Z serca Polski nr 1/17
Kulturalne Mazowsze
2017.01.26 14:15 , aktualizacja: 2017.02.23 09:02
Autor: wybrała Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska
- Projekt wspólny: Zorka...
- Obraz ze zbiorów PME...
- Fot. Barbara Polakowska
- Fot. Zdzisław Smardzewski
- Cricot 2, Kurka wodna....
- Philippe Benoist, Adolph...
- Praca Andrzeja Strzelczyka
- Fot. Ryszard Litwiniuk....
Nie, no to nie. Dźwiękowe działania obrazoburcze – wystawa zbiorowa
do 14 lutego
GALERIA XX1
Szepty i krzyki, trzaski i szumy, jęki i śmiechy, cisza i hałas, układające się w częstotliwość. Rytm i metrum, melodia, harmonia, barwa, dynamika, agogika. Biorąc sobie głęboko do serca słowa autora pięciotomowego dzieła „Gargantua i Pantagruel”, księdza, satyryka i lekarza François Rabelais’go, natura nie znosi próżni, zaburzamy ciszę, niejako mimochodem roztaczając wokół aurę towarzyszącą naszemu wielkiemu Być Może. Fizycznie określona fala dźwiękowa, rozchodząc się promieniście, w określonym porządku, zdaje się nie nadążać za antropocentryzmem swojego źródła.
Zimowe półkolonie etnograficzne „Ciepło, ciepło... gorąco!”
13–18 lutego, 20–25 lutego
Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie
Pod okiem ekspertów poznamy ciekawostki kulturowe związane z ciepłem, ogniem i prądem. Zbliżymy się do Słońca, poczujemy ciepło ogniska domowego, rozgrzejemy się w rytmach karaibskich tańców! Uczestników półkolonii zabierzemy także w podróż w czasie, podczas której rozgrzejemy się w kuźni kowala. Nie zabraknie kuligu, ogniska i zimowych zabaw na świeżym powietrzu. Będzie wielokulturowo, wielotematycznie, wesoło i aktywnie, czyli bardzo etnograficznie! Zapraszamy dzieci w wieku 6–12 lat.
Uroczystość Matki Boskiej Gromnicznej
2 lutego, w godz. 16.00–19.00
Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu
Rozpoczniemy mszą świętą w XVIII-wiecznym kościele z Wolanowa (zespół sakralny muzeum). Po eucharystii odbędzie się procesja z zapalonymi gromnicami do domostwa w zagrodzie z Alojzowa, gdzie zespół Korzenie z Łaguszowa przybliży tradycyjne zwyczaje ludowe związane ze świętem Matki Boskiej Gromnicznej (m.in. kopcenie znaku krzyża na belce stropowej). Wieczór zakończy spotkanie w dworze z Brzeziec i występ zaprezentujący „Kusaki”.
Warsztaty zimowe w muzeum
dwa turnusy: 13–17 lutego, 20–24 lutego, w godz. 9.00–13.00
Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie
Ferie to czas zasłużonego odpoczynku i zabawy. Specjalnie dla dzieci, które spędzają je w mieście, muzeum przygotowało cykl warsztatów. Proponujemy zajęcia plastyczne, muzyczne i lekcje muzealne, podczas których uczestnicy będą mieli okazję stworzyć własne dzieła sztuki. Zapewniamy dobrą zabawę, pozwalającą zdobyć praktyczną wiedzę i umiejętności. W programie również tradycyjne zwiedzanie ekspozycji muzealnych. Z akcji mogą korzystać dzieci w wieku od 6 do 10 lat.
Wystawa rysunku i rzeźby laureatów konkursu „Konfrontacje sztuki – Warszawa 2016”. Rysunek, malarstwo, grafika, rzeźba
do 23 lutego
Galeria Test
Wystawa rysunku i rzeźby jest drugą z cyklu trzech pokonkursowych prezentacji ogólnopolskiego konkursu artystycznego zorganizowanego przez Galerię Test. Na wystawie obejrzymy 34 rysunki i 16 rzeźb – prace uczestników zakwalifikowanych w tych dwóch dziedzinach do II etapu konkursu oraz zaproszonych gości.
Album kresowe. Ziemie wschodnie Rzeczypospolitej Obojga Narodów w grafice ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku
do 26 lutego
Muzeum Mazowieckie w Płocku
Poprzez widoki wiosek i miast, gdzie kościół sąsiadował z cerkwią i synagogą, przypominamy bogactwo kulturowe dawnych Kresów rozpiętych między mistycznym Wschodem a racjonalistycznym Zachodem. Przywołujemy czas współistnienia w jednym kraju różnych tradycji, języków i narodów. Prezentujemy mało znane zbiory grafiki, głównie XIX-wiecznej, choć odnajdziemy tu zarówno starsze ryciny, jak i tworzone już w pierwszej połowie ubiegłego stulecia. Część prac prezentujemy szerokiej publiczności po raz pierwszy.
Tadeusz Rolke, Jacek M. Stokłosa – Fotografie
do 3 lutego
Galeria Foksal
Ekspozycja fotografii to ostatnia z cyklu wystaw zbiorowych zaplanowanych w 2016 r. z okazji jubileuszu 50-lecia istnienia i działalności Galerii Foksal. To symboliczne zamknięcie „rocznicowych” pokazów. Zgodnie z przyjętą formułą w prezentacjach biorą udział tylko czynni artyści dokonujący wyboru swych dzieł. Dlatego do zorganizowania wystawy zaproszono dwóch artystów związanych z galerią niemal od dnia jej powstania. Za sprawą pokazu fotografii autorstwa Tadeusza Rolke i Jacka M. Stokłosy kuratorzy chcieli również złożyć hołd wielkim, nieżyjącym artystom-fotografom, którzy współtworzyli historię Foksal.
Andrzej Strzelczyk – Malarstwo
do 12 lutego
Mazowiecki Instytut Kultury
Andrzej Strzelczyk z wykształcenia i zawodu jest architektem. Od urodzenia mieszka i żyje w Warszawie. Brał udział w kilkunastu wystawach zbiorowych i trzech indywidualnych. Artysta mówi o sobie: „Z malarstwem i grafiką miałem kontakt od wczesnych lat młodości, biorąc udział w wielu przedsięwzięciach plastycznych. Z racji wyuczonego zawodu mój bezpośredni kontakt z malarstwem był sporadyczny, bardziej w kierunku grafiki. Od niespełna 3 lat więcej czasu poświęcam malarstwu, stosując różnorakie techniki, w tym olej, akryl, pastele i inne środki wyrazu. Najbliższa mi tematyka to pejzaże, ale w dorobku mam również martwe natury, jak i portrety”.
Liczba wyświetleń: 105
powrót