyjnych pojawia się komunikat „Uwaga! Pociąg”, a równocześnie włączają się sygnalizatory z pulsującym pomarańczowym światłem.

 

Dla mieszkańców

W bezpośrednim sąsiedztwie peronów znajdują się budynki i domy mieszkalne, które z uwagi na zagospodarowanie terenu mogą ograniczać widoczność pieszym oraz kierującym pojazdami. Szczególnie dotyczy to obiektów zlokalizowanych w Grodzisku Mazowieckim (ul. Nadarzyńska), Pruszkowie (osiedle Tworki – ul. Sadowa) oraz w Regułach. Zwłaszcza tam ważne było odpowiednie zabezpieczenie peronów i przejść przecinających tory. Wydzielono oddzielne zejścia z peronów i poszerzono przejścia dla pieszych. Wymieniono także nawierzchnię, co znacznie podniosło komfort przejazdu i przejścia. Każdy ze zmodernizowanych obiektów ma teraz dodatkowe oświetlenie oraz monitoring, z którego obraz przekazywany jest bezpośrednio do dyżurnego ruchu WKD.

Wszystkie wymienione powyżej elementy tworzą nowoczesny, a zarazem nowatorski system bezpieczeństwa na obiektach przejazdowych, spełniający wymagania dla urządzeń ruchu kolejowego. Projektu i modernizacji systemów bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych na linii WKD z uwzględnieniem nowatorskich rozwiązań podjęła się jedna z wiodących firm w branży sterowania ruchem kolejowym, mająca na koncie kilkaset zrealizowanych z sukcesem inwestycji na terenie całego kraju. Zbudowane przez nią systemy zabezpieczeń na przejazdach kolejowych, uwzględniających specyfikę trasy WKD, są pierwszymi zrealizowanymi tego typu obiektami w kraju.

 

Liczba wyświetleń: 195

powrót