Z serca Polski nr 12/17
eKSpresOWy przegląd wydarzeń
2017.12.13 13:05 , aktualizacja: 2017.12.13 14:36
Autor: Piotr Marzec, Marcin Rzońca, Biuro Regionalne Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
Kongres to jedyna w roku szansa na spotkanie w jednym miejscu tylu wójtów, sołtysów i burmistrzów, a także przedstawicieli lokalnych grup działania.
Trzy pytania do wójta gminy Strachówka Piotra Orzechowskiego
Co roku można spotkać Pana na Mazowieckim Kongresie Rozwoju Obszarów Wiejskich. Tegoroczny był szczególnie ważny dla gminy Strachówka – odebraliście nagrodę dla najaktywniejszego sołectwa, którym zostało Równe. Ale chyba nie był to jedyny powód obecności?
Oczywiście, że nie, choć wyróżnienie bardzo nas ucieszyło. Odbierać tytuł z rąk pani wicemarszałek, w towarzystwie pani sołtys Haliny Wronki, przy aplauzie tylu osób to wielki honor. Kongres jednak jest przede wszystkim szansą na spotkanie z samorządowcami z całego Mazowsza. Rzadko zdarza nam się okazja do rozmowy, wymiany doświadczeń, opracowywania mechanizmów współpracy czy wysłuchania aktualności z programów europejskich i samorządowych. Dlatego staram się być na każdym kongresie. To daje dużo więcej niż korespondencja mailowa czy nawet rozmowa telefoniczna.
Współpracujecie z KSOW, startujecie w konkursach, z powodzeniem aplikujecie o środki europejskie. Pańska gmina nie boi się wyzwań?
Myślę, że nie chodzi tu o lęk czy jego brak. To siła wszystkich mieszkańców gminy, którzy motywują nas do działania, aktywnie budują społeczność lokalną, wskazują nie tylko pilne potrzeby, ale i źródła ich finansowania. Samorząd jest wykonawczym ramieniem swoich obywateli, a kiedy oni są aktywni nie pozostaje nic innego, jak zakasać rękawy i ciężko pracować na ich rzecz. Już dawno zauważyliśmy, że na rynku jest bardzo wiele instrumentów finansowych – PROW, LEADER, KSOW, mechanizmy norweskie. Staramy się z nich korzystać i dzięki temu gmina Strachówka z roku na rok zmienia się na lepsze.
Czego życzyć samorządom na przełomie 2017 i 2018 r.?
Skuteczności w pozyskiwaniu kolejnych środków na inwestycje. Spokoju i przewidywalności, bo nie sprzyjają nam rewolucyjne pomysły, wieczna niepewność i zmieniające się co chwila procedury (także finansowe) dotyczące gmin i powiatów. Może też docenienia i satysfakcji z codziennej pracy. Bo nic tak nie motywuje, jak pochwały – i to nie tylko te napływające z ministerstwa czy województwa (jak w przypadku konkursu dla sołectw czy 14 miejsca w ogólnopolskim rankingu gmin wiejskich dziennika „Rzeczpospolita”), lecz przede wszystkim ze strony naszych mieszkańców.
Rok pełen wyzwań
Za nami 12 miesięcy funkcjonowania KSOW na Mazowszu. Był to rok niełatwy, z nowymi trudnymi procedurami narzuconymi przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tegorocznym naborze wpłynęło 77 wniosków. Jeden z nich złożył podmiot niefigurujący w nowej bazie Partnerów KSOW, a pozostałe 76 wymagało korekt/uzupełnień. Wnioski nie były proste do wypełnienia, nie dano też wiele czasu na ich poprawne złożenie. Ostatecznie do realizacji w br. wybrano 27, czyli 35 proc. wszystkich złożonych wniosków. Były to:
- Centralna Biblioteka Rolnicza – XV Warszawskie Święto Chleba,
- Gmina Klembów – Produkty lokalne na zlocie traktorów,
- Gmina Krasnosielc – Postęp hodowlany a praktyka rolnicza,
- Gmina Strachówka – Wyjazd studyjny – poszukiwanie nowych działalności w rolnictwie,
- Ośrodek Kultury w Jadowie – Jadowski Festiwal Smaków,
- LGD Aktywni Razem – Rozwój przedsiębiorczości z wykorzystaniem alternatywnych form działalności pozarolniczej,
- LGD Przyjazne Mazowsze – Inicjatywy lokalne rozwijają obszary wiejskie – lepszy przykład niż wykład,
- LGD Razem dla Rozwoju – Innowacyjna wieś – dobre praktyki przedsiębiorczości na obszarach wiejskich,
- LGD Zalew Zegrzyński – Organizacja VIII Festiwalu Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw,
- Mazowiecki Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka – Innowacyjny hodowca,
- Miasto i Gmina Drobin – Dożynki Gminno-Powiatowe Drobin 2017,
- Miasto i Gmina Serock – Żywność lokalnych rolników dla lokalnej społeczności,
- Miejskie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Raciążu – IV Jarmark Raciąski,
- Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Warszawie:
- Przetwórstwo mięsa w gospodarstwie rolnym,
- Rozwój przedsiębiorczości – produkcja żywności lokalnej i tradycyjnej,
- Kolektory słoneczne, systemy fotowoltaiczne szansą dla rodzinnych gospodarstw rolnych,
- Konkurs Agroliga 2017,
- Konkurs na najlepsze gospodarstwo ekologiczne,
- Prawidłowa gospodarka pasieczna zgodna z kodeksem dobrej praktyki rolniczej,
- Systemy jakości żywności – wsparciem jakości produkcji,
- Ubezpieczenia w rodzinnych gospodarstwach rolnych,
- XII Jesienny Jarmark „Od pola do stołu”,
- XXV Olimpiada Wiedzy Rolniczej,
- Zarządzanie gospodarstwem rolnym,
- Powiat Siedlecki – Dożynki Powiatu Siedleckiego 2017,
- Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Jadów – Ludowe barwy lata, Stowarzyszenie Sympatyków Doliny rzeki Wkry „Nasza Wkra” – Szlak rowerowy „Rowerem nad Wkrę” turystyczną promocją wsi.
Liczba wyświetleń: 141
powrót