Mazowsze serce Polski nr 12/20
... i zagłosowali
2020.12.07 10:55 , aktualizacja: 2020.12.17 10:51
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Bogucka
Karetki, sprzęt medyczny, miejsca parkingowe, nasadzenia drzew, a nawet ogród botaniczny. Mazowszanie wybrali ponad 60 projektów, które powstaną w ramach budżetu obywatelskiego.
Prawie 38 tys. mieszkańców naszego regionu zagłosowało w pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Jeden głos można było oddać na projekt ogólnowojewódzki, a drugi na ponadregionalny. Najwięcej głosów na www.bom.mazovia.pl zanotowano ostatniego dnia głosowania. Bardziej aktywne były kobiety, które oddały aż 23 tys. głosów, czyli 61 proc. z całej puli. Mazowszanie chętniej głosowali przy użyciu urządzeń mobilnych, ponad 60 proc. poparło projekty przez telefon komórkowy. Mieszkańcy zdecydowali o wyborze w sumie 63 projektów, które zmienią nasze otoczenie.
Kto najaktywniejszy?
Największą frekwencję zanotował podregion warszawski wschodni, z którego zagłosowało ponad 9 tys. mieszkańców. Za nim plasują się podregiony warszawski zachodni (blisko 7,4 tys.), ostrołęcki (ponad 3,7 tys.) i Warszawa (ponad 3,6 tys.). Z kolei największą liczbę głosów w głosowaniu ogólnowojewódzkim mogą się pochwalić pomysłodawcy radomskiego projektu zakupu dla szpitala wojewódzkiego dwóch ambulansów. Przedsięwzięcie znalazło poparcie aż 4 tys. mieszkańców. Największą popularnością, a co za tym idzie – liczbą głosów w puli podregionalej, cieszy się projekt budowy tężni solnej przy szpitalu w Rudce (ponad 3 tys. głosów) z podregionu warszawskiego wschodniego. Drugie miejsce z prawie 1,9 tys. głosami należy do projektu z podregionu warszawskiego zachodniego, polegającego na budowie wielofunkcyjnego boiska sportowego dla powiatu pruszkowskiego. Podium zamyka radomskie przedsięwzięcie utworzenia muzealnego miniogrodu botanicznego przy Muzeum im. Jacka Malczewskiego (1,5 tys. głosów).
Dziewięć projektów dla podregionu siedleckiego
Od karetki dla siedleckiego Meditransu, przez przewodnik turystyczny, po szkolenia dla kierowców. Siedleckie przedsięwzięcia zaskakują różnorodnością pomysłów, na to jak można wykorzystać wsparcie województwa mazowieckiego. Najwięcej głosów w podregionie siedleckim zdobył projekt zakupu specjalnej karetki dla Meditransu. Opowiada o niej pomysłodawca Piotr Ślęczkowski:
– Karetka bariatryczna to specjalnie przygotowany ambulans do przewozu oraz udzielania pomocy pacjentom z otyłością, z wagą nawet powyżej 300 kg. Taki ambulans ma zmodyfikowaną konstrukcję zabudowy, dzięki czemu w przestrzeni dla pacjenta nie brakuje miejsca, co bardzo ułatwia udzielanie pomocy oraz poprawia komfort pacjenta. W karetce znajduje się również specjalistyczny sprzęt, jak choćby defibrylator z funkcją EKG czy urządzenie do kompresji klatki piersiowej.
Podregion ostrołęcki zrealizuje trzy projekty
Mieszańcy podregionu ostrołęckiego w swoich wyborach postawili na zdrowie i aktywność fizyczną. Największą liczbę głosów (1189) w podregionie ostrołęckim zdobył projekt Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie. Radości nie kryje Natalia Skolimowska z tej placówki:
– Informacja o tym, że mój pomysł znalazł się na liście projektów z największą liczbą głosów, była miłym zaskoczeniem. Włożyliśmy bardzo dużo czasu i serca w jego rozpowszechnienie i mieliśmy nadzieję, że otrzymamy szansę na jego realizację. Szczęśliwie dla naszego centrum realizacja projektu w budżecie obywatelskim zbiega się z inwestycją dotyczącą przebudowy budynku szkoły i dostosowania go do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Stworzenie przestrzeni edukacyjno-rekreacyjnej na terenie naszej placówki będzie dopełnieniem inwestycji i pozwoli na promocję centrum nie tylko jako placówki o wysokim poziomie kształcenia, ale również jako nowoczesnej, zadbanej i przyjaznej jednostki samorządu województwa mazowieckiego.
Radom – lider głosowania
Mieszkańcy podregionu radomskiego zrealizują w przyszłym roku w ramach puli podregionalnej Budżetu Obywatelskiego Mazowsza osiem projektów. Niekwestionowanym liderem głosowania w puli ogólnowojewódzkiej był projekt radomskiego szpitala wojewódzkiego, zdobywca ponad 4 tys. głosów, co cieszy wicemarszałka Rafała Rajkowskiego:
– Mamy to! Dwa nowe ambulanse transportowe trafią do naszego radomskiego szpitala. Teraz, w dobie pandemii COVID-19, każdy sprzęt medyczny jest na wagę złota. A karetki to potrzeba wszystkich szpitali – dodaje.
Zadowolony jest też Marek Słupek, pomysłodawca projektu miniogrodu botanicznego przy Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu:
– Dziękuję za zaufanie i tak liczne poparcie pomysłu. Otoczenie muzeum zyska nowy potencjał i możliwości. Będą tu organizowane cykliczne imprezy, wydarzenia kulturalne czy inne eventy. Jestem przekonany, że z przyjemnością do muzeum będą przychodzić i wciąż z radością wracać mieszkańcy nie tylko Radomia. Dziękuję władzom Mazowsza! Po raz pierwszy w historii pojawiła się możliwość tak celnej obywatelskiej inicjatywy – podkreśla.
Szczęśliwa siódemka z podregionu płockiego
Blisko 3 tys. głosów oddanych w Budżecie Obywatelskim Mazowsza w podregionie płockim pozwoli na realizację siedmiu projektów. Wśród zwycięskich propozycji znalazły się m.in. aktywne przejścia w Staroźrebach, konserwacja sztandaru Szkoły Powszechnej nr 2 w Sierpcu czy modernizacja wejścia głównego do szpitala wojewódzkiego w Płocku. Najwięcej głosów (1142) oddano na projekt zakupu karetki dla szpitala psychiatrycznego w Gostyninie.
Piątka w podregionie ciechanowskim
Mieszańcy podregionu ciechanowskiego w swoich wyborach postawili na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Trzy z pięciu projektów, które otrzymają wsparcie z budżetu województwa mazowieckiego, są związane z bezpieczeństwem pieszych. Najwięcej głosów (583) zdobył projekt Interaktywnej Biblioteki, którego celem jest doposażenie Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie i jej czterech filii: w Płońsku, Pułtusku, Mławie i Żurominie w nowoczesny sprzęt elektroniczny, np. tablety i roboty edukacyjne czy magiczną matę i ścianę.
– Budżet Obywatelski Mazowsza to z jednej strony uzupełnienie dla budżetów obywatelskich gmin i miast, a z drugiej nowa oferta dla miejsc, gdzie takich budżetów nie ma. Jestem przekonany, że projekty, które zostały wybrane przez mieszkańców, odegrają swoją rolę. BOM wyzwolił kreatywność, a także pokazał, że mieszkańcy województwa interesują się przestrzenią wokół siebie i również chcą oraz potrafią wybrać takie inwestycje, które z ich punktu widzenia będą dobre dla lokalnej społeczności – zwraca uwagę radny województwa Konrad Wojnarowski.
Żyrardów bierze dwa projekty
Mieszkańcy podregionu żyrardowskiego, przy udziale środków z województwa, zrealizują dwa projekty. Jeden to zakup i montaż energooszczędnego oświetlenia zasilanego z paneli fotowoltaicznych w miejscach szczególnie niebezpiecznych na drodze wojewódzkiej nr 728. Drugi to warsztaty z zakresu promowania zasad zdrowego żywienia, odkrywania nowych smaków, nauka oznaczeń produktów wysokiej jakości.
W stolicy dwa projekty z BOM
W Warszawie w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza zostaną zrealizowane dwa projekty. Fundusze z budżetu województwa pomogą w realizacji programu wspierania i promowania karmienia piersią noworodków donoszonych i przedwcześnie urodzonych w szpitalu bródnowskim. O roli tego przedsięwzięcia mówi Małgorzata Decyk-Kosson:
– Nasz program ma na celu upowszechnienie i promocję karmienia piersią oraz mlekiem kobiecym pozyskanym z banku mleka kobiecego wśród wszystkich matek, które urodzą w naszym szpitalu. Edukacją zostaną objęte matki noworodków urodzonych o czasie, ale także tych urodzonych przedwcześnie, to znaczy przed 36. tygodniem ciąży. Dzięki środkom pozyskanym w ramach tego projektu zostanie zakupiony specjalistyczny nowoczesny sprzęt, który jest niezbędny do realizacji tego zadania w naszym szpitalu.
Warszawski zachodni z siedmioma projektami
Mieszkańcy podregionu warszawskiego byli bardzo aktywni. Ich głosami do realizacji wybrano aż siedem projektów. W ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza powstanie m.in. wielofunkcyjne boisko sportowe dla mieszkańców powiatu pruszkowskiego.
– To taki mały lokalny orlik z zadaszoną wiatą piknikową, węzłem sanitarnym i placem zabaw. Myślę, że realizacja tego zadania ucieszy młodzież, a także rodziców i fanów koszykówki czy piłki nożnej, gdyż w najbliższej okolicy takich obiektów nie ma – podkreśla pomysłodawca Bartosz Brzeziński.
Sześć projektów z warszawskiego wschodniego
Mieszkańcy podregionu warszawskiego wschodniego byli bardzo aktywni przez cały okres głosowania. Dzięki temu zrealizowanych tu zostanie sześć projektów. Wśród nich m.in. Ekologiczny Ogród Marzeń – przedsięwzięcie polegające na zagospodarowaniu terenu przy Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku. Wykonane będą chodniki, oczko wodne, tężnia solankowa, plac zabaw, siłownia zewnętrzna, montaż pergoli czy nasadzenie drzew. Drugi najlepszy wynik w głosowaniu w kategorii podregionalnej zdobył projekt szpitala w Rudce:
– Założeniem projektu jest budowa tężni solnej pełniącej rolę naturalnego inhalatorium jodowego mającego działanie zarówno lecznicze, jak i profilaktyczne. Tężnia powstanie w otoczeniu wyjątkowego mikroklimatu na terenie parku krajobrazowego tuż obok rezerwatu przyrody Rudka Sanatoryjna. Będzie obiektem korzyści prozdrowotnych dla społeczeństwa, a dodatkowo stanowić będzie dopełnienie naturalnych walorów leczniczych tutejszej przestrzeni rekreacyjnej tworzącej jedno z najbardziej urokliwych miejsc na terenie gminy Mrozy i wschodniego Mazowsza – podkreśla pomysłodawczyni projektu Jolanta Morżkowska.
Liczba wyświetleń: 202
powrót