Z serca Polski nr 2/17
Projekt EMPOWER
2017.02.14 13:55 , aktualizacja: 2017.02.15 15:29
Autor: Żaneta Latarowska, Mazowiecka Agencja Energetyczna, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
Czyste powietrze i niezdegradowane środowisko naturalne – we współczesnym świecie zagadnienia te nabierają coraz większego znaczenia. Tym bardziej, że wciąż słyszymy o zagrażających naszemu zdrowiu zanieczyszczeniach.
Europejska pomoc w walce ze smogiem
Negatywne skutki złej jakości powietrza odczuwa całe Mazowsze. W dużej mierze winien temu jest brak wiedzy o właściwym ogrzewaniu budynków – domy są zwykle wyposażone w niskiej jakości kotły, w których wykorzystuje się wysokoemisyjny opał. W rozwiązaniu tych problemów ma pomóc nowy projekt Mazowieckiej Agencji Energetycznej – EMPOWER („More carbon reduction by dynamically monitoring energy efficiency”), rozpoczęty w styczniu br. To ogromne wsparcie dla województwa mazowieckiego w osiągnięciu standardów postawionych przez Unię Europejską. EMPOWER zrzesza organizacje z dziewięciu krajów: Słowacji, Portugalii, Irlandii, Włoch, Francji, Szwecji, Niemiec, Hiszpanii oraz Polski. Jego wartością nadrzędną jest obniżenie emisji CO2 w budynkach przy użyciu nowych technologii. Planuje się też przeprowadzanie audytów energetycznych. Projekt zakłada również zwiększenie liczby inwestycji proekologicznych.
Zyskać ma całe Mazowsze
Mimo olbrzymiego potencjału – budynki odpowiadają za 40 proc. ogólnego zapotrzebowania na energię w Europie i 36 proc. emisji dwutlenku węgla – postęp w przystosowaniu tych obiektów do nowych wymogów jest bardzo powolny. Projekt ma to przyśpieszyć, a jednocześnie wspierać – zatrudnienie, wzrost gospodarki lokalnej, a także poprawę polityki regionalnej. W jaki sposób? Głównie dzięki rozbudowywaniu opłacalnych systemów monitorowania energii w już istniejących budynkach oraz nowych inwestycjach. Zidentyfikowanie i przygotowanie tych systemów będzie wynikiem międzynarodowej współpracy, w której partnerzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą. Mazowiecka Agencja Energetyczna, jako swój priorytet w projekcie EMPOWER, określiła poprawę zarządzania i jakości ekologicznej budynków na Mazowszu. Niezwykle ważny jest też wzrost świadomości społeczeństwa na temat złego zarządzania budynkami. Mieszkańcy powinni zdawać sobie sprawę, że konsekwencją są nie tylko straty finansowe, ale przede wszystkim ogromna degradacja przyrody, która ma niebanalne znaczenie dla przyszłości całego regionu. Zatem realizacja projektu będzie miała przełożenie na poprawę środowiska naturalnego, a co za tym idzie – poprawę jakości życia Mazowszan.
Początki projektu
Zagadnienie jest na etapie organizacyjnym, w ramach którego prowadzone będą warsztaty. Partnerzy projektu podczas tych spotkań stworzą dokładny plan działania oraz ocenią, jakie metody pozwolą osiągnąć dane założenia programu. To wielka szansa na międzynarodową wymianę informacji i poznanie innowacyjnych technologii stosowanych w każdym z zaangażowanych państw. Następne etapy pozwolą na dokładniejsze wykonanie regionalnych planów działania i monitorowanie postępów. Projekt EMPOWER będzie trwał 60 miesięcy. MAE chce je wykorzystać na dostosowanie regionu do wymagań ekologicznych postawionych Polsce przez Unię Europejską.
3 x 20
W polityce lokalnej i globalnej – zwłaszcza w krajach Europy Środkowo-Wschodniej – coraz ważniejsze stają się efektywność energetyczna oraz redukcja emisji dwutlenku węgla. W grudniu 2008 r. Parlament Europejski zatwierdził Pakiet energetyczno-klimatyczny, którego ideą jest przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Unia Europejska postanowiła wtedy osiągnąć ten cel dzięki ograniczeniu o 20 proc. emisji gazów cieplarnianych. W całkowitym zużyciu energii 20 proc. ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. O 20 proc. ma być też zwiększona efektywność energetyczna. Przyczyni się do tego projekt EMPOWER. Jego finalnym efektem ma być zmniejszenie zużycia energii w budynkach oraz redukcja emisji dwutlenku węgla poprzez monitorowanie budynków zgłoszonych i wybranych do udziału w projekcie.
Liczba wyświetleń: 75
powrót