Z serca Polski nr 2/17

Kulturalne Mazowsze

2017.02.14 13:15 , aktualizacja: 2017.02.23 09:26

Autor: wybrała Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • czekoladowa lokomotywa jedzie po torze Fot. Marcin Brzomiński
  • manekiny prezentujące tradycyjne muzułmańskie ubrania Fot. arch. Muzeum Azji i...
  • namalowana kobieta relaksująca się w lesie Małgorzata Malinowska, In...
  • aktorzy pozują do zdjęcia na czarnym tle Fot. Mariusz Pogonowski
  • topienie marzanny w rzece, przygląda się tłum dzieci Fot. Dariusz Krześniak
  • różowe kwiaty na obrazie Praca z cyklu „Wspomnienie...
  • człowiek-tygrys w czasie hinduskich dożynek Fot. Blanka Katarzyna...
  • zespół The Warsaw Dixielanders pozuje do zdjęcia Fot. Materiały promocyjne...
  • ikona przedstawiająca św. Mikołaja Św. Mikołaj. Praca...
  • manekin przedstawiający żołnierza Fot. Dariusz Krawczyk
  • barwny korowód idzie przez wioskę Fot. arch. Muzeum Szlachty...
  • zdjęcie przedstawiające człowieka w masce Fot. Bartek Sabela i Renata...
  • do zdjęcia pozuje Reinhard Latzko Fot. ze zbiorów Universität...

Rodzinna Niedziela pt.: „Z żołnierskiego plecaka”

26 lutego, w godz. 11.00–15.00

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie

www.muzeumciechanow.pl

Zapraszamy dzieci i rodziców na „żywą” lekcję historii opartą o wystawę czasową „Militaria w zbiorach Muzeum Szlachty Mazowieckiej”. Goście obejrzą m.in. kolekcję broni białej, palnej, średniowieczne miecze, bagnety, szable, tasaki, a także mundury wojskowe z okresu międzywojennego. Najmłodsi zajrzą do żołnierskiego plecaka, poznają jego zawartość i sposób pakowania. W programie – oprócz zwiedzania wystawy – prezentacja multimedialna i wykonanie szabli żołnierskiej.

 

Ikony Katarzyny Kobuszewskiej

wernisaż 5 marca, godz. 15.00

ekspozycja do 31 marca

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach

www.ecasanniki.pl

Ikon się nie maluje, ikony się pisze. Tę sztukę opanowała Katarzyna Kobuszewska – ikonografka. Jest płocczanką, z wykształcenia plastykiem, od wielu lat interesuje ją wschodnie malarstwo religijne. Uczestniczy w wielu krajowych i zagranicznych warsztatach oraz plenerach. Pisze ikony, stosując tradycyjne, wielowiekowe kanony – wykonanie podobrazia, proces przenoszenia rysunku, złocenie, technikę tempery jajowej.

 

Onam – hinduskie dożynki

24 lutego, godz. 18.00

Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie

www.muzeumazji.pl

Onam jest świętem o charakterze dożynkowym, traktowanym również jako święto rodzinne. Związany jest z legendą o królu-demonie Mahabali. To 10–12 dni zabawy, której trzonem są uliczne korowody, kwietne dywany, tradycyjne tańce, defilady słoni i parada ludzi-tygrysów. Wydarzenie jest dużą atrakcją turystyczną, a dla mieszkańców Kerali – okazją do rodzinnych spotkań. Relację z obchodów święta Onam w indyjskim stanie Kerala gościom Muzeum Azji i Pacyfiku przedstawią indolożki – Blanka Katarzyna Dżugaj i Jagoda Dabić.

 

Wspomnienie lata

do 1 marca (od poniedziałku do piątku), w godz. 7.30–15.30

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach

www.ecasanniki.pl

Motywem przewodnim ekspozycji w sannickim pałacu są różnokolorowe kwiaty, które – jak wskazuje tytuł – są wspomnieniem lata. Autorką dzieł jest Elena Danilenko. Maluje portrety, kwiaty, martwą naturę i pejzaże. Głównie są to prace olejne, akrylowe i akwarele. Artystka urodziła się w Rosji, obecnie mieszka w Płocku. Niektóre jej obrazy znajdują się w prywatnych zbiorach w Rosji, Finlandii, Niemczech, Kanadzie i Polsce.

 

Czekoladowa Makieta Kolejowa E. Wedel

do 9 marca

Stacja Muzeum

w Warszawie

http://www.stacjamuzeum.pl/

Na makiecie wykonanej z około 500 kg czekolady są odwzorowane góry porośnięte lasem, tunel, dworzec, parowozownia z warsztatem, przejazd kolejowy, zwrotnice i samochody. Najważniejszym elementem jest jeżdżąca kolejka, składająca się z parowozu BR 80 oraz wagonów towarowych, cysterny, węglarki i platformy. Makieta zajmuje 12 m2, a łączna długość torów wynosi 30 m. Goście Stacji Muzeum zobaczą też cztery czekoladowe rzeźby: psa Irysa, sokoła, sukienkę Azteków i strój tancerki salsy.

 

Stolice Polski w rysunkach Tadeusza Kurka: 966–2016–2017

do 12 marca

Galeria Brama Bielańska należąca do Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (oddział Muzeum Niepodległości)

http://www.muzeum-niepodleglosci.pl/

Stolica kraju to siedziba jego władz zwierzchnich, główny ośrodek administracyjny, a także symbol państwa. Dzieje stołeczności grodów i miast to opowieść o chwalebnych i tragicznych kartach narodu, jego osiągnięciach cywilizacyjnych i ustrojowych oraz perspektywach. Utrwalone przez Tadeusza Kurka widoki Poznania, Gniezna, Krakowa i Warszawy przybliżają historię Polski i Polaków od początków państwowości aż do dziś.

 

The Warsaw Dixielanders – Swing Club

23 lutego, godz. 19.00

Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie

http://www.mik.waw.pl/

Na repertuar grupy składają się znane standardy jazzowe oraz przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej okresu przed- i powojennego. Od roku 2011 zespół daje koncerty w klubach i innych miejscach w całym kraju, predystynowanych do takiej muzyki. The Warsaw Dixielanders powstał w 2007 r. z inicjatywy puzonisty – Mariusza Wnuka i grupy warszawskich jazzmenów wywodzących się
z wielu byłych i obecnych zespołów. Nagrana w 2012 r. płyta jest próbą przybliżenia publiczności gatunku „starego dobrego jazzu” (dixieland).

 

Konferencja naukowa pt. „Fałszerstwa wyborcze 1947 roku”

27 lutego, godz. 11.00

Sejm RP

http://www.mhprl.pl/

Zamierzeniem spotkania jest ukazanie politycznych, prawnych i społecznych aspektów fałszerstw wyborczych 1947 r., które zniszczyły polską demokrację i rozpoczęły totalitaryzm. Obrady pozwolą na analizę porównawczą podobnych fałszerstw wyborczych przeprowadzonych przez sanację w wyborach brzeskich 1930 r. oraz tych, które odbyły się w oparciu o nową ordynację wyborczą wynikającą z konstytucji kwietniowej 1935 r. Referaty podczas konferencji wygłoszą historycy z różnych środowisk naukowych.

Foto Podpis: MHPRL 3389, Ulotka wyborcza NKW PSL z 1947 r.

 

Przegląd Zespołów Przebierańców Zapustnych, tj. Mazowieckie Zapusty

26 lutego, godz. 12.30

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie

www.muzeumciechanow.pl

Program widowiska składa się z dwóch części ocenianych oddzielnie przez jury: korowodu przebierańców idących przez wieś i rozchodzących się do domów oraz przeglądu zespołów przebierańców na scenie w remizie. Każdy z nich jest wydarzeniem kulturalnym nie tylko dla wsi, w której się odbywa, ale także dla okolicznych miejscowości, a nawet całego regionu. W tym roku „Zapusty” odbędą się w Jednorożcu (pow. przasnyski). Animacja środowisk wiejskich i tworzenie pomostu kulturowego między tradycją z jej symbolami i systemem wartości a współczesną kulturą wiejską – to główne zamierzenia imprezy.

 

Bhutan – kruki, korona, śmierć

23 lutego, godz. 18.00

Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie

www.muzeumazji.pl

Są miejsca, o których można opowiadać faktami, wydarzeniami, przygodami i przebytymi kilometrami. Ale są też kraje, które lepiej obrazować baśniami, legendami i mitami. W ten sposób warto poznać Bhutan, królestwo pośród Himalajów. W tych mitach i ludowych opowieściach, oprócz magii, często znajdziemy znacznie więcej prawdy o ludziach i miejscu, w którym żyją. Gościem spotkania będzie Bartek Sabela, podróżnik, fotograf, wspinacz oraz autor reportaży i książek: „Może (morze) wróci” i „Wszystkie ziarna piasku”.

 

O karnawale prawie wszystko, czyli zapusty w Muzeum Mazowieckim w Płocku – ferie zimowe w MMP

20–24 lutego, w godz. 10.00–14.45

Muzeum Mazowieckie w Płocku

www.muzeumplock.eu

Uczestnicy poznają bogactwo i różnorodność zwyczajów karnawałowych na terenach Polski, Europy i na świecie. Świetną zabawę zapewni udział w „Maskowym Balu Karnawałowym”, na który dzieci wykonają maski, kostiumy i aranżację sali balowej. Planowane są też dodatkowe zajęcia na ekspozycjach stałych instytucji. Będą gry, zabawy, podchody oraz pogadanki, podczas których goście dowiedzą się, m.in. o modzie i sztuce przełomu XIX i XX w. W Muzeum Żydów Mazowieckich poznają natomiast zwyczaje, jakie panowały w okresie noworocznym w rodzinach żydowskich.

 

Koncert chopinowski

26 lutego, godz. 14.00

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach

www.ecasanniki.pl

Bogaty dorobek twórczości Chopina i Schuberta zaprezentują muzycy – profesor Universität für Musik und darstellende Kunst Wien w Austrii Reinhard Latzko (wiolonczela) i profesor Hochschule für Musik Detmold z Niemiec Hartmut Schneider (fortepian). Koncertowi towarzyszyć będzie poezja recytowana przez Wiktora Zborowskiego – jednego z najbardziej charakterystycznych aktorów polskiej sceny.

 

Spotkanie z nowymi wystawami

26 lutego, w godz. 12.00–16.00

Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie

http://www.muzeumazji.pl/

Z okazji otwarcia dwóch nowych wystaw czasowych – „Odkryte – zakryte. Mężczyzna i kobieta w tradycyjnych społecznościach muzułmańskich” oraz „Haremy – skryty świat kobiet Orientu na starych pocztówkach”, zapraszamy na wydarzenie specjalne. W programie m.in. oprowadzania kuratorskie, premiera katalogów obu ekspozycji, wykład o kolekcji pocztówek orientalistycznych Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, a także degustacja słodyczy i herbaty arabskiej.

 

Małgorzata Malinowska – W lesie pamięci

do 28 lutego

Galeria Elektor w Warszawie

http://www.galeriaelektor.pl/

Artystka pracuje głównie w medium malarskim, ale do swoich dużych wystaw tematycznych włącza instalacje wideo i rzeźbę. Jej ostatnio odkrytą pasją jest fotografia. Od prawie 3 lat prowadzi bloga, który jest fotograficzną dokumentacją jej życia. Każdy dzień to jedno zdjęcie zrobione na samowyzwalaczu. Taki wizualny pamiętnik, przerywany esejami, w których opowiada o swoich przeżyciach i pragnieniach, jest rosnącą w sile i czasie formą wypowiedzi.

 

Jazda – premiera

25 lutego, godz. 19.00

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku

http://www.teatrplock.pl/

Zapraszamy na spektakl, który może zmienić wszystko. Mariusz Pogonowski: – Kiedy dotkniesz rozgrzanej do 1500 stop-ni stali nawet na ułamek sekundy, ona zdąży spalić ci skórę na dłoni, a ślad pozostanie ci do końca życia. Będziesz musiał z tym żyć. Jedna dobra rozmowa może zmienić życie człowieka. Kiedy nazwiemy problem, może nastąpić punkt zwrotny, od którego wszystko zacznie się na nowo. Chcę uratować zwykłego człowieka, który chce żyć i czerpać z życia jak najwięcej. (…) Chcę go przestrzec przed robieniem rzeczy ryzykownych.

 

Powitanie wiosny w skansenie

21 marca, w godz. 10.00–14.00

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

http://www.mwmskansen.pl/

Wspólnie będziemy świętować nadejście pory roku, w której przyroda nabiera kolorów. Uczestnicy poznają ludowe obrzędy wiosenne związane z „wypędzeniem zimy” i powitaniem wiosny. Wśród atrakcji, m.in. konkurs na najciekawszą Marzannę. Wszystkie prace autorzy zaprezentują podczas parady Marzann, która dotrze nad rzekę, gdzie – zgodnie z tradycją – kukła zostanie spalona i utopiona. Budzącą się przyrodę do życia chętni będą podziwiać podczas przejazdu wozem konnym po terenie skansenu, a na zakończenie – zintegrują się przy ognisku i pieczeniu kiełbasek.

Liczba wyświetleń: 208

powrót