Rok Rzeki Wisły
Królowa Polskich Rzek
Nasz region jest nierozerwalnie związany z Wisłą – Królową Polskich Rzek. Dzięki niej powstały, urosły i wzbogaciły się nasze przepiękne miasta leżące u jej brzegów. Czas przypomnieć jej doniosłą rolę.
Wisła to główna wodna arteria Mazowsza, a jej potencjał sprawia, że może stać się potężnym turystycznym łącznikiem regionu. Warto docenić i wykorzystać jej walory. Sprawy wiślane są bliskie nie tylko wodniakom, starającym się odtwarzać tradycyjne łodzie i flis wiślany, miłośnikom przyrody, dbającym o naturalne siedliska roślin i zwierząt, czy żeglarzom, marzącym o przywróceniu roli Wisły jako ekonomicznego i ekologicznego szlaku transportowego oraz turystycznego, ale także tym, którzy patrzą na Wisłę pod kątem czysto utylitarnym i gospodarczym. Wszyscy zyskamy szansę odkrycia jej na nowo i przypomnienia sobie jej oblicza, dzięki zaplanowanym na 2017 rok licznym inicjatywom. Do zapoznawania się z programem obchodów Roku Rzeki Wisły zapraszamy wszystkich, którzy eksplorując Mazowsze, nie mogą zrezygnować z podziwiania mazowieckiego odcinka Królowej Polskich Rzek.
Rok 2017 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Rzeki Wisły. Marszałek Adam Struzik zarówno podczas Konwentu Marszałków jak i Konwentu Powiatów gorąco poparł tę inicjatywę.
Wydarzeniem inicjującym projekt było grudniowe seminarium „Wiślany Okrągły Stół”, zaś jego kontynuacją warsztaty z tworzenia produktów turystycznych (uwzględniające uwarunkowania i zasoby lokalne), które odbyły się na Mazowszu w 4 miejscowościach:
-
Płocku (w auli Urzędu Miasta Płocka) – 27 stycznia br.,
-
Lipsku (w sali Urzędu Miasta i Gminy Lipsko) – 2 lutego br.,
-
Otwocku (w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury) – 9 lutego br.,
-
Wyszogrodzie (w Muzeum Wisły w Wyszogrodzie) – 10 lutego br.
Przedstawiamy raport podsumowujący warsztaty „Wiślanego Okrągłego Stołu”, które miały miejsce w Płocku 27 stycznia br.
Prosimy o zapoznanie się z dokumentem i ewentualne uwagi. Wszelkie postulowane zmiany należy zaznaczać w trybie recenzji, dodając komentarze – ułatwi to pracę prelegentom. Na uwagi czekamy do 27 marca br. pod adresem .
Zgodnie z zapowiedzią publikujemy kolejne raporty podsumowujące warsztaty Wiślanego Okrągłego Stołu, które miały miejsce w .
Po konsultacjach i na podstawie raportów cząstkowych powstanie dokument zbiorczy pełniący funkcję programu turystycznego wykorzystania Wisły na odcinku mazowieckim.