Lekcje o Mazowszu

„Lekcje o Mazowszu”

2018.03.01 16:35

Autor: Dominika Popielarska, (KP), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

W 2017 r. roku odbyła się pierwsza edycja konkursu „Lekcje o Mazowszu” zorganizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego wraz z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Konkurs polegał na stworzeniu scenariuszy lekcji szkolnej poświęconej województwu mazowieckiemu. Owocem tego konkursu jest publikacja zawierająca opracowane i wydane zwycięskie scenariusze. Autorzy tych scenariuszy pokazali, że taką lekcję można poprowadzić w ciekawy i interesujący sposób. Niejednokrotnie wykazując przy tym nie tylko kreatywne podejście, ale i znajomość wielu innowacyjnych metod.

 

Na przełomie stycznia i lutego odbyły się spotkania w terenie, podczas których przedstawicielom szkół zostały przekazane opracowania. Dodatkowo publikacja trafi do wszystkich bibliotek szkół z terenu Mazowsza.

 

Podczas konferencji Marszałek, Wicemarszałek lub Członkowie Zarządu opowiadali o najciekawszych miejscach w regionie i zachęcali nauczycieli do dzielenia się swoją wiedzą oraz do udziału w II edycji konkursu „Lekcje o Mazowszu”. Na temat roli i znaczenia regionalizmu w wychowaniu i kształtowaniu młodzieży opowiadali: dr hab. Joanna Angiel z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW, prof. dr hab. Leszek Korporowicz z Instytutu Studiów Międzykulturowych UJ oraz prof. Jerzy Nikitorowicz z Wydziału Pedagogiki i Psychologii UwB.

 

Konferencje skierowane były do: dyrektorów wszystkich typów szkół, nauczycieli różnych przedmiotów, uczestników konkursu „Lekcje o Mazowszu”, pracowników instytucji oświatowych i kulturalnych województwa mazowieckiego, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego.

 

Konferencje odbyły się w następujących miejscach i terminach:

 1. 31 stycznia – Radom – Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Radomiu

 2. 1 lutego – Siedlce – Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Siedlcach

 3. 2 lutego – Płock – Liceum Ogólnokształcące im. Marsz. St. Małachowskiego w Płocku

 4. 5 lutego – Warszawa Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Warszawie

 5. 9 lutego – Ciechanów – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Ciechanowie

 6. 12 lutego – Ostrołęka Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Ostrołęce

  Mamy nadzieję, że spotkania zainspirowały nauczycieli do poprowadzenia ciekawych zajęć wśród uczniów, a także stały się zachętą do poznawania i aktywnego odkrywania Mazowsza, jego kultury, bogatej historii i tradycji oraz pięknych zabytków.”

   

   

Liczba wyświetleń: 232

powrót