Lekcje o Mazowszu

IV edycja konkursu "Lekcje o Mazowszu"

2020.02.03 12:40 , aktualizacja: 2020.02.03 12:58

Autor: Dominika Popielarska (KP), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Zapraszamy do udziału w czwartej edycji konkursu „Lekcje o Mazowszu”. Podobnie jak w ubiegłych latach, zadanie konkursowe polega na opracowaniu scenariusza zajęć z zakresu edukacji regionalnej – dla wybranej grupy wiekowej: 7–9 lat, 10–14 lat lub 15–18 lat. Termin nadsyłania prac upływa 23 kwietnia 2020 r.

 

W tym roku tematem przewodnim są lata 20-te XX w. na Mazowszu. Ten okres w historii naszego regionu pozostawił wiele śladów w krajobrazie kulturowym i w świadomości mieszkańców. Lata 20-te w historii Polski stanowią szczególną wartość, ponieważ wtedy odbudowywano wszelkie struktury państwowości polskiej, ale też broniono zaciekle upragnionej i wyczekiwanej wolności. Mazowsze było wówczas świadkiem wielkich, bohaterskich zmagań wojennych, przez lata dawało schronienie i umożliwiało rozwój wszystkim grupom społecznym, wyznaniowym i politycznym. W historii powszechnej lata 20-te często określane są mianem szczęśliwych albo szalonych. A jak było na Mazowszu? Co się wtedy wydarzyło – w polityce, gospodarce, kulturze…? Jak wyglądało życie codzienne mieszkańców wsi i miast? Jak zmieniała się świadomość ówczesnych Mazowszan? Co nam zostało z tamtych lat, a co bezpowrotnie przeminęło?

 

Oczekujemy na prace nie tylko poprawne merytorycznie i metodycznie, ale także innowacyjne w doborze treści, środków dydaktycznych i metod.

 

Wybrane scenariusze zostaną opublikowane w formacie książkowym i przekazane wszystkim mazowieckim szkołom oraz bibliotekom, a autorzy najciekawszych prac zostaną nagrodzeni. Zgromadzony materiał po raz kolejny posłuży jako doskonała pomoc dydaktyczna. Będzie on również inspiracją dla nauczycieli zajmujących się edukacją regionalną, ale również ciekawą lekturą dla tych, którzy interesują się naszym regionem.

 

Organizatorem przedsięwzięcia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego we współpracy z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

 

Termin nadsyłania prac upływa 23 kwietnia 2020 r. Szczegóły na temat Konkursu znajdują się w Regulaminie (w plikach do pobrania).

 

Scenariusze nagrodzone i wyróżnione w poprzednich edycjach:

  • I edycja 2017
  • II edycja 2018; Temat przewodni: 100-lecie niepodległości Polski
  • III edycja 2019; Temat przewodni: Społeczeństwo Mazowsza

Pliki do pobrania

Rozmiar: 17 kB, Liczba pobrań: 212
Rozmiar: 21 kB, Liczba pobrań: 147
Rozmiar: 16 kB, Liczba pobrań: 141
Rozmiar: 28 kB, Liczba pobrań: 238

Liczba wyświetleń: 967

powrót