Lekcje o Mazowszu

III edycja konkursu „Lekcje o Mazowszu”

2019.01.25 11:00 , aktualizacja: 2019.01.30 12:43

Autor: Dominika Popielarska (KP), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Samorząd Województwa Mazowieckiego ogłasza trzecią edycję konkursu „Lekcje o Mazowszu”. W konkursie mogą wziąć udział nauczyciele różnych przedmiotów ze wszystkich typów szkół, a także inne osoby związane oświatą i kulturą Mazowsza.

 

Podobnie jak w poprzednich edycjach, zadanie konkursowe polega na opracowaniu scenariusza zajęć z zakresu edukacji regionalnej.

 

W tym roku szkolnym, w związku z 20. rocznicą utworzenia województwa mazowieckiego, tematem przewodnim jest Społeczeństwo Mazowsza. Bohaterami lekcji o Mazowszu będą jego mieszkańcy – bardziej lub mniej znane postaci, grupy społeczne i narodowości, żyjące wśród nas, albo już nieobecne. To im Mazowsze zawdzięcza swoje dziedzictwo i współczesny wizerunek regionu prężnego i nowoczesnego. Oczekujemy na niebanalne propozycje pedagogiczne oraz ujęcie problematyki konkursowej w różnorodnych perspektywach, np. historycznej, geograficznej, przyrodniczej, etnograficznej, ekonomicznej, socjologicznej.

 

Zależy nam na propozycjach zajęć z zastosowaniem innowacyjnych metod nauczania, ze szczególnym uwzględnieniem gier edukacyjnych.

 

Wybrane scenariusze, tak jak w poprzednich edycjach, zostaną opublikowane w formie książki, którą otrzymają wszystkie mazowieckie szkoły i biblioteki. Mamy nadzieję, że publikacja będzie stanowić zachętę i inspirację dla nauczycieli i uczniów do lepszego poznania Mazowsza.

 

Przed przystąpieniem do pracy nad scenariuszem zachęcamy do lektury:

  • scenariuszy nagrodzonych w poprzednich edycjach konkursu „Lekcje o Mazowszu. Scenariusze zajęć edukacyjnych” – wyd. 2017 oraz wyd. 2018 (scenariusze są do pobrania na stronie www.mazovia.pl (zakładka Kultura i turystyka – Lekcje o Mazowszu),
  • książki „Mazowsze” autorstwa J. Choińskiej–Miki, M. Kuleszy, K. Miki i W. Morawskiego wydanej w 2011 roku, aktualizowanej w 2018 roku, na zlecenie Samorządu Województwa Mazowieckiego. Publikacja zawiera informacje, które mogą stanowić kanwę do scenariuszy. 
  • kompendium „Mazowsze – ekonomia i gospodarka” wydanym z inicjatywy Samorządu Województwa Mazowieckiego w 2018 r., pod redakcją prof. dr. hab. P. Swianiewicza i dr A. Dąbrowskiej. Wydanie to jest dostępne pod adresem: 

Termin nadsyłania prac upływa 28 marca 2019 r. Szczegóły na temat Konkursu znajdują się w Regulaminie.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 24 kB, Liczba pobrań: 197
Rozmiar: 17 kB, Liczba pobrań: 199
Rozmiar: 16 kB, Liczba pobrań: 138

Liczba wyświetleń: 371

powrót