Z serca Polski nr 12/17

Na zdrowie

2017.12.13 12:40 , aktualizacja: 2018.01.17 15:22
Autor: Opracowanie WKZ, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk
przód ambulansu po obu stronach stoją dwaj ratownicy medyczni 15 takich karetek zakupił...
zdjęcie portretowe Aleksandra Zielińska...

Przewlekła obturacyjna choroba płuc

Według Światowej Organizacji Zdrowia jest trzecią wśród najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. 20 lat temu powstała światowa inicjatywa (GOLD) zajmująca się jej definowaniem i leczeniem. O tym, co charakteryzuje tę chorobę i jak wygląda sytuacja w Polsce opowiada Aleksandra Zielińska, specjalista w dziedzinie chorób płuc z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.

 

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) charakteryzuje się utrzymującymi się objawami ze strony układu oddechowego i trwałym ograniczeniem przepływu przez drogi oddechowe. Na szczęście można ją skutecznie leczyć, a także jej zapobiegać. Szacuje się, że w Polsce choruje około 10 proc. społeczeństwa w wieku powyżej 40. r.ż. Najczęstszą przyczyną zachorowania na POChP jest palenie tytoniu (około 80 proc.). Choroba rozwija się również u około 15 proc. palaczy biernych. Inne przyczyny to m.in. narażenie na szkodliwe pyły i związki chemiczne, produkty spalania drewna, odchodów zwierzęcych, roślinnych odpadów rolniczych i węgla. U mniej niż 1 proc. pacjentów choroba jest uwarunkowana genetycznie. Głównymi objawami POChP są: przewlekły kaszel, odkrztuszanie plwociny (najbardziej intensywne po przebudzeniu), duszność (początkowo występująca w trakcie wysiłku, stopniowo nasilająca się, aż do duszności spoczynkowej). Badaniem, które umożliwia rozpoznanie choroby, jest spirometria – obecnie powszechna i łatwo dostępna. Badania pomocnicze to m.in. radiogram lub tomografia klatki piersiowej, badania laboratoryjne, EKG, echokardiografia. Podstawą leczenia POChP jest całkowite zaprzestanie palenia tytoniu oraz przyjmowanie leków wziewnych. Istotna jest również rehabilitacja oddechowa, a w przypadku zaostrzeń choroby – leczenie tlenem i wspomaganie wentylacji. Niezależnie od stosowanego leczenia rokowanie poprawia przede wszystkim całkowite zaprzestanie palenia tytoniu.

 

Nowe karetki

15 ambulansów zakupił warszawski „Meditrans”. Trzy z nich to pojazdy specjalistyczne, a 12 – podstawowe zespoły ratownictwa medycznego. Koszt zakupu przekroczył 8 mln zł. Defibrylatory, urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, a także reduktory tlenowe i przepływomierze to tylko niektóre z elementów wyposażania nowych karetek. Pojazdy trafią do 13 oddziałów WSPRiTS „Meditrans” w Warszawie.

 

Uczniowie a narkotyki

Z problem uzależnień wśród młodzieży zmierzyli się eksperci w tej dziedzinie, przedstawiciele jednostek lecznictwa, terapeuci, pracownicy socjalni, reprezentanci miast i gmin oraz organizacji pozarządowych podczas konferencji zorganizowanej przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Wyniki badań pokazują, że młodzi ludzie z Mazowsza (15–16 lat) zajmują niechlubne pierwsze miejsce, jeśli chodzi o rozpowszechnienie/używanie niemal wszystkich substancji psychoaktywnych, a to oznacza proporcjonalnie wysokie ryzyko zgonów w tej grupie wiekowej. Jak zapobiegać? Kierunki działań wyznacza Wojewódzki Program Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2017–2020.

 

 

Zmodernizowany oddział

Wielofunkcyjne elektryczne łóżka (10 szt.) do intensywnej terapii, centrala monitorująca z kardiomonitorami oraz inna specjalistyczna aparatura – z tego sprzętu mogą już korzystać pacjenci Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie. Dotacja z budżetu województwa mazowieckiego w wysokości 8 293 447,24 zł pokryła w całości koszt modernizacji i wyposażenia.

 

Liczba wyświetleń: 122

powrót