Aktualności

Znamy stypendystów marszałka z subregionu ostrołęckiego

2018.10.08 15:50 , aktualizacja: 2019.03.01 08:39

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Dorota Mądral

  • Stypendyści marszałka pozują do wspólnego zdjęcia Najlepsi uczniowie z...
  • Członek zarządu Elżbieta Lanc podczas przemówienia Członek zarządu Elżbieta...
  • Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska stoi przy mównicy Wicemarszałek Janina Ewa...

476 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ogólnokształcących oraz 482 najlepszych młodych ludzi uczących się w szkołach zawodowych w tym roku otrzyma stypendia marszałka w wysokości ok. 5 tys. zł. Na ten cel samorząd Mazowsza przeznaczył ponad 5 mln zł. Najzdolniejsza młodzież z subregionu ostrołęckiego odebrała wyróżnienia z rąk wicemarszałek Janiny Ewy Orzełowskiej oraz Elżbiety Lanc, członka zarządu.

 

Najlepsi uczniowie szkół ogólnych

Tegoroczna edycja „Mazowieckiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka” na rok szkolny 2018/2019 cieszyła się rekordowym zainteresowaniem. Ponad 1,7 tys. bardzo zdolnych młodych ludzi z Mazowsza ubiegało się o 476 stypendiów.

 

– Na początek tego roku szkolnego mamy bardzo dobrą wiadomość dla blisko tysiąca młodych ludzi z Mazowsza. Gratuluję wszystkim uczniom wyróżnionym naszymi stypendiami. Jesteście naszą chlubą i przyszłością regionu – podkreśla członek zarządu Elżbieta Lanc. – W sumie na programy stypendialne przeznaczyliśmy około 29 mln zł. W tym roku dokładamy kolejnych 5 mln zł. Jestem przekonana, że są to świetnie zainwestowane pieniądze – dodaje.

 

Najlepsi uczniowie otrzymają stypendium w wysokości 4 985 zł. Środki będą wypłacone w dwóch transzach. W sumie na stypendia zostało przeznaczonych 2,7 mln zł.

 

W subregionie ostrołęckim stypendia otrzyma 44 młodych ludzi. Wśród najlepszych są m.in. uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. J. Bema w Ostrołęce, I Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Wyszkowie oraz Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej. Stypendyści są też w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Goworowie, Szkole Podstawowej nr 2 im. Papieża Jana Pawła II w Ostrowi Mazowieckiej oraz w podstawówce nr 6 im. Orła Białego w Ostrołęce.

 

Stypendium marszałka ma charakter naukowy. Młodzi ludzi mogą je przeznaczyć na rozwijanie swoich uzdolnień w zakresie szkolnych przedmiotów ogólnych rozwijających ich kompetencje kluczowe np. przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych nowożytnych, matematyki i przedsiębiorczości. Stypendyści za otrzymane środki mogą kupić pomoce dydaktyczne, sprzęt komputerowy, fachową literaturę, ale też np. opłacić uczestnictwo w wycieczkach edukacyjnych czy kursach językowych. Ważne, aby cele, na które uczniowie przeznaczają swoje stypendia były związane z ich indywidualnym planem rozwoju edukacyjnego.

 

Najlepsi zawodowi

Samorząd Mazowsza docenia również młodych ludzi uczących się w szkołach zawodowych. Z myślą o nich przyznawane jest wsparcie w ramach programu „Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych”. W sumie w ciągu trzech edycji na te stypendia przeznaczono około 10 mln zł. Do tej pory ze wsparcia skorzystało 1922 uczniów.

– Już od kilku lat obserwujemy prawdziwy renesans szkół zawodowych. Młodzi ludzie chętnie wybierają takie placówki, bo po pierwsze – dają one konkretny zawód, a po drugie – uczniowie doskonale wiedzą, że dziś dobrzy rzemieślnicy są na wagę złota – podkreśla wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska – Naszymi stypendiami chcemy pomagać młodym Mazowszanom w nauce, ale też w rozwijaniu ich pasji – dodaje wicemarszałek.

W tym roku do grona stypendystów szkół zawodowych dołącza kolejnych 482 uczniów. Na ich stypendia samorząd województwa przeznacza ok. 2,3 mln zł. Każdy stypendysta otrzyma wsparcie w wysokości ok. 5 tys. zł.

W subregionie ostrołęckim stypendia zawodowe otrzyma 39 młodych ludzi, w tym aż 22 z powiatu ostrołęckiego i 12 z ostrowskiego. Najzdolniejsi uczniowie uczą się m.in. w ostrołęckim Zespole Szkół Zawodowych nr 1 im. Józefa Psarskiego, Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej Kopernik w Wyszkowie czy Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej.

Stypendia uczniowie mogli przeznaczyć na opłacenie szkoleń, kursów zawodowych, przygotowawczych, kwalifikacyjnych i doskonalących, a także zajęć psychoterapeutycznych i socjoterapeutycznych czy kursów językowych. Stypendium to również wsparcie na zakup komputera i oprogramowania, sprzętu laboratoryjnego i optycznego, ale też np. odczynników chemicznych, materiałów papierniczych czy podstawowego wyposażenia miejsca domowej nauki stypendysty np. biurka, fotela biurowego czy lampki.

 

Artykuły powiązane

Znamy stypendystów marszałka z subregionu radomskiego

12-10-2018
Najzdolniejsza młodzież z subregionu radomskiego odebrała wyróżnienia z rąk zastępcy dyrektora departamentu edukacji publicznej i sportu UMWM Marcina Pawlaka.
więcej

Liczba wyświetleń: 385

powrót