Z serca Polski nr 1/17

Białe szaleństwo na ścieżkach puszczy

2017.01.26 14:40 , aktualizacja: 2017.06.13 12:57

Autor: oprac. Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • Po ośnieżonych ścieżkach na nartach biegną dzieci Fot. arch. Studio 2000
  • na drzewie pokrytym śniegiem widać ślady zwierząt Fot. arch. Studio 2000
  • mapa z zaznaczonymi punkami z dwóch tras Oprac. Jacek Leszko,...
  • łoś we mgle zimą Fot. arch. Studio 2000
  • narciarz biegowy śmiga przez puszczę Fot. arch. Studio 2000
  • cmentarz partyzancki w Wierszach Fot. Małgorzata Wawryszuk
  • ptak siedzi na drzewie zimą Fot. Jerzy Królikowski,...
  • pomnik w Starej Dąbrowie Fot. Katarzyna Mikrut
  • łoś zimą Fot. Małgorzata Wawryszuk
  • w lesie zimą na nartach jedzie kobieta Fot. Robert Remisz
  • tablica informująca o ścieżce dydaktycznej Fot. Katarzyna Mikrut

Niezapomniane widoki, dawka adrenaliny i moc pozytywnej energii – na to mogą liczyć wszyscy, którzy zdecydują się na zimowe wycieczki po Kampinoskim Parku Narodowym[1].

 

Leśne dukty, wydmy czy wzniesienia zimą są wyjątkowo urokliwe. Zachwycają bogactwem przyrody i są ogólnodostępne. Gdy na dworze śnieg, warto wybrać się na wycieczkę i wziąć ze sobą narty biegowe. Dzięki nim szybko i przyjemnie możemy przemieszczać się po terenie. To bezpieczna forma aktywnego spędzania czasu, która równocześnie gwarantuje doskonały trening.

 

Na biegówki warto wybrać się do Kampinoskiego Parku Narodowego, przez który wiedzie kilkanaście szlaków turystycznych. Miłośnikom przyrody i nart biegowych proponujemy dwie trasy[2]: „Dwudziestka na biegówkach przez Lipków, Wiersze i Truskaw” oraz „Na nartach po kampinoskich wydmach”. Są one idealnym pomysłem na zimowe weekendy i ferie. To świetna alternatywa dla tych, którzy chcą ciekawie spędzić czas, niekoniecznie ruszając w daleką podróż. Teren, przez który wiodą trasy, jest zróżnicowany – oprócz płaskich odcinków, znajdziemy wzniesienia, wydmy i górki. Krótkie podbiegi i zjazdy uatrakcyjniają wyprawę. Nie brakuje też miejsc, gdzie można odpocząć w czasie białego szaleństwa.

 

Dzięki pierwszemu z proponowanych szlaków możemy poznać atrakcje gmin Stare Babice, Izabelin i Czosnów. Jego nazwa wiąże się z długością trasy mierzoną w kilometrach. By pokonać „Dwudziestkę na biegówkach przez Lipków, Wiersze i Truskaw”, trzeba poświęcić  od 4 do 6 godzin.

 

Druga ścieżka, w całości znajdująca się w gminie Leoncin, przyciąga ze względu na zróżnicowanie terenu – na 15 km trasie – można liczyć na kilka znacznych podbiegów i zjazdów. Świetnie odnajdą się na niej ci, którzy nie przepadają za tłumem – jest tu znikomy ruch turystyczny. Możemy ją zwiedzić w 3–4 godziny.

 

Obie trasy odkryją przed nami uroki Puszczy Kampinoskiej. To teren, na którym żyją liczne gatunki zwierząt oraz rosną chronione i rzadkie rośliny. Walory przyrodnicze łączą się tutaj z zabytkami architektury, a także miejscami pamięci ważnymi dla Polaków. Korzystajmy z bliskości natury, a jednocześnie poczujmy wolność, jaką dają wycieczki na biegówkach po zachwycających ścieżkach puszczy. Z pewnością doda nam to energii i pozytywnie nastroi przed kolejnymi wyzwaniami!

 

 

„Dwudziestka na biegówkach przez Lipków, Wiersze i Truskaw”

  • A Lipków – atrakcjami wioski są klasycystyczny kościół św. Rocha i dworek z XVIII w. Dziś znajduje się w nim plebania. Całość okala stary park. Miejscem tym zachwycał się Henryk Sienkiewicz, który wybrał je na scenę pojedynku Wołodyjowskiego z Bohunem. Dwór „zagrał” również epizody m.in. w „Odsieczy wiedeńskiej” i „Polskich drogach”.
  • B Szeroka Warszawska Droga – to jeden z dłuższych odcinków na trasie i jeden z najrzadziej uczęszczanych. Biegnąc tym duktem na nartach, wśród drzew można spotkać łosia.
  • C Mały Truskaw – to posada leśna, w pobliżu której (po lewej stronie) zobaczymy przydrożną kapliczkę, a później leśniczówkę. Tuż za nią musimy być gotowi na podbieg na wydmę i zjazd.
  • D Mariew Drugi – w tej posadzie znów trafiamy do duktu Szeroka Warszawska Droga. Po przejechaniu kilkuset metrów mamy okazję zatrzymać się przy ławce z daszkiem (znajdziemy ją po prawej stronie), by chwilę odetchnąć.
  • E Zaborów Leśny – jeśli potrzebujemy dłuższego odpoczynku, warto wybrać polanę rekreacyjną z wiatami i paleniskiem w Zaborowie Leśnym. Pamiętajmy, że każde rozpalenie ogniska wymaga zgody dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego. Okolica jest wyjątkowo urokliwa. Przyroda rządzi się tu własnymi prawami. Warto zwrócić uwagę na Obszar Ochrony Ścisłej Zaborów Leśny, przez który prowadzi trasa. Są tu prawie wszystkie gatunki ptaków, jakie można spotkać w puszczy, a tereny wydmowe porasta bór sosnowy świeży i mieszany. W pobliżu znajduje się mostek – pod nim płynie Kanał Zaborowski, na którym można zaobserwować ślady żerowania bobrów.
  • F Mogiła Powstańców 1863 r. – upamiętnia 72 bezimiennych bojowników z oddziału Walerego Remiszewskiego. W kwietniu 1863 r. pod Zaborowem Leśnym (dawniej Budą Zaborowską) doszło do walki pomiędzy powstańcami a żołnierzami carskimi. Ciała poległych pochowano we wspólnej mogile. Historię powstania styczniowego w puszczy przypomina tablica edukacyjna.
  • G Grobowa Droga – kolejny punkt na szlaku ściśle wiąże się z poprzednim. Dotrzemy tu, zjeżdżając z puszczańskiej wydmy. Dukt leśny Grobowa Droga zaprowadzi nas do następnego miejsca pamięci narodowej.
  • H Wiersze – cmentarz partyzancki AK z 1944 r. – ta niewielka nekropolia znajduje się na końcu wsi. Furtkę zdobi tablica z napisem: „Miejsce wiecznego spoczynku żołnierzy AK Grupy Kampinos poległych w walce z hitlerowskim najeźdźcą w czasie Powstania Warszawskiego w sierpniu i wrześniu 1944 roku”. Na cmentarzu są nie tylko groby żołnierzy, ale też tablice, które upamiętniają kapelanów oraz pododdziały wchodzące w skład Grupy Kampinos. Ponad 10 lat temu odsłonięto tutaj pomnik Niepodległej Rzeczypospolitej Kampinoskiej, który przypomina, że w czasie Powstania Warszawskiego teren w Puszczy Kampinoskiej był wolny od okupanta.
  • I Warszawska Droga – by dostać się na ten leśny dukt, za cmentarzem powinniśmy skręcić w prawo. Warszawska Droga licząca kilka kilometrów przebiega przez płaski odcinek.
  • J Kuropiowa Góra – gdy na swojej drodze napotkamy niewielką wydmę, to znak, że dotarliśmy do Kuropiowej Góry. To ciekawy odcinek, lubiany i uczęszczany przez miłośników biegówek.
  • Karczmisko – zanim tutaj dotrzemy, możemy skorzystać z dogodnego miejsca na złapanie oddechu w wiacie, którą zobaczymy po lewej stronie. Dalsza wędrówka doprowadzi nas do uroczyska Karczmisko. Jego nazwa jest związana z karczmą Niepust, która stała tu podobno w XIX w.
  • L Zdrojowa Góra – to kolejna wydma, na którą mamy okazję podbiec. Po krótkim zjeździe czeka nas już płaski teren do samego końca trasy.
  • M Obszar Ochrony Ścisłej Cyganka – to prawdziwa ostoja łosi, saren, borsuków, ptaków drapieżnych oraz innej zwierzyny, a także skupisko rzadkich gatunków roślin, takich jak brzoza czarna, lilia złotogłów, łuskiewnik różowy czy dzwonecznik wonny. Przez obszar, w miejscach podmokłych, przechodzimy po kładkach.
  • N Truskaw – nazwa wioski (jedna z najstarszych wsi puszczańskich) pochodzi od słowa „trusk”, oznaczającego poziomkę lub inny owoc leśny. Jest otoczona lasami, w przeważającej części młodnikami. Ten – wyjątkowo lubiany przez turystów punkt wypadowy do Puszczy Kampinoskiej – kończy naszą wycieczkę.

 

„Na nartach po kampinoskich wydmach”

  • 1 Stara Dąbrowa – parking – wycieczkę najlepiej rozpocząć z parkingu tuż przy Domu Szkolenia Wolontariuszy. Już pierwszy odcinek trasy zapewnia atrakcje dla narciarzy biegowych. Na pofałdowanym terenie można liczyć na podbiegi i zjazdy.

  • 2 Obszar Ochrony Ścisłej Biela – liczy prawie 46 ha powierzchni. W dolinie międzywydmowej z torfowiskiem niskim i fragmentami torfowiska przejściowego przeważają olsze czarne, brzozy omszone, miejscami rosną też sosny.

  • 3 Obszar Ochrony Ścisłej Wilków – teren jest bogaty w wyniosłe wydmy, które sięgają nawet 30 m, a także skupiska starodrzewów. Najstarsze fragmenty liczą 200 lat. Obszar jest prawdziwą ostoją dla jeleni, a także miejscem występowania bocianów czarnych, które można tu podziwiać latem.

  • 4 Góra Wisielak i Góra Smaglina – to potężne wydmy, między którymi przebiega naturalna dolinka. Góry w zimowej scenerii zapewniają niecodzienne widoki oraz emocje towarzyszące zjazdom na biegówkach.

  • 5 Leoncińska Droga – dotarcie do tego leśnego duktu kończy pierwszą część wyprawy. Warto w tym miejscu zatrzymać się na chwilę i odpocząć w pobliskiej wiacie. Po krótkim postoju ruszamy płaskim odcinkiem do miejsca, gdzie kolejny dukt – Kościelna Droga – przecina duże wydmy – następny punkt na szlaku.

  • 6 Piaszczyste Góry – wydmy o tej nazwie są niezwykle atrakcyjne dla narciarzy. Po podbiegu czeka nas długi zjazd. Stąd trafimy do samotnie stojącej leśniczówki.

  • 7 Obszar Ochrony Ścisłej „Rybitew” – idąc szlakiem, trafiamy w sam środek ostoi zwierzyny. Jakie gatunki spotkamy na tym obszarze? Możemy tu tropić rozmaite zwierzęta, m.in. po licznych śladach, widocznych zwłaszcza zimą na śniegu. Puszczański bór, gdzie jest mnóstwo wałów wydmowych i za-głębień międzywydmowych, zachwyca również  fragmentami, np. łęgów, olsów i turzycowisk.

  • 8 Groby nieznanych żołnierzy – po 2 km odcinku dotrzemy do Rybickiej Drogi, gdzie przy czterech mogiłach możemy oddać hołd nieznanym żołnierzom, którzy w walce w obronie ojczyzny, polegli we wrześniu 1939 r.

  • 9 Urokowa Łąka – dalej poruszamy się w kierunku Starej Dąbrowy. Po lewej stronie miniemy bagna, które nazwane są Urokową Łąką. Potem, niemalże od razu, zaczyna się podbieg na wydmę.

  • 10 Pamiątkowa Góra – charakterystycznym elementem tej wydmy jest drewniany krzyż, który zobaczymy na jej szczycie. Zjeżdżając z Pamiątkowej Góry, trafimy na kolejne wydmy, porośnięte puszczańskim borem. Narciarzy ekscytują w tym miejscu krótkie podbiegi i zjazdy.

  • 11 Stara Dąbrowa – pomnik – narciarską eskapadę kończymy przed parkingiem, czyli w punkcie wyjścia. Poprzedza go głaz z okolicznościową tablicą upamiętniający pieszą wy-cieczkę nizinną, którą Polskie Towarzystwo Krajoznawcze zorganizowało w 1907 r.


[1] Na podst. www.kampinoska.waw.pl oraz publikacji Turystyka w sercu puszczy. Informator turystyczny – Zaborów Leśny i okolice, Kampinoski Park Narodowy, Izabelin 2015.

[2] Szlaki wskazane przez miłośników przyrody Martę Lewandowską i Roberta Remisza, prowadzących stronę www.kampinoska.waw.pl , na której można znaleźć również wiele innych tras turystycznych, a także ciekawostek i informacji ważnych dla lubiących wycieczki.

Liczba wyświetleń: 460

powrót