Z serca Polski nr 12/17
Unijne rolnictwo po 2020 roku
2017.12.13 12:50 , aktualizacja: 2017.12.13 14:37
Autor: Nina Małachowska (Biuro Przedstawicielskie Województwa Mazowieckiego w Brukseli), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk
W Unii Europejskiej żyje 500 mln konsumentów. Aby zapewnić im nieprzerwane dostawy zdrowej, pełnowartościowej żywności, UE stworzyła i wdrożyła Wspólną Politykę Rolną (WPR), która stale ewoluuje.
Zasady działania
Na realizację WPR przeznaczanych jest 40 proc. budżetu UE. Tak duża część środków na politykę rolną wzbudza wśród niektórych eurodeputowanych kontrowersje. Z drugiej strony to przecież rolnicy zapewniają stabilne i bezpieczne dostawy żywności. Dlatego wspólna polityka rolna ustalana jest na poziomie unijnym, w przeciwieństwie do innych sektorów gospodarki, za które odpowiedzialne są rządy krajowe. W 2016 r. na politykę rolną zapisano w budżecie 66 mld euro.
Jak WPR wspiera rolników?
Przede wszystkim poprzez płatności bezpośrednie dla gospodarstw rolnych oraz środki wspierania rynku, które są dystrybuowane w sytuacjach zagrożeń spowodowanych pogodą czy wysokimi wahaniami cen. Poprzez instrumenty wspólnej polityki rolnej UE wspiera też powstawanie organizacji producenckich, dzięki którym rolnicy mogą się jednoczyć, wspólnie sprzedawać własne produkty i przez to wzmacniać swoją siłę rynkową. WPR wspiera również wyspecjalizowane rodzaje produkcji, np. rolnictwo ekologiczne.
Wspólna Polityka Rolna została wprowadzona w UE w 1962 r., aby wspierać rolników w dostarczaniu zdrowej, bezpiecznej i przystępnej cenowo żywności. Jest jedyną w pełni wspólnotową, umocowaną traktatowo polityką Unii Europejskiej, ważną nie tylko dla rolników i producentów żywności, ale także dla mieszkańców obszarów wiejskich i konsumentów.
Jaka przyszłość?
Konsultacje społeczne dotyczące wspólnej polityki rolnej na lata 2021–2028 już się zakończyły. Dalsze rozmowy o kształcie płatności bezpośrednich i funduszy na rozwój wsi nie będą łatwe. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej budżet na rolnictwo musi ulec zmniejszeniu. Już na początku 2018 r.komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Phil Hogan ma przedstawić konkretne założenia, które powinna zapewniać wspólna polityka rolna po 2020 r. Ze wstępnych informacji wynika, że jednym z priorytetów będzie zapewnianie ciągłości pokoleniowej na wsi.
Wielu młodych ludzi nie traktuje rolnictwa jako atrakcyjnego zajęcia, dlatego Komisja Europejska zamierza zachęcać i wspierać ich w podejmowaniu pracy w rolnictwie, rozpoczynaniu produkcji rolnej i pozostawaniu na wsi. Mają być także zapewnione fundusze, dzięki którym młodzi rolnicy będą mogli sięgać po pomoc na zakup gruntu, maszyn i sprzętu. Zagwarantowane będą także środki na szkolenia, zarówno dla rolników prowadzących działalność, jak i tych, którzy planują ją rozpocząć.
Liczba wyświetleń: 117
powrót