Aktualności

Spotkania z folklorem w sierpeckim skansenie

2018.07.16 08:20 , aktualizacja: 2018.07.18 10:58

Autor: Jarosław Asztemborski, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Dziewczynka wycina koguta z papieru Nauka wycinanek podczas...
  • Kolorowy motyl namalowany na szkle. Obok rysunku stoją farby Malowanie na szkle to...
  • Zajęcia z dziećmi podczas warsztatów. Dwie pani nachylają się nad grupką dzieci i im cos tłumaczą W skansenie każdy znajdzie...
  • Dwóch chłopców bawi się drewnianymi zabawkami na trawie ... lub bawiąc się na...

Od początku lipca do końca sierpnia Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza do skansenu na pokazy i warsztaty przybliżające codzienne zajęcia, sztukę i obyczajowość mazowieckiej wsi. Uczestnicy zajęć zapoznają się z dawnymi zawodami, tradycjami i nauczą posługiwać przedmiotami używanymi niegdyś na co dzień, a dziś już zupełnie zapomnianymi.

 

„Lato w skansenie”

To nazwa programu, dzięki któremu od wtorku do soboty w muzealnej sali edukacyjnej młodsi i starsi odkrywają mazowiecki folklor – uczą się ludowych wycinanek, biorą udział w pokazach wykonywania kwiatów z bibuły, poznają tajemnice warsztatu tkackiego i pracy pszczelarza, tworzą własne dzieła sztuki na szkle. Dowiedzą się też, w co bawiono się przed 100 laty.

 

Dla kogo?

Zajęcia prowadzone są dla dowolnej liczby uczestników. Mogą w nich uczestniczyć osoby w wieku „od 6 do 106 lat” (dzieci do 12 lat muszą być pod opieką osoby pełnoletniej). Po zajęciach uczestnicy będą mieli możliwość zwiedzenia z przewodnikiem ekspozycji muzealnej.

 

Uroki mazowieckiej wsi w skansenie

We wnętrzach chałup chłopskich i dworu szlacheckiego przygotowana została wystawa „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” przybliżająca bogactwo zwyczajów, obrzędów i prac ludności wiejskiej z początku XX w. To znakomita okazja do wyciszenia się i wsłuchania w rytm życia zapomnianej wsi. Chłopskie izby sprawiające wrażenie jakby ich mieszkańcy dopiero przed chwilą odeszli od stołu oraz biegnąca między zagrodami droga otoczona wierzbami, polami, sadami i ogrodami tworzy niezapomnianą atmosferę tego miejsca. Chętni mogą poznawać ją z siedzenia bryczki zaprzężonej w konie, a także skorzystać z przejażdżki w siodle po padoku.

 

Szczegółowe informacje

Pełen program zajęć wraz z cennikiem zamieszczony jest na stronie www.mwmskansen.pl oraz na muzealnym profilu na facebooku. Udział w wakacyjnych zajęciach edukacyjnych to nie tylko doskonały pomysł na spędzenie wolnego czasu, ale także fascynująca lekcja folkloru i możliwość bezpośredniego uczestnictwa w dawnych zwyczajach. Serdecznie zachęcamy do udziału, bo w skansenie nie sposób się nudzić.

Liczba wyświetleń: 288

powrót