Mazowsze serce Polski nr 1/20
Warto wiedzieć
2020.01.29 13:45 , aktualizacja: 2020.02.12 12:01
Autor: Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Dorota Mądral
- Muzeum Jana Kochanowskiego...
- Marszałek Adam Struzik...
- Do 29 lutego można składać...
- Do konkursu o Laur...
- Konkurs o Laur Marszałka...
- Koleje Mazowieckie mają już...
- Druh Łukasz Sikorski z OSP...
- Mazowiecki Teatr Muzyczny...
Światowo w Opinogórze
Goście z Chile i RPA odwiedzili Fundację Artystyczną „Pracownia Działań Twórczych” w Opinogórze. Spotkanie zorganizował założyciel fundacji artysta Adam Kołakowski. Dzięki opowieściom o zwyczajach i tradycjach mieszkańców, kulturze, faunie i florze uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej poznali wiele ciekawostek.
– Nasza fundacja zaprasza gości z całego świata. Grzechem byłoby nie dać dzieciom możliwości otworzenia przed nimi drzwi i wprowadzenia ich w nowy świat doświadczeń. Dzieci zachwycone i zainteresowane, tak więc nasz cel został osiągnięty – podał artysta.
Liczba miesiąca
Prawie 70,3 tys. razy interweniowali mazowieccy strażacy w 2019 r. (więcej prawie o 1,5 tys. niż rok wcześniej). To największa liczba interwencji od 1999 r. (dane Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie).
Muzeum w Czarnolesie samodzielną instytucją
Od 14 lutego br. Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie będzie samodzielną instytucją kultury. Decyzję w tej sprawie podjęli radni województwa mazowieckiego podczas styczniowej sesji sejmiku.
– Ta wyjątkowa placówka zasługuje na to, aby zacząć funkcjonować samodzielnie. Chcemy, aby mogła dalej się rozwijać i to z jeszcze większą dynamiką. Ta samodzielność otworzy muzeum drogę do środków zewnętrznych na rozwój, na poszerzanie oferty czy dostosowywanie jej do oczekiwań współczesnego odbiorcy – podkreśla wicemarszałek województwa Rafał Rajkowski.
Muzeum w Czarnolesie jest jedyną w Polsce i na świecie placówką muzealną poświęconą Janowi Kochanowskiemu. Obecnie instytucja stanowi oddział Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Jednak jej charakter i sposób funkcjonowania jest zupełnie inny. Czarnolas to nie tylko budynek, ale przede wszystkim otoczenie – piękny park, krypty. To miejsce, które tętni życiem o każdej porze roku. Odbywają się tu koncerty, festiwale czy teatry plenerowe. Co roku placówkę odwiedza ponad 28 tys. osób.
Odważny i zdecydowany
Taki jest druh Łukasz Sikorski z OSP w Kuczborku (powiat żuromiński). Bohaterski strażak uratował życie 70-letniemu mężczyźnie, który zasłabł na przystanku autobusowym. Przejeżdżający w pobliżu druh zatrzymał się i natychmiast podjął czynności resuscytacyjne. Za swoją postawę otrzymał tytuł „Strażaka Miesiąca Października 2019 r.”. W akcji ratowniczej Łukaszowi Sikorskiemu pomogli druhowie Daniel Czapliński i Bartłomiej Sikorski. Postawy gratulowali im m.in. członek zarządu Janina Ewa Orzełowska i radny Konrad Wojnarowski
Nowoczesny symulator
Koleje Mazowieckie, spółka samorządu Mazowsza, zyskała pierwszy w Polsce symulator pojazdu FLIRT. Podczas symulowanej jazdy platforma wychyla się w różnych kierunkach, imitując m.in. drgania i przeciążenia, jakie oddziałują na maszynistę podczas jazdy rzeczywistym pojazdem.
Kalejdoskop
- 7,4 miesiąca tyle czasu potrzebują kobiety na znalezienie pracy, mężczyźni – około miesiąca dłużej (dane GUS za III kwartał 2019 r.)
- 8,8 mln osób skorzystało z przejazdów pociągami WKD w 2019 r. To wzrost prawie o 200 tys. w stosunku do roku poprzedniego
- 471 lat temu Kozienice otrzymały prawa miejskie. Dokładnie było to 8 stycznia 1549 r.
Nowa scena MTM zaprasza
Widowiskiem „Zakochani w operetce” Mazowiecki Teatr Muzyczny zainaugurował działalność sceny teatralnej w swojej nowej siedzibie przy ul. Jagiellońskiej 26 (Kino Praha). Teatr jednocześnie świętuje swoje 15-lecie. MTM jest instytucją kultury Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Cyfrowi liderzy z Mazowsza
Na liście wytypowanych spośród kandydatów z całej Polski 100 osób, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju umiejętności cyfrowych, znalazły się: Grażyna Gregorczyk, Wanda Jochemczyk, Witold Kranas, Monika Kozłowska-Zając, Małgorzata Rostkowska i Małgorzata Witecka z Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. To publiczna placówka doskonalenia nauczycieli prowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Gratulujemy! O corocznym ogłaszaniu listy zdecydowało Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych Polsce.
Cytat miesiąca
Mazowsze ma najlepszy budżet w historii. Dzięki temu w 2020 r. jest szansa nie tylko na mnóstwo inwestycji w wielu dziedzinach, ale i wiele programów wsparcia.
– Ten budżet tylko potwierdza, że sytuacja finansowa Mazowsza jest stabilna. Środki, którymi dysponujemy, nie tylko pozwolą na rozbudowę infrastruktury medycznej czy drogowej. Dużą pulę, bo aż 110 mln zł przeznaczymy na programy wsparcia dla gmin, sołectw i jednostek OSP. W tym roku, w ramach niektórych programów, do rozdysponowania będzie dwa razy tyle środków, co w roku ubiegłym – podkreśla marszałek Adam Struzik.
Świetna wiadomość z muzeum
Wydawnictwo Naukowe Muzeum Niepodległości w Warszawie zostało oficjalnie wpisane przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego do wykazu wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe. W sumie jest ich prawie 680. Placówka samorządu mieści się pod pozycją 327.
Szansa na Laur Marszałka
Ruszyła XIII edycja Konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego dla mazowieckich producentów żywności za najlepszy produkt roku 2019. Mogą w nim wziąć udział nie tylko firmy, ale też koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, gospodarstwa agroturystyczne, ekologiczne czy osoby fizyczne. Czas na zgłoszenia mija 29 lutego. Szczegóły na mazovia.pl.
Liczba wyświetleń: 109
powrót