Z serca Polski nr 11/17

Prąd z naszego dachu

2017.11.14 11:30 , aktualizacja: 2017.11.14 13:27

Autor: Anna Mzyk (WFOŚiGW w Warszawie), Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

Dwóch robotników przyczepia panel do dachu, którego połowa już jest pokryta ogniwami Montaż paneli słonecznych...

Czystsza przyroda, niższe rachunki i samodzielność energetyczna – to zalety odnawialnych źródeł energii. WFOŚiGW dopłaca do montażu paneli słonecznych.

 

Najbardziej znanymi instalacjami wykorzystującymi promienie słoneczne są kolektory, najczęściej umieszczane na dachach budynków. Silnie nagrzewająca się płyta kolektora oddaje ciepło płynącej pod nią wodzie, którą wystarczy doprowadzić do kranu.

 

Wiele ogniw jest skuteczniejsze

Z kolektorami słonecznymi czasem mylone są panele fotowoltaiczne, nazywane również bateriami słonecznymi. Mają one zupełnie inne działanie. Przekształcają energię słońca w elektryczną. Zazwyczaj również instalowane są na dachu (z daleka są nie do odróżnienia od kolektorów) jednak jest ich więcej, bo wydajność pojedynczego ogniwa jest niewielka. Dlatego łączy się je w większe zespoły zwane panelami, umieszczane w obudowie chroniącej przed wilgocią, korozją i zanieczyszczeniami.

 

Instalacje fotowoltaiczne można stosować praktycznie w każdym miejscu, do którego dociera słońce. Są źródłem zasilania samodzielnych urządzeń, np. świateł i znaków drogowych, boi sygnalizacyjnych czy lamp ogrodowych.

 

WFOŚiGW dopłaci albo pożyczy pieniądze

Wykorzystywanie energii z odnawialnych źródeł, ze względu na bezpieczeństwo dla środowiska i oszczędność pieniędzy, intensywnie się rozwija. Mieszkańcom województwa mazowieckiego możliwości dofinansowania instalacji wykorzystujących OZE oferuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Od wielu lat finansuje on inwestycje związane z ograniczeniem emisji zanieczyszczeń do powietrza poprzez zakup i montaż kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła.

 

Celem programów realizowanych przez fundusz jest przede wszystkim zmniejszenie narażenia ludności na oddziaływanie dwutlenku węgla (CO2) oraz pyłów PM2,5 i PM10 (a także innych zanieczyszczeń pochodzących z palenia w piecach i z komunikacji). Od stycznia 2015 r. do czerwca br. fundusz wsparł finansowo realizację tego typu zadań kwotą prawie 8 mln zł w formie bezzwrotnych dotacji (pieniądze te trafiły głównie do indywidualnych mieszkańców Mazowsza) i ponad 7 mln zł w formie niskooprocentowanych pożyczek.

 

 

Liczba wyświetleń: 96

powrót