Z serca Polski nr 10/17

Książki z mazowieckiej półki

2017.10.10 14:15 , aktualizacja: 2017.10.11 10:52

Autor: opracowała Urszula Sabak-Gąska, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • okładka okładka "Budownictwo...
  • okładka okładka "Malarstwo polskie...

Jak budowali Kurpie

„(…) budowle z drewna w Polsce wyróżnia oryginalność (…) niemająca odpowiedników w innych krajach ”.

Szczególnie domy kurpiowskie są dowodem najwyższego kunsztu ciesiołki. Opracowanie to całościowo opisuje problematykę budownictwa drewnianego na terenach kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Pozwala poznać specyfikę wszystkich typów zabudowań – zarówno pod względem kulturowym, jak i artystycznym czy architektonicznym. To wszystko dokumentują zdjęcia, rysunki, a także plany konstrukcyjne dawnych domów oraz całych gospodarstw. Publikację można nabyć w siedzibie Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

 

Polscy malarze w czasie zaborów

Czy wtedy sztuka polska mogła się rozwijać? Jak malarze radzili sobie z ówczesnym brakiem galerii czy szkół artystycznych, w których mogli szlifować swój talent?

Patrząc na twórczość XIX-wiecznych artystów, wydaje się, że przeciwności sprzyjały rozwojowi talentów. Pokazuje to album wydany przez Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Zobaczymy w nim obrazy przedstawiające scenki rodzajowe z życia wszystkich warstw społecznych. Artyści uwieczniali też pejzaże i malowali portrety. Zainteresowani albumem mogą go nabyć w sklepiku muzealnym lub zamówić telefonicznie (23 671 70 25).

Liczba wyświetleń: 174

powrót