Z serca Polski nr 10/17

Pociąg do szkoły

2017.10.10 15:15 , aktualizacja: 2017.10.11 10:49

Autor: Katarzyna Łukasik, „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o., Wprowadzenie: Iwona Dybowska

pracownik Kolei Mazowieckiech przegląda elementy składu Wielu pasjonatów chętnie...

Aż 71 uczniów rozpoczęło w tym roku naukę w klasach patronackich Kolei Mazowieckich. Najlepsi mogą starać się o stypendia ufundowane przez przewoźnika.

 

Myśląc już dziś o przyszłej kadrze, spółka objęła patronatem trzy szkoły średnie z terenu województwa mazowieckiego – zespoły szkół: im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Tłuszczu, im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie oraz im. Stanisława Wysockiego w Warszawie (dawna „Kolejówka”). Stało się też tradycją, że uczniom właśnie „Kolejówki” pierwszego dnia nauki towarzyszą przedstawiciele Kolei Mazowieckich. Początek roku szkolnego to okazja, by spotkać się z młodzieżą i zachęcać do wiązania planów zawodowych właśnie z KM. Dodatkowym atutem tego typu współpracy jest możliwość praktykowania przez „klasy kolejowe” na terenach poszczególnych sekcji spółki i zdobywania wiedzy od fachowców.

 

Dla najlepszych stypendia

– Młodzi ludzie już w trakcie nauki mają możliwość identyfikacji z naszą firmą – odbywają praktyki, mogą korzystać z wiedzy i doświadczenia pracujących w niej starszych kolegów, a także z literatury szkoleniowej. Wszyscy absolwenci takich klas mają pierwszeństwo w zatrudnieniu. Przychodzą do nas głównie pasjonaci i są dumni, że mogą pracować u przewoźnika, który eksploatuje nowoczesny tabor. W zamian dajemy im szansę rozwoju i pracy w naprawdę dobrych warunkach

– mówi Robert Stępień, prezes zarządu Kolei Mazowieckich.

Od tego roku uczniowie klas patronackich mogą starać się o stypendium KM. Warunkiem jest uzyskanie średniej ocen minimum 3,5. To – poza prowadzonymi przez spółkę kursami na licencję i świadectwo maszynisty – sposób niwelowania luki pokoleniowej w tej branży, ale też forma pracy nad odbudową prestiżu zawodów kolejarskich.

 

20 miesięcy – tyle trwa szkolenie maszynisty (licencja i świadectwo),

612 maszynistów pracuje obecnie w Kolejach Mazowieckich,

380 osób skorzystało z dotychczasowych edycji szkoleń,

80 kandydatów weźmie udział w szkoleniach zaplanowanych na przyszły rok.

 

Odmłodzeni maszyniści

Już w chwili utworzenia spółki „Koleje Mazowieckie – KM” i przejęcia pracowników od „PKP Przewozów Regionalnych” pojawił się problem niekorzystnej struktury zatrudnienia. W zawodach związanych z prowadzeniem pociągów i bezpieczeństwem ruchu kolejowego średnia wieku wśród maszynistów wynosiła blisko 50 lat. By nieco odmłodzić personel, spółka powołała własny ośrodek, w którym kompleksowo szkoli maszynistów oraz kierowników pociągów. Doświadczeni pracownicy ośrodka opracowali specjalistyczne podręczniki. Oprócz tego do dyspozycji kursantów pozostaje nowoczesny symulator jazdy pociągiem typu EN76. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Średnia wieku maszynisty w Kolejach Mazowieckich to obecnie 42 lata.

Liczba wyświetleń: 126

powrót