Aktualności

Stypendyści marszałka z Warszawy i powiatów okołowarszawskich

2018.10.10 13:50 , aktualizacja: 2019.03.01 08:29

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Dorota Mądral

  • Stypendyści pozują do wspólnego zdjęcia z Ludwikiem Rakowskim, przewodniczącym sejmiku Ze stypendiów marszałka w...
  • Uczeń w garniturze przyjmuje stypendium z rąk urzędnika w stroju oficjalnym Ludwik Rakowski,...
  • Zdjęcie przedstawia grupę stypendystów podczas robienia pamiątkowej fotografii Stypendia marszałka...

476 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ogólnokształcących oraz 482 najlepszych młodych ludzi uczących się w szkołach zawodowych w tym roku otrzyma stypendia marszałka w wysokości około 5 tys. zł. Na ten cel samorząd Mazowsza przeznaczył w sumie ponad 5 mln zł. Najzdolniejsza młodzież z Warszawy oraz powiatów okołowarszawskich odebrała wyróżnienia z rąk przewodniczącego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwika Rakowskiego.

 

Najlepsi uczniowie szkół ogólnych

 

Tegoroczna edycja „Mazowieckiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych- najlepsza inwestycja w człowieka” na rok szkolny 2018/2019 cieszyła się rekordowym zainteresowaniem. Ponad 1,7 tys. bardzo zdolnych młodych ludzi z Mazowsza ubiegało się o 476 stypendiów.

 

– W tym roku ze stypendiów marszałka w warszawskich i okołowarszarszawskich szkołach ogólnokształcących i zawodowych będzie korzystać blisko 400 młodych ludzi – podkreśla Ludwik Rakowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego – W sumie na programy stypendialne przeznaczyliśmy około 29 mln zł. W tym roku dokładamy kolejnych 5 mln zł – dodaje.

Najlepsi uczniowie otrzymają stypendium w wysokości 4 985 zł. Środki będą wypłacone w dwóch transzach. W sumie na stypendia zostało przeznaczonych 2,7 mln zł.

W Warszawie i powiatach okołowarszawskich stypendium zdobyło aż 191 uzdolnionych młodych ludzi. Wśród wyróżnionych są m.in. uczniowie warszawskich liceów Staszica, Władysława IV oraz Klementyny Hoffmanowej.

 

Najlepsi zawodowi

Samorząd Mazowsza docenia również młodych ludzi uczących się w szkołach zawodowych. Z myślą o nich przyznawane jest wsparcie w ramach programu „Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych”. W sumie w ciągu trzech edycji na te stypendia przeznaczono około 10 mln zł. Do tej pory ze wsparcia skorzystało 1922 uczniów.

W tym roku do grona stypendystów szkół zawodowych dołącza kolejnych 482 uczniów. Na ich stypendia samorząd województwa przeznacza około 2,3 mln zł. Każdy stypendysta otrzyma wsparcie w wysokości około 5 tys. zł.

W Warszawie i powiatach okołowarszawskich stypendia zawodowe otrzyma 181 młodych ludzi, w tym aż 115 z samej stolicy. 17 wyróżnionych chodzi do szkół w powiecie piaseczyńskim, a 8 w nowodworskim. Najzdolniejsi uczniowie uczą się m.in. w warszawskim Zespole Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych, Zespole Szkół Gastronomicznych czy w piaseczyńskim Zespole Szkół Rolniczych.

O stypendiach i zasadach ich wykorzystania pisaliśmy także w tekście „Znamy stypendystów marszałka z subregionu ostrołęckiego”.

Artykuły powiązane

Znamy stypendystów marszałka z subregionu radomskiego

12-10-2018
Najzdolniejsza młodzież z subregionu radomskiego odebrała wyróżnienia z rąk zastępcy dyrektora departamentu edukacji publicznej i sportu UMWM Marcina Pawlaka.
więcej

Liczba wyświetleń: 591

powrót