Aktualności
Spotkanie z premierem Brandenburgii
2020.01.23 11:40 , aktualizacja: 2020.02.04 15:35
Autor: Katarzyna Mańska (KM), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
Wizytę w Warszawie złożył dr Dietmar Woidke, Przewodniczący Bundesratu i premier kraju związkowego Brandenburgia. Z gościem i towarzyszącym mu Ambasadorem Niemiec w Polsce Rolfem Nikelem oraz delegacją z Bundesratu i administracji Brandenburgii spotkał się marszałek Adam Struzik.
Obie strony wyraziły zadowolenie z dotychczasowej bardzo dobrej współpracy, deklarując jednocześnie chęć jej dalszej intensyfikacji. Marszałek przekazał premierowi zaproszenie do udziału w spotkaniu przedsiębiorców połączonym z konferencją, planowanymi na jesień br. na Mazowszu. Premier Woidke z entuzjazmem przyjął tę propozycję, rewanżując się zaproszeniem dla województwa do prezentacji w Poczdamie podczas jubileuszu 30-lecia Jedności Niemiec, którego gospodarzem w tym roku będzie Brandenburgia.
Wśród tematów, które w najbliższym czasie mogą być przedmiotem wymiany doświadczeń lub obszarem współpracy projektowej, wymieniono: zastosowanie odnawialnych źródeł energii, Green Deal (Nowy Zielony Ład), działania ukierunkowane na zachowanie równowagi rozwojowej między terenami wiejskimi i dużymi centrami miejskimi oraz ożywienie tzw. Małego Trójkąta Weimarskiego.
W II połowie 2020 r. Niemcy obejmą Prezydencję w UE. W tym kontekście wśród priorytetów wspólnych działań Polski i Niemiec we wspólnocie marszałek Adam Struzik widzi potrzebę szybkiej finalizacji uchwalenia budżetu UE.
– Dzięki temu od 2021 r. będą mogły wystartować regionalne programy operacyjne. Polityka spójności powinna być konsekwentnie realizowana, a my powinniśmy łączyć wysiłki, by te środki nie zostały zmniejszone – podkreślił marszałek Adam Struzik.
Mazowsze i Brandenburgia
Wspólną deklarację o współpracy między województwem mazowieckim a krajem związkowym Brandenburgia podpisano 2 października 2002 r. w Warszawie. Natomiast porozumienie, które ustanowiło tzw. Mały Trójkąt Weimarski, w skład którego weszło województwo mazowieckie, kraj związkowy Brandenburgia i region Ile-de-France, podpisano 3 maja 2006 r., również w Warszawie. W styczniu 2020 r. – by podkreślić wysoki priorytet kontaktów z polskimi regionami partnerskimi, w tym z Mazowszem – rząd Brandenburgii utworzył stanowisko Pełnomocnika ds. Stosunków Brandenbursko-Polskich. Obecnie główna współpraca Mazowsza i Brandenburgii odbywa się w ramach:
- Sieci Regionów Europejskich Wykorzystujących Technologie Kosmiczne NEREUS,
- Europejskiej Sieci Regionów Chemicznych ECRN,
- Konferencji Regionów Europy ds. Środowiska ENCOR.
Liczba wyświetleń: 305
powrót