Lekcje o Mazowszu

II edycja konkursu „Lekcje o Mazowszu” - zaproszenie do udziału

2017.12.14 14:10 , aktualizacja: 2018.01.10 13:20

Autor: Dominika Popielarska (KP), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

Samorząd Województwa Mazowieckiego zaprasza nauczycieli różnych przedmiotów ze wszystkich typów szkół, a także inne osoby związane z oświatą i kulturą Mazowsza, do drugiej edycji konkursu „Lekcje o Mazowszu”.

 

Zadanie konkursowe polega na opracowaniu scenariuszy zajęć z edukacji regionalnej, które mają podnieść wśród młodzieży świadomość o Mazowszu, regionie czerpiącym inspiracje do rozwoju ze swojej bogatej historii i dziedzictwa kulturowego.

 

W tym roku szkolnym – „Roku dla Niepodległej”, tematem inspirującym będzie 100‑lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Oczekujemy na różnorodne ujęcia problematyki konkursowej nie tylko w perspektywie historycznej, ale również geograficznej, historycznej, antropologicznej, urbanistyczno-architektonicznej, ekologicznej, ekonomicznej, psychologicznej, socjologicznej. Scenariusze mają nawiązywać do tematyki niepodległościowej, ale powinny być przedstawione w sposób uniwersalny, który umożliwi ich wykorzystanie także w latach następnych.

 

Zależy nam na propozycjach zajęć z zastosowaniem innowacyjnych metod nauczania, ze szczególnym uwzględnieniem gier edukacyjnych.

 

Wybrane scenariusze zostaną opublikowane w pakietach edukacyjnych, które otrzymają wszystkie mazowieckie szkoły i biblioteki, a autorzy najciekawszych zostaną nagrodzeni. Mamy nadzieję, że będą one stanowić zachętę dla nauczycieli i uczniów do lepszego poznania Mazowsza.

 

Przed przystąpieniem do pracy nad scenariuszem polecamy lekturę:

  • książki „Mazowsze” autorstwa J. Choińskiej-Miki, M. Kuleszy, K. Miki i W. Morawskiego wydanej w 2011 r. na zlecenie Samorządu Województwa Mazowieckiego. Publikacja zawiera informacje, które mogą stanowić kanwę do scenariuszy.
  • Mazowieckiego Kwartalnika Edukacyjnego „Meritum” – nr 3/2017 “Gamifikacja w edukacji”

 

Termin nadsyłania prac upływa 28 lutego 2018 r. Szczegóły dotyczące konkursu znajdują się w regulaminie.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 24 kB, Liczba pobrań: 246
Rozmiar: 17 kB, Liczba pobrań: 236

Liczba wyświetleń: 517

powrót