Aktualności

Turyści planowo wracają do kraju - dziś kolejnych 350 osób

2019.09.27 13:10 , aktualizacja: 2019.09.27 13:24

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

kobieta z plecakiem stoi przed tablicą odlotów na lotnisku źródło: pixabay.com

Biuro podróży Neckermann Polska, 25 września, złożyło w urzędzie marszałkowskim oświadczenie o niewypłacalności. Marszałek województwa natychmiast wydał dyspozycję uruchomienia gwarancji ubezpieczeniowych biura. Do tej pory do kraju powróciło około 1100 klientów biura, z czego dziś – 350, a w weekend powróci blisko 1000. Na razie nie było konieczności sprowadzania turystów przed czasem. Urząd sukcesywnie opłaca z gwarancji ubezpieczeniowej nieopłacone miejsca hotelowe.

 

W momencie złożenia przez biuro oświadczenia o niewypłacalności poza granicami kraju przebywało 3600 turystów. Przedwczoraj do Polski powróciła grupa ok. 500 osób, wczoraj – 230, a dziś – 350. Były to powroty planowe. Dziś, również zgodnie z planem, turyści wracają z Maroka, Hiszpanii i Grecji. Turyści powrócą do Katowic i Warszawy (w sumie 5 lotów czarterowych). W weekend zgodnie z planem powinno wrócić do kraju około 1000 turystów przebywających na wakacjach m.in. w Turcji, Egipcie, Hiszpanii, Grecji i we Włoszech.

 

Jak wynika z informacji przekazanych przez biuro, na sezon jesienno-zimowy sprzedanych zostało około 20 tys. wycieczek. Ci klienci biura podróży powinni kontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem – firmą Allianz Partners.

 

Priorytetem dla urzędu marszałkowskiego jest zapewnienie turystom bezpiecznego pobytu i powrotu. Urząd marszałkowski jest w bieżącym kontakcie z ubezpieczycielem – firmą Allianz Partners. Gwarancja ubezpieczeniowa została już uruchomiona i urząd rozpoczął realizacje pierwszych płatności. Sytuacja turystów, którzy sygnalizowali problemy w hotelach na tę chwilę wydaje się być ustabilizowana. Urząd nawiązuje kontakty z hotelarzami uiszcza z gwarancji ubezpieczeniowej nieopłacone pobyty. Pojawiające się incydenty wypraszania turystów z hoteli zostały załagodzone wspólnie ze służbami konsularnymi. Jeśli nie zajdzie taka konieczność, turyści nie będą awaryjnie sprowadzani przed czasem do kraju.

 

W przypadku ogłoszenia niewypłacalności biura podróży zadania marszałka wynikają z nowej ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Marszałek ma uprawnienia do wydania dyspozycji wypłaty zaliczki z zabezpieczenia finansowego niewypłacalnego biura. W przypadku, gdy środki z zabezpieczenia okażą się niewystarczające, ma uprawnienia do wydania dyspozycji wypłaty zaliczki z Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Główna gwarancja Neckermann Polska opiewa na 25 mln zł.

 

Środki z gwarancji przeznaczone mogą być na pokrycie kosztów kontynuacji imprezy turystycznej (np. opłata za hotel i wyżywienie do końca pobytu), pokrycie kosztów powrotu i prowadzenia działań związanych z organizacją powrotu do kraju turystów w przypadku, gdy organizator go nie zapewnił. Jest to również zabezpieczenie służące podróżnym, których imprezy nie zostaną zrealizowane lub częściowo zrealizowane (wcześniejszy powrót do kraju).

 

Urząd marszałkowski na polecenie marszałka województwa Adama Struzika powołał także specjalny zespół kryzysowy, który monitoruje sytuację, udziela informacji turystom i organizuje ich pobyt i powrót do kraju. W przypadku niepokojących informacji, prosimy klientów biura Neckermann Polska o kontakt telefoniczny z urzędem marszałkowskim – (22) 59 79 543, (22) 59 79 541, (22) 59 79 545.

 

Osoby przebywające poza granicami kraju mogą skontaktować się także z Centrum Operacyjnym pod czynnym całą dobę numerem telefonu: +48 22 522 29 00. 

 

Dla osób, których wyjazd został odwołany dedykowany jest, czynny w dni powszednie w godzinach 8:00–16:00, numer telefonu: +48 22 563 11 00 oraz adres e-mail: .

Artykuły powiązane

Komunikat dla podróżnych, którzy zawarli umowy o imprezy turystyczne z Neckermann Polska Biuro Podróży Sp. z o.o.

03-10-2019
Komunikat dla poszkodowanych klientów biura podroży Neckermann Polska.
więcej

Turyści planowo wracają do kraju – 2100 osób już w Polsce

30-09-2019
W momencie złożenia przez Biuro podróży Neckermann Polska oświadczenia o niewypłacalności poza granicami kraju przebywało 3600 turystów. W urzędzie marszałkowskim działa specjalny zespół kryzysowy, który monitoruje sytuację, udziela informacji turystom i organizuje ich pobyt i powrót do kraju.
więcej

Liczba wyświetleń: 302

powrót